Tuzemský rybníček spořicích účtů zamrzl

Česká národní banka (ČNB) na svém posledním měnovém zasedání základní úrokovou sazbu nezvýšila, a tak zamrzl i tuzemský rybníček spořicích účtů. Nejlákavější udičku nahodila při verbování klientů UniCredit Bank se sazbou 5,5 procenta do milionu korun s roční garancí, ostatní finanční domy si pohrály jen s promile.
Proč si banky neuloží všechny své volné peníze u centrální banky, je jasné. U ČNB mají úrok jistý jen do příštího měnového zasedání, zatímco u hypoték na spoustu let. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Trinity Bank v srpnu zvýšila úrok u vkladu do 400 tisíc korun na 4,58 procenta, Expobank ji trumfla sazbou 4,61 procenta bez pásmového ani jiného omezení, spořicí konta Creditas a tří dalších bankovních ústavů zatuhly na 4,50 procenta.

Hlavní strategický směr pro přilákání nebo připoutání klientů se nyní zaměřuje na termínované vklady s až šestiprocentním úročením, kde mají banky jistotu v odhadu, že na nich budou vydělávat bez ohledu na vrtkavost klientské přízně.

Mezi obyvatelstvem však nejsou vázané vklady ve velké oblibě, byť skýtají zaručený úrok bez ohledu na změny sazeb ČNB.

PSALI JSME:
Nejistota ohledně dalšího vývoje úrokových sazeb přetrvává

Jenže v nevyzpytatelné době s obrovskou inflací, kdy naše centrální banka o snižování sazeb do konce roku nemůže ani uvažovat, to nemá až tak velký význam. Vklady na těchto účtech sice stoupají, ale jen mírně.

V posledních měsících zhruba o 15 miliard korun měsíčně a podle posledních dat ČNB z června na nich měli Češi uloženo 732 miliardy korun.

Oproti sumě netermínovaných vkladů přes 2,6 bilionu korun je to poměrně málo. Je to i méně, než na spořicích a podobných vkladech, kde bojuje s inflací zhruba 900 miliard.

PSALI JSME:
V bankách leží 1,4 bilionu korun s nulovým úrokem

Skvělý byznys mají banky u běžných účtů, kde stále leží ladem 1,65 bilionu téměř neúročených korun, které banky buď půjčí na šest a víc procent plus poplatky, nebo si je uloží u ČNB, kde dostanou bezpracných sedm procent.

Na informacích o denní likviditě je vidět, že si banky na takto vysoký úrok ukládají i přes půl bilionu korun. Proč si tam neuloží všechny volné peníze, je jasné. U ČNB mají úrok jistý jen do příštího měnového zasedání, zatímco u hypoték na spoustu let.

Pokud by banky neměly dostatek hotovosti ke svým operacím, mohly by si půjčit u centrální banky aktuálně za 8procentní sazbu. Překvapí někoho, že této statistické kolonce nelze dlouhodobě najít nic jiného než nulu?

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Češi letos chudnou nejvýrazněji od vzniku ČR. To nejhorší ale teprve přijde

Zavřít reklamu ×
  1. Mnozí bankéři jsou stále víc militantní a impertinentní a zároveň mně připomínají ufony z jiné vzdálené galaxie, kteří sice skrze svoji pokročilou technologii mají přehled o našich makroekonomických číslech, ale člověka ještě neviděli.

  2. Bankéři by se měli snažit, aby se nestali přítěží pro naši ekonomiku a hlavně pro občany.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.