Tuzemské stavebnictví se propadá. Chybí mu podpora vlády

Názor
České stavebnictví bylo v letošním prvním pololetí s meziročním poklesem o 4,6 procenta mezi 26 zeměmi Evropské unie na 13. místě (údaje z Itálie a Kypru nejsou k dispozici – pozn. aut.). Meziročně si Česko polepšilo o čtyři místa, v porovnání s koncem prvního čtvrtletí na tom bylo stejně.
Tuzemské stavebnictví se propadá. Chybí mu podpora vlády. Ilustrační foto: Pixabay.com

Tuzemské stavebnictví vykazovalo od března do května v kontextu EU poměrně vysokou odolnost vůči dopadům koronavirové krize. V daných třech měsících byl meziroční pokles stavební produkce v ČR méně výrazný než pokles za celou EU.

Jenže od června už je situace jiná. V létě se totiž naopak české stavebnictví propadá výrazněji než stavebnictví na úrovni celé EU. Pokud tento trend přetrvá, umístění Česka v rámci EU dle výkonu stavební produkce se ve druhém pololetí oproti pololetí prvnímu citelně zhorší.

Klíčovým důvodem prohlubování propadu tuzemského stavebnictví v mezinárodním kontextu je to, že mu chybí dostatečná podpora ze strany veřejných rozpočtů. Vláda momentálně svými činy zaostává za příslibem, že se hodlá z koronavirové krize „proinvestovat“. Důsledkem je to, že letošní schodek bude výrazně nižší než půlbilionový. Dalším důsledkem je ovšem také právě to, že stavebnictví se v posledních měsících propadá výrazněji, než stavebnictví v celé EU.

PSALI JSME:
Stavebnictví dostalo další tvrdou ránu

Přitom zejména do infrastrukturního stavitelství by měly nyní proudit citelně navýšené objemy veřejných prostředků, aby proticyklicky tlumily mohutný propad celé ekonomiky a samozřejmě také propad samotného stavebnictví.

Není ovšem připravený dostatečný počet projektů, které by se mohly začít rychle realizovat. Zásadní překážkou v tomto ohledu je nepružný stavební zákon, který neumožňuje v oblasti stavitelství dostatečně rychle reagovat na nastalou situaci. Celkovým důsledkem jsou pak značné škody pro celou ekonomiku.

Ochromené stavebnictví znamená, že kvůli koronaviru nastane hlubší propad, než by nastat musel, ala také například to, že není zatím možné skutečně rychlou výstavbou rezidenčních nemovitostí vytvářet znatelný tlak na pokles jejich cen. To vede k horší dostupnosti bydlení například pro mladé rodiny s dětmi, tudíž třeba i k nižší porodnosti. Ekonomické, ale také celospolečenské škody, které páchá nepružný stavební zákon a neflexibilní výstavba, jsou tedy nedozírné.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stát zaostává za svým příslibem, že se z krize „proinvestuje“. Důsledkem je citelný propad stavebnictví

×
  1. Stavebnictví pro cizince,to je to naše tuzemské stavebnictví.Ukrajinci makají na nových bytech a domech pro bohaté Rusáky,Angličany atd…Našinec je rád za starý dům po prarodičích,který je problém udržovat v obyvatelném stavu.Cena nové střechy a třeba kompletní nové topení je problém z nuzných výplat zaplatit.ČR je smutný stát kde je vše na splátky a pak mají exekutoři žně…….Vlády po roce 1990 nás uvrhly do velké bídy.Před rokem 1989 naše rodina našetřila na novou Š100 za 44600 kčs a později nový Favorit za 95000 kč.S nástupem kapitalistických vykořisťovatelů klesá hodnota vozu na který dosáhnu.Kolem roku 2000 jsem byl schopen našetřit na auto 40000 kč a dnes už sotva 25000 max. 30000 kč.To alkohol nepiju,nekouřím,jezdím 20 let na levné LPG,potraviny svoje na políčku za domem.Přesto nejde z výplaty našetřit.Všude poplatky,drahé energie,zbytečná šikana zvaná STK!

  2. Pane Kovanda v našem okrese je za veřejné peníze rozestavěno několik desítek km silnic a problém asi nejsou prachy ,ale chybí stavební dělníci a prodlužují se termíny dokončení (až o půl roku).A dokonce se některé zakázky rušily dohodou,protože vysoutěžené zakázky firmy nemůžou realizovat pro nedostatek zaměstnanců. Takže by si to chtělo doplnit informace a podklady než vytvoříte komentář.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Důvěra v ekonomiku ČR mírně klesla

Důvěra v ekonomiku na začátku roku klesla, a to jak ve složce podnikatelské, tak i v případě spotřebitelů. Vzhledem k tomu, že údaje za prosinec byly sestavovány v okamžiku otevírání služeb, obchodů a škol, tak se …

Ekonomika eurozóny zřejmě opět upadne do recese

Na sektor služeb v ekonomice eurozóny doléhala v prvních lednových týdnech tíha uzavírek souvisejících s pandemií. Zpracovatelský průmysl si ale stále vedl dobře a aktivita v tomto sektoru dle předběžných výsledků …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru