Tuzemský index nákupních manažerů se v červenci opět propadl

Červencový PMI průzkum (index nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu, pozn. aut.) hlásí další výraznější zhoršení podmínek v tuzemském zpracovatelském průmyslu. Celkový PMI indikátor pro tuzemský zpracovatelský průmysl prohloubil svůj pokles v oblasti pod kritickou úroveň padesáti bodů a klesl na své šestiměsíční minimum.
Růst nákladů je dle respondentů aktuálního průzkumu tuzemských nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu tažen zejména náklady na námořní dopravu, energie a suroviny. Ilustrační foto: Pixabay.com
Růst nákladů je dle respondentů aktuálního průzkumu tuzemských nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu tažen zejména náklady na námořní dopravu, energie a suroviny. Ilustrační foto: Pixabay.com

Dle PMI průzkumu se v tuzemském zpracovatelském sektoru v červenci prohloubil pokles výroby a počet nových objednávek. Průzkum PMI naznačuje, že průmysl byl brzdou celkového výkonu české ekonomiky i na počátku letošního třetího čtvrtletí.

Souhrnný indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v červenci klesl z červových 45,3 na úroveň 43,8 bodu. Finanční trh očekával pokles celkového indikátoru PMI na úroveň 45 bodů.

Pod úrovní padesáti bodů, jež v tomto průzkumu představuje kritickou hranici mezi růstem a poklesem aktivity ve zkoumaném sektoru ekonomiky, se PMI indikátor pro tuzemský zpracovatelský průmysl nachází již šestadvacátý měsíc v řadě.

Dle PMI průzkumu se v tuzemském zpracovatelském průmyslu v červenci prohloubilo tempo poklesu výroby i nových zakázek. Pokles nových objednávek je reflexí slabé poptávky ze strany odběratelů, přičemž prohloubení poklesu bylo v červenci patrné u exportních objednávek.

V červenci dle PMI průzkumu pokračoval pokles zaměstnanosti ve zpracovatelském průmyslu, a ačkoliv byl pokles mírnější než v červnu, tak trend k poklesu zaměstnanosti v případě tuzemského zpracovatelského sektoru trvá od října 2022.

V kontextu poklesu výroby, nových objednávek a zaměstnanosti se v červenci dle průzkumu PMI zhoršilo také očekávání ohledně výroby v tuzemském zpracovatelském průmyslu pro příštích 12 měsíců: Optimismus klesl na nejnižší úroveň od letošního února.

Ohledně vývoje cenových tlaků průzkum PMI naznačuje, že se v červenci v tuzemském zpracovatelském průmyslu dále zrychlil růst nákladů. Růst nákladů ve zpracovatelském sektoru trvá již šestý měsíc v řadě a v červenci byl nejrychlejší od ledna 2023.

Růst nákladů je dle respondentů průzkumu tažen náklady na námořní dopravu, energie a suroviny. Prodejní ceny ve zpracovatelském sektoru ale v červenci stagnovaly s tím, jak se firmy snaží v prostředí slabší poptávky zachovat si cenovou konkurenceschopnost.

Průzkumy PMI naznačují, že situace ve zpracovatelském průmyslu zůstává slabá obecně napříč Evropou. V případě tuzemského zpracovatelského průmyslu se na straně vývoje nových objednávek a výhledu celkové aktivity v průmyslu hledají v červencovém průzkumu pozitiva jen těžko.

Na straně vývoje cen je nicméně dobrou zprávou, že firmy se snaží absorbovat rostoucí náklady do svých marží a prodejní ceny v tuzemském zpracovatelském sektoru tak stagnují anebo se zvyšují jen nepatrně.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB