Tuzemský rybníček spořicích účtů zamrzl

Česká národní banka (ČNB) na svém posledním měnovém zasedání základní úrokovou sazbu nezvýšila, a tak zamrzl i tuzemský rybníček spořicích účtů. Nejlákavější udičku nahodila při verbování klientů UniCredit Bank se sazbou 5,5 procenta do milionu korun s roční garancí, ostatní finanční domy si pohrály jen s promile.
Proč si banky neuloží všechny své volné peníze u centrální banky, je jasné. U ČNB mají úrok jistý jen do příštího měnového zasedání, zatímco u hypoték na spoustu let. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Trinity Bank v srpnu zvýšila úrok u vkladu do 400 tisíc korun na 4,58 procenta, Expobank ji trumfla sazbou 4,61 procenta bez pásmového ani jiného omezení, spořicí konta Creditas a tří dalších bankovních ústavů zatuhly na 4,50 procenta.

Hlavní strategický směr pro přilákání nebo připoutání klientů se nyní zaměřuje na termínované vklady s až šestiprocentním úročením, kde mají banky jistotu v odhadu, že na nich budou vydělávat bez ohledu na vrtkavost klientské přízně.

Mezi obyvatelstvem však nejsou vázané vklady ve velké oblibě, byť skýtají zaručený úrok bez ohledu na změny sazeb ČNB.

PSALI JSME:
Nejistota ohledně dalšího vývoje úrokových sazeb přetrvává

Jenže v nevyzpytatelné době s obrovskou inflací, kdy naše centrální banka o snižování sazeb do konce roku nemůže ani uvažovat, to nemá až tak velký význam. Vklady na těchto účtech sice stoupají, ale jen mírně.

V posledních měsících zhruba o 15 miliard korun měsíčně a podle posledních dat ČNB z června na nich měli Češi uloženo 732 miliardy korun.

Oproti sumě netermínovaných vkladů přes 2,6 bilionu korun je to poměrně málo. Je to i méně, než na spořicích a podobných vkladech, kde bojuje s inflací zhruba 900 miliard.

PSALI JSME:
V bankách leží 1,4 bilionu korun s nulovým úrokem

Skvělý byznys mají banky u běžných účtů, kde stále leží ladem 1,65 bilionu téměř neúročených korun, které banky buď půjčí na šest a víc procent plus poplatky, nebo si je uloží u ČNB, kde dostanou bezpracných sedm procent.

Na informacích o denní likviditě je vidět, že si banky na takto vysoký úrok ukládají i přes půl bilionu korun. Proč si tam neuloží všechny volné peníze, je jasné. U ČNB mají úrok jistý jen do příštího měnového zasedání, zatímco u hypoték na spoustu let.

Pokud by banky neměly dostatek hotovosti ke svým operacím, mohly by si půjčit u centrální banky aktuálně za 8procentní sazbu. Překvapí někoho, že této statistické kolonce nelze dlouhodobě najít nic jiného než nulu?

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Češi letos chudnou nejvýrazněji od vzniku ČR. To nejhorší ale teprve přijde

Zavřít reklamu ×
  1. Mnozí bankéři jsou stále víc militantní a impertinentní a zároveň mně připomínají ufony z jiné vzdálené galaxie, kteří sice skrze svoji pokročilou technologii mají přehled o našich makroekonomických číslech, ale člověka ještě neviděli.

  2. Bankéři by se měli snažit, aby se nestali přítěží pro naši ekonomiku a hlavně pro občany.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB přinesla mírné překvapení

Čtvrteční smršť zasedání centrálních bank zahájila Bank of England (BoE, anglická centrální banka, pozn. red.), která dle očekávání zvýšila sazby o 50 bazických bodů. Podle nás nepůjde o poslední podobné zvýšení, …

Hypotéky v nejbližší době nezlevní

Zájemci o vlastní bydlení, kteří ho chtějí financovat prostřednictvím hypotéky, si musí na jejich zlevnění ještě počkat. Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve čtvrtek na svém prvním letošním zasedání opět …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Česku chybí práce mladých vzdělaných žen. Jsou na mateřské

Analýza
Na rozdíl od většiny evropských zemí se Česku stále nedaří skloubit kariéru a mateřství. Na trhu pak chybí práce mladých a vzdělaných žen. Ukázala to nová studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR, s jejímiž výsledky se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit.