Tuzemský průmysl v září prohloubil pokles

Analýza
Aktivita v tuzemském zpracovatelském průmyslu v září prohloubila svůj pokles, když indikátor PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) pro tento sektor české ekonomiky klesl na svou nejslabší úroveň od května 2020.
Očekávání ohledně výroby pro příštích 12 měsíců jsou dle průzkumu PMI nejslabší za více než uplynulé dva roky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zhoršování podmínek ve zpracovatelském průmyslu bohužel plně odpovídá očekávání, že se v letošním druhém pololetí ochladí výkon české ekonomiky jako celku a ekonomika může projít technickou recesí.

Souhrnný indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v září klesl z úrovně 46,8 na 44,7, což je nejnižší hodnota od května 2020. Finanční trh očekával pokles celkového indikátoru PMI na úroveň 45,6.

Pod úrovní padesáti bodů, jež v tomto průzkumu vytváří kritickou hranici mezi růstem a poklesem aktivity ve zkoumaném sektoru ekonomiky, se PMI indikátor pro tuzemský zpracovatelský průmysl nachází již čtvrtý měsíc v řadě.

Na tak nízkých úrovních, na kterých se indikátor PMI aktuálně nachází, bylo hodnocení podmínek ve zpracovatelském průmyslu na jaře roku 2020, kdy se aktivita v tomto sektoru ekonomiky začala zvedat po úderu, který uštědřila první vlna pandemie koronaviru.

PSALI JSME:
Průzkum PMI hlásí nižší poptávku, pokles zaměstnanosti i rušení zakázek

Dle PMI průzkumu se v tuzemském zpracovatelském průmyslu v září prohloubil pokles výroby a nových objednávek. Na výrobě ve zpracovatelském průmyslu se nepříznivě podepisují slabší objednávky a prohlubující se nejistoty v důsledku rostoucí inflace a jejího nepříznivého dopadu na kupní sílu zákazníků.

Očekávání ohledně výroby pro příštích 12 měsíců jsou dle průzkumu PMI nejslabší za více než uplynulé dva roky, když zmíněný indikátor klesl pod padesátibodovou hranici poprvé od května 2020. Růst cen energií, ale také vyšší náklady na suroviny a dopravu, vedly v září k zrychlení růstu vstupních cen v tuzemském zpracovatelském průmyslu.

V tomto prostředí rostou výrazně také prodejní ceny s tím, jak se průmysloví výrobci snaží kompenzovat si vyšší náklady. Ochlazování aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu by v horizontu dalších měsíců mělo vést ke zmírňování cenových tlaků v tomto sektoru ekonomiky, otazníkem ale zůstává vývoj cen energií.

Zářijový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí prohloubení poklesu aktivity v tomto sektoru ekonomiky. Zpomalení růstu či přímo pokles aktivity ve zpracovatelském průmyslu je tendence patrná u většiny evropských ekonomik.

PSALI JSME:
Na středoevropský zpracovatelský průmysl dopadá ochlazení

Slabost je vnímána na straně nových zakázek a tento faktor bude nepříznivě působit na výrobu a celkové klima ve zpracovatelském sektoru i v dalších měsících.

Vedle ochlazování v průmyslu lze čekat podobný vývoj i v dalších sektorech ekonomiky, tedy v maloobchodu, ve službách a postupně také ve stavebnictví s tím, jak na zákazníky a jejich reálné příjmy nepříznivě dopadá vysoká inflace.

Po solidním prvním pololetí lze pro druhou polovinu letošního ve většině evropských zemí čekat slabší čísla o výkonu hrubého domácího produktu (HDP) a situace z pohledu tempa ekonomického růstu nebude příznivá zřejmě ani na počátku roku 2023.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Na tuzemský průmysl dopadají komplikace v zásobování a válka na Ukrajině

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.