Tuzemský průmysl letos roste nejrychleji v historii

Názor
Průmyslová výroba v ČR v dubnu rostla meziročně tempem 55,1 procenta. To je její nejvýraznější meziroční růst za celé období od vzniku České republiky v roce 1993. Jde o více než dvojnásobný růst v porovnání s dosavadním rekordem, dosaženým v červenci 1996, kdy průmysl meziročně přidal 24,5 procenta.
Po loňském zhruba sedmiprocentním propadu letos průmyslová výroba vykáže zhruba desetiprocentní nárůst. Ilustrační foto: Pixabay.com

Impozantní růst letošního dubna odráží z podstatné části statistický efekt dramaticky ponížené srovnávací základny loňského dubna, kdy kulminovaly ekonomické dopady koronavirové pandemie. Loni v dubnu například došlo k dobrovolnému odstavení výroby ve všech klíčových tuzemských automobilkách.

Současně ale růst letošního dubna dokumentuje rapidní oživování průmyslové výroby, které signalizuje, že pandemie v průmyslu vyvolala ještě relativně nejméně bolestivou krizi typu písmene „V“. Patrné je to ze srovnání s předchozí krizí, tedy globální finanční krizí.

Ta v letech 2008 a 2009 tuzemskému průmyslu přivodila trvalejší strádaní, ačkoli nikoli tak prudký propad, jakým byl ten z loňského jara. Současně ovšem po letech 2008 a 2009 nenásledovalo žádné mohutné vzepětí průmyslové výroby, které pozorujeme letos.

PSALI JSME:
Průmysl těží z efektu nízké srovnávací základny

Po finanční krizi před třinácti či dvanácti lety tedy nenastal rychlý, kompenzující efekt, a krize průmyslu tak získala podobu písmene „U“. Zdá se, že centrální banky i vlády – v tuzemsku i zahraničí – se ze své tehdejší zkušenosti poučily a agresivní odpovědí na pandemickou krizi učinily z hrozící krize „U“ naštěstí jen krizi „V“.

Výsledkem tohoto manévru je ovšem také enormní nárůst veřejného zadlužení, který si ještě může vybrat svoji daň, zejména pokud z důvodu zrychlující inflace budou muset trvaleji vzrůst úrokové sazby, včetně těch na dluhu jednotlivých států včetně ČR.

Po loňském zhruba sedmiprocentním propadu tak letos průmyslová výroba vykáže zhruba desetiprocentní nárůst, což z velké části stvrzuje návrat k předpandemickému růstovému trendu, tedy právě to, že se jedná o krizi „V“

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Průmysl má nakročeno k celoročnímu dvoucifernému růstu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Budeme zahlceni polovodiči?

V dnešních „Hrátkách s makroekonomickými grafy“ se podíváme na riziko zahlcení čipy, které zvolna nabývá zřetelnějších obrysů. Pro polovodičové odvětví (například firmy jako Nvidia a Micron Technology, pozn. aut.) …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB