Tuzemský vývoz pokračuje v růstu, ale koncem roku hrozí zpomalení

Názor
Podle predikce Indexu Exportu by hodnota českého vývozu měla v nejbližších měsících dál růst, i když meziroční tempo by mělo zbrzdit k jednociferným hodnotám. Stále platí, že za růstem hodnoty vyvezeného zboží stojí především růst cen vyváženého zboží.
Za růstem hodnoty vyvezeného zboží stojí především růst cen vyváženého zboží. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Fyzický objem vyváženého zboží až na dvě výjimky v květnu a lednu nedosahuje ani loňských hodnot. Začátkem zimy model signalizuje nepatrný meziroční pokles do výše jednoho procenta oproti loňskému roku.

Ve srovnání se srpnovou predikcí Indexu Exportu aktualizovaný výpočet naznačuje o něco příznivější vývoj. Důvodem je další nezhoršování nálady mezi německými průmyslníky. Dle průzkumu IFO se prvotní šok a obavy z nedostatku plynu nešíří dál ekonomikou, ale vyhlídky zůstávají stále chmurné.

Záblesky naděje na straně druhé skýtá růst zahraničních objednávek v českém průmyslu, jejichž hodnota se během června meziročně zvýšila téměř o 15 procent z necelých osmi procent v květnu. Až další měsíce ukáží, zdali to nebyly jen naděje plané.

PSALI JSME:
Tuzemský export: Výhled se po prvotním šoku stabilizoval

Přísun nových zakázek je navíc doprovázen svižnou tvorbou zásob – z konjunkturálního průzkumu Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyplývá, že se mezi průmyslovými podniky zvyšuje stav zásob hotových výrobků.

Interpretovat to lze ale dvojím způsobem. Prvním optimistickým, že problémy s dodávkami a výrobou postupně odezněly – nebo druhým, že ve firmách se již začíná hromadit hotová výroba a vázne odbyt. Ochlazení globální poptávky, které je předzvěstí nižšího výkonu vývozu, hovoří spíše ve prospěch pesimistické varianty.

V závěru roku proto export může ztrácet tempo, ale u předstihových indikátorů je třeba brát v potaz, že mohou být nadměrně zatíženy aktuálními obavami ohledně nedostatku plynu v zimních měsících. Pokud se situace s dodávkami energií ukáže být méně dramatická, mohla by nás výkonnost vývozu ve finále mile překvapit.

PSALI JSME:
Vývoz se v náročné ekonomické situaci zatím drží

Výsledky exportu za první pololetí tohoto roku jsou celkem dobrým příslibem pro zbytek roku, pokud se na ně díváme s velkým nadhledem. Pokud se však podíváme z větší blízkosti, zjistíme, že meziroční nárůst 10,2 procenta by byl opravdu pěkný, pokud by průměrná kilogramová cena meziročně nevzrostla o 16,3 procenta.

Samozřejmě svoji roli hraje struktura zboží a služeb, ale přesto je to tak trochu zdvižený prst. Navíc export klíčových energetických komodit vzrostl nevídaně (topné plyny o 607 %, elektrika o 284 %, pozn. aut.), v této situaci není „to pravé ořechové“.

Jakékoliv prognózy na zimní měsíce jsou v tuto chvíli naprosto nemožné, protože vůbec netušíme, zda bude dostatek energií pro průmysl. Nevíme, kolika firmám ceny energií zlomí vaz, protože vláda zatím nepředstavila svůj program, jak hodlá pomoci průmyslu, a protože začíná opět sílit covid, bude asi nejlepší jít zapálit svíčku do kostela.

Autor je místopředseda Asociace exportérů
Autorka je hlavní ekonomka Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Drahé energie: Vláda hodila podnikatele a firmy přes palubu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Tuzemský průmysl v září prohloubil pokles

Aktivita v tuzemském zpracovatelském průmyslu v září prohloubila svůj pokles, když indikátor PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) pro tento sektor české ekonomiky klesl na svou nejslabší úroveň od května 2020.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB