Manažeři tedy stále registrují meziměsíční zhoršování podmínek, avšak toto zhoršení je nejslabší za celé období od června 2022. V září hodnota ukazatele činila 46 bodů. Jakákoli hodnota pod úrovní 50 bodů znamená zhoršování podmínek.
Příznivěji než v září se v říjnu vyvíjel jak objem výroby, tak i nových zakázek a ostatně i celková zaměstnanost. Na český průmysl ovšem doléhá celosvětové, ale zejména evropské ochabování poptávky po automobilech. Právě tuzemský autoprůmysl proto čelí znatelnému snížení poptávky.
Výroba a odbyt se v průmyslu částečně zhoršily také v důsledku zářijových povodní a jejich dopadu na dodavatelsko-odběratelské řetězce. V tomto případě je ale ochromení jen přechodné. Navzdory nejlepším číslům, resp. tedy nejméně špatným, za poslední více dva roky zatím nelze tvrdit, že se český průmysl začíná trvaleji vzmáhat. Skolit jej nyní může už brzy mezinárodní vývoj.
Například pokud v amerických prezidentských volbách zvítězí Donald Trump, načež potvrdí úmysl zavést plošná cla na dovoz z EU a Číny, dojde k přímému i nepřímému ochromení české průmyslové produkce, z důvodu propadu jak domácích, tak zahraničních zakázek.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)