Tuzemský průmysl se v dubnu propadl

Analýza
Tuzemská průmyslová výroba vykázala v dubnu výrazný meziroční propad, tahounem poklesu zůstává výroba motorových vozidel. Nové zakázky si udržely kladný meziroční růst, ten ale v porovnání s předchozími měsíci dále zpomalil a navíc platí konstatování, že růst hodnoty nových zakázek je tažen růstem cen, spíše než růstem skutečného objemu.
Výroba motorových vozidel zůstává ve výrazném meziročním poklesu, kdy se projevují jak problémy s nedostatky potřebných dílů, tak statistický efekt poměrně vysoké meziroční srovnávací základny. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Výhled tuzemského průmyslu do nejbližších měsíců není příliš optimistický, neboť průzkumy signalizují nepříznivý vývoj nových zakázek. Průmyslová výroba v dubnu v neočištěném vyjádření meziročně klesla o 6,4 procenta, zatímco finanční trh očekával v průměru pokles o 1,6 procenta. Údaj očištěný o kalendářní vlivy hlásí meziroční pokles průmyslové výroby o 3,8 procenta.

Data očištěná o kalendářní vlivy ukazují smíšený vývoj: Výroba v řadě odvětví zpracovatelského průmyslu rostla, což platí například o výrobě nábytku, oděvů, strojů a zařízení jinde nezařazených anebo o potravinářském průmyslu.

Výroba motorových vozidel ovšem zůstává ve výrazném meziročním poklesu, kde se projevují jak problémy s nedostatky potřebných dílů, tak statistický efekt poměrně vysoké meziroční srovnávací základny. K meziročnímu poklesu se vrátila výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, což bylo způsobeno vysokou srovnávací základnou: Loni v dubnu byla vysoká spotřeba plynu v souvislosti s mimořádně chladným počasím.

PSALI JSME:
Na tuzemský průmysl dopadají komplikace v zásobování a válka na Ukrajině

Dubnová data sice hlásí pokračující růst nových zakázek v tuzemském průmyslu, meziročně o 3,1 procenta, přičemž tahounem byly nové tuzemské zakázky s růstem o 4,6 procenta. Meziroční růst nových zakázek byl ale nejslabší od loňského října a růst hodnoty zakázek je tažen prudkým nárůstem cen spíše než zvýšením reálného objemu.

Průzkumy PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) z tuzemského zpracovatelského průmyslu naznačují, že se situace na straně nových zakázek zhoršuje, což jinými slovy znamená, že se celková situace v tuzemském průmyslu v nejbližších měsících může zlepšit jen těžko.

Válka na Ukrajině, komplikace v průmyslových dodávkách a růst nákladů jsou faktory, jež dopadají na průmysl napříč Evropou. Situace v tuzemském průmyslu se v dubnu zhoršila více, než se čekalo: Finanční trh počítal s poklesem výroby, zveřejněný propad je ale poměrně výrazný.

PSALI JSME:
V květnu nové zakázky klesaly již třetí měsíc v řadě

Průzkumy ze zpracovatelského průmyslu napříč Evropou navíc naznačují, že v květnu v řadě zemí klesly nové objednávky, přičemž v případě tuzemského průmyslu šlo dle průzkumu PMI o třetí pokles objednávek v řadě.

V pondělí zveřejněný pokračující růst hodnoty nových zakázek v tuzemském průmyslu je třeba vnímat optikou výrazného růstu cen, spíše než růstu skutečného objemu zakázek. Navíc je zřejmé, že i takto zveřejněný nominální růst nových zakázek jasně zpomaluje.

Jak data z průmyslu, tak nepříznivý vliv vysoké inflace na sentiment spotřebitelů podporují předpoklad, že ve druhém čtvrtletí vykáže česká ekonomika mezikvartální pokles hrubého domácího produktu (HDP). Dubnová data z tuzemského průmyslu lze vnímat coby nepříznivou zprávu pro českou korunu.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tuzemskému průmyslu pomalu dochází dech…

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.