Tuzemskou ekonomiku čeká technická recese

Analýza
Listopadový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl (index nákupních manažerů, pozn. red.) hlásí, že aktivita v tomto sektoru české ekonomiky pokračuje v poklesu a v porovnání s říjnem se tempo poklesu dokonce mírně prohloubilo.
Vedle ochlazování aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu lze čekat podobný vývoj i v dalších sektorech ekonomiky, tedy v maloobchodu, ve službách či ve stavebnictví. Ilustrační foto: Depositphotos.com

PMI indikátor v tuzemském zpracovatelském průmyslu klesl na svou nejnižší úroveň od května 2020 a listopadový průzkum zároveň potvrzuje, že pokračuje pokles výroby i nových objednávek.

Vývoj v tuzemském zpracovatelském průmyslu zapadá do mozaiky předpokladů, dle kterých bude po poklesu ve třetím čtvrtletí pokračovat ochlazení výkonu české ekonomiky i v závěrečném čtvrtletí letošního roku a česká ekonomika projde technickou recesí.

Souhrnný indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v listopadu klesl z úrovně 41,7 na 41,6, což je nejnižší hodnota od května 2020. Finanční trh očekával nárůst celkového indikátoru PMI na úroveň 42,6.

PSALI JSME:
Český průmysl drtí drahé energie a musí propouštět

Pod úrovní padesáti bodů, jež v tomto průzkumu vytváří kritickou hranici mezi růstem a poklesem aktivity ve zkoumaném sektoru ekonomiky, se PMI indikátor pro tuzemský zpracovatelský průmysl nachází již šestý měsíc v řadě.

Na tak nízkých úrovních, na kterých se indikátor PMI aktuálně nachází, bylo hodnocení podmínek ve zpracovatelském průmyslu na jaře roku 2020, kdy se aktivita v tomto sektoru ekonomiky začala zvedat po úderu, který uštědřila první vlna pandemie koronaviru.

Dle PMI průzkumu se v tuzemském zpracovatelském průmyslu v listopadu dále prohloubil pokles výroby a byl tak nejprudší od května 2020. Pokračoval i pokles nových objednávek a jakkoliv se v porovnání s říjnem o něco zmírnil, tak šlo o historicky jeden z nejprudších poklesů poptávky ve zpracovatelském průmyslu.

PSALI JSME:
Nálada v evropském průmyslu zůstává špatná

Vysoká inflace včetně vysokých nákladů na energie se nepříznivě podepisuje na kupní síle zákazníků, a to i na exportních trzích: Nové objednávky ze zahraničí pokračují v prudkém poklesu. Očekávání ohledně výroby pro příštích 12 měsíců se sice dle průzkumu PMI v porovnání s říjnem mírně zlepšila, i tak jsou ale na druhé nejslabší úrovni od dubna 2020.

Růst nákladů v tuzemském zpracovatelském průmyslu pokračuje, v listopadu byl ovšem nejpomalejší za uplynulé dva roky. Růst prodejních cen též zpomalil, na nejnižší úroveň od května 2021 s tím, jak na výrobce působí konkurenční prostřední, jež jim znemožňuje promítnout vyšší náklady plně do prodejních cen.

Ochlazování aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu by v horizontu dalších měsíců mělo obecně vést ke zmírňování cenových tlaků v tomto sektoru ekonomiky. Listopadový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí další prohloubení pokles aktivity v tomto sektoru české ekonomiky.

PSALI JSME:
Negativní očekávání firem převažují

Byť bylo pokles PMI indikátoru oproti říjnu jen mírný, tak z pohledu očekávání finančního trhu jde o zklamání, zejména ve světle zmírnění poklesu PMI ve zpracovatelském průmyslu jak v eurozóně včetně Německa, tak například v sousedním Polsku.

Vedle ochlazování aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu lze čekat podobný vývoj i v dalších sektorech ekonomiky, tedy v maloobchodu, ve službách či ve stavebnictví s tím, jak na zákazníky a jejich reálné příjmy nepříznivě dopadá vysoká inflace.

Pokles PMI ve zpracovatelském průmyslu zapadá do mozaiky předpokládaného scénáře, v němž Česká republika vykáže mezikvartální pokles hrubého domácího produktu (HDP) jak ve třetím, tak ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku a ekonomika tak projde technickou recesí.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Nálada v české ekonomice na bodu mrazu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Jak prezident Pavel ovlivní českou ekonomiku?

Petr Pavel, nově zvolená hlava státu, prakticky nebude mít na českou ekonomiku žádný dopad. Bezprostředně, ale ani střednědobě. Neměl by jej ani jeho rival, Andrej Babiš, pokud by zvítězil. Nový prezident může mít …

Recese už tu byla? A kdy?

Uteklo to jako voda a po čtvrt roce v Komerční bance opět přicházíme s aktualizovanou makroekonomickou prognózou. A jak už to bývá, máme pro Vás dvě zprávy. Ta horší je, že jsme pro letošní rok revidovali celkový …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Covid jako šance. Malí farmáři prodali více vína i bioproduktů

Analýza
Ve všeobecné vlně stížností mnoha firem, jak koronavirová pandemie negativně dopadla na jejich podnikání, existují i výjimky. Mezi ty překvapivé patří drobní zemědělci, kteří si i v tak těžké situaci dokázali poradit a v druhé vlně pandemie dokonce zaznamenali zvýšený zájem například o víno nebo bio lokální produkty.