Tuzemský vývoz pokračuje v růstu, ale koncem roku hrozí zpomalení

Názor
Podle predikce Indexu Exportu by hodnota českého vývozu měla v nejbližších měsících dál růst, i když meziroční tempo by mělo zbrzdit k jednociferným hodnotám. Stále platí, že za růstem hodnoty vyvezeného zboží stojí především růst cen vyváženého zboží.
Za růstem hodnoty vyvezeného zboží stojí především růst cen vyváženého zboží. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Fyzický objem vyváženého zboží až na dvě výjimky v květnu a lednu nedosahuje ani loňských hodnot. Začátkem zimy model signalizuje nepatrný meziroční pokles do výše jednoho procenta oproti loňskému roku.

Ve srovnání se srpnovou predikcí Indexu Exportu aktualizovaný výpočet naznačuje o něco příznivější vývoj. Důvodem je další nezhoršování nálady mezi německými průmyslníky. Dle průzkumu IFO se prvotní šok a obavy z nedostatku plynu nešíří dál ekonomikou, ale vyhlídky zůstávají stále chmurné.

Záblesky naděje na straně druhé skýtá růst zahraničních objednávek v českém průmyslu, jejichž hodnota se během června meziročně zvýšila téměř o 15 procent z necelých osmi procent v květnu. Až další měsíce ukáží, zdali to nebyly jen naděje plané.

PSALI JSME:
Tuzemský export: Výhled se po prvotním šoku stabilizoval

Přísun nových zakázek je navíc doprovázen svižnou tvorbou zásob – z konjunkturálního průzkumu Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyplývá, že se mezi průmyslovými podniky zvyšuje stav zásob hotových výrobků.

Interpretovat to lze ale dvojím způsobem. Prvním optimistickým, že problémy s dodávkami a výrobou postupně odezněly – nebo druhým, že ve firmách se již začíná hromadit hotová výroba a vázne odbyt. Ochlazení globální poptávky, které je předzvěstí nižšího výkonu vývozu, hovoří spíše ve prospěch pesimistické varianty.

V závěru roku proto export může ztrácet tempo, ale u předstihových indikátorů je třeba brát v potaz, že mohou být nadměrně zatíženy aktuálními obavami ohledně nedostatku plynu v zimních měsících. Pokud se situace s dodávkami energií ukáže být méně dramatická, mohla by nás výkonnost vývozu ve finále mile překvapit.

PSALI JSME:
Vývoz se v náročné ekonomické situaci zatím drží

Výsledky exportu za první pololetí tohoto roku jsou celkem dobrým příslibem pro zbytek roku, pokud se na ně díváme s velkým nadhledem. Pokud se však podíváme z větší blízkosti, zjistíme, že meziroční nárůst 10,2 procenta by byl opravdu pěkný, pokud by průměrná kilogramová cena meziročně nevzrostla o 16,3 procenta.

Samozřejmě svoji roli hraje struktura zboží a služeb, ale přesto je to tak trochu zdvižený prst. Navíc export klíčových energetických komodit vzrostl nevídaně (topné plyny o 607 %, elektrika o 284 %, pozn. aut.), v této situaci není „to pravé ořechové“.

Jakékoliv prognózy na zimní měsíce jsou v tuto chvíli naprosto nemožné, protože vůbec netušíme, zda bude dostatek energií pro průmysl. Nevíme, kolika firmám ceny energií zlomí vaz, protože vláda zatím nepředstavila svůj program, jak hodlá pomoci průmyslu, a protože začíná opět sílit covid, bude asi nejlepší jít zapálit svíčku do kostela.

Autor je místopředseda Asociace exportérů
Autorka je hlavní ekonomka Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Drahé energie: Vláda hodila podnikatele a firmy přes palubu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?