Tuzemský průmysl na vzestupu, ale ještě nemá vyhráno

Tuzemská průmyslová výroba v březnu vzrostla meziročně o 2,2 procenta, což byl o něco lepší výsledek, než očekával finanční trh. Meziroční růst průmyslové výroby byl tažen opět výrobou motorových vozidel, jež tentokrát vyskočila o 41,6 procenta. Meziměsíčně v březnu průmyslová výroba vzrostla o 1,7 procenta, když výroba motorových vozidel vykázala růst o 11,7 procenta.
Na březnové výsledky tuzemského průmyslu zároveň padá stín v podobě meziročního poklesu nových zakázek. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Stále ale platí konstatování, že celkový obrázek je přinejlepším smíšený s tím, jak většina řada odvětví zpracovatelského průmyslu vykázala v březnu meziroční pokles výroby. Na březnové výsledky tuzemského průmyslu zároveň padá stín v podobě meziročního poklesu nových zakázek.

Průmyslová výroba v březnu meziročně vzrostla o 2,2 procenta, když očekávání finančního trhu počítalo s růstem 1,9 procenta. Celkovému výsledku opět výrazně napomohla výroba motorových vozidel, jež vzrostla meziročně o 41,6 procenta, kde příznivě působily jednak efekty meziroční srovnávací základny a také zlepšení situace na straně dodávek potřebných komponentů.

Velmi silný růst, meziročně o 16,5 procenta, vykázalo také odvětví oprav a instalací strojů a zařízená; výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů zaznamenala meziroční růst o 13,9 procenta. Většina ostatních odvětví zpracovatelského průmyslu ale v březnu vykázala meziroční pokles výroby, jenž v řadě případů trvá již několik měsíců.

Například výroba nábytku se meziročně propadla o 19,6 procenta, odvětví výroby základních kovů, hutnictví a slévárenství vykázalo meziroční pokles o 16,8 procenta. Celkově výroba ve zpracovatelském průmyslu v březnu meziročně vzrostla o 5,2 procenta. Těžba a dobývání hlásí propad o 20 procent a výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu meziročně klesla o 18 procent.

Průzkumy PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) již řadu měsíců naznačují pokles aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu. Z průzkumů PMI v tuzemském zpracovatelském průmyslu je ovšem patrný nárůst optimismu ohledně výhledu výroby do příštích dvanácti měsíců: V dubnu byl dle průzkumu PMI tento optimismus nejvyšší od loňského května.

Čerstvá data z německého průmyslu, jež byla zveřejněna v uplynulých dnech, hlásí výrazný meziměsíční pokles průmyslové výroby a propad objednávek ve zpracovatelském průmyslu. Tyto slabší výsledky z německého průmyslu za březen ale přišly po velmi solidním růstu reportovaném v předchozích měsících a celkový vývoj průmyslové aktivity u našeho hlavního obchodního partnera nebyl v letošním prvním čtvrtletí špatný.

Zároveň ale čerstvě zveřejněná data z tuzemského průmyslu hlásí, že v březnu meziročně klesly nové zakázky, o 1,7 procenta, přičemž nové zakázky ze zahraničí se meziročně snížily o pět procent. Lze proto konstatovat, že navzdory lepšímu než očekávanému růstu celkové výroby za letošní březen nemá tuzemský průmysl obrazně řečeno vyhráno a jeho výkon může v dalších měsících kolísat oběma směry.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB