Tuzemský zpracovatelský průmysl v únoru? Překvapení se nekoná

Analýza
Únorový PMI průzkum (index nákupních manažerů, pozn. red.) pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí, že v únoru se podmínky v tomto klíčovém sektoru české ekonomiky oproti lednu zhoršily. Z mého pohledu nejde o překvapení, neboť ve stejném směru vycházely průzkumy ze zpracovatelského průmyslu z některých velkých ekonomik eurozóny včetně Německa.
Na tuzemské výrobce ve zpracovatelském sektoru dopadá vysoká inflace, jež má negativní vliv na nové zakázky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na tuzemské výrobce ve zpracovatelském sektoru dopadá vysoká inflace, jež má negativní vliv na nové zakázky a výrobci se zároveň snaží osekat náklady, což vede k poklesu zaměstnanosti. Ve výhledu na příštích dvanáct měsíců se přesto drží určitá míra optimismu: Ten se zlepšil druhý měsíc v řadě, zřejmě pod dojmem zlepšujícího se výhledu ohledně cen energií.

Souhrnný indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v únoru klesl ze svého čtyřměsíčního maxima 44,6 na úroveň 44,3. Finanční trh očekával nárůst celkového indikátoru PMI na úroveň 45, skutečně vykázaný mírný pokles indikátoru nicméně odpovídá našemu vlastnímu očekávání.

PSALI JSME:
V lednu rostly ceny v průmyslu rychleji, než se čekalo

Pro možnost poklesu celkového indikátoru PMI pro tuzemský zpracovatelský průmysl hovořil obdobný vývoj v některých ekonomikách eurozóny včetně Německa. Pod úrovní padesáti bodů, jež v tomto průzkumu vytváří kritickou hranici mezi růstem a poklesem aktivity ve zkoumaném sektoru ekonomiky, se PMI indikátor pro tuzemský zpracovatelský průmysl nachází již devátý měsíc v řadě.

Dle PMI průzkumu se v tuzemském zpracovatelském průmyslu v únoru sice ztlumilo tempo pokles výroby, jež bylo nejmírnější od srpna 2022. V únoru se však prohloubil pokles nových zakázek s tím, jak odběratelé mají nyní dostatečné zásoby a jejich poptávku tlumí vysoká inflace. V této situaci se výrobci snaží redukovat náklady a snižují zaměstnanost, jež dle průzkumu PMI klesla nejprudčeji od července 2020.

PSALI JSME:
Český zpracovatelský průmysl: Ceny klesají, zakázky také

Zároveň se ale v únoru v tuzemském zpracovatelském průmyslu zlepšilo očekávání ohledně výroby pro příštích 12 měsíců, přičemž jde o druhé zlepšení optimismu v řadě. Co se týče cenových tlaků, tak růst nákladů firem ve zpracovatelském průmyslu v únoru zpomalil a byl nejpomalejší od září 2020. Zmírnil se i růst prodejních cen v tuzemském zpracovatelském průmyslu, jenž byl dle průzkumu PMI nejpomalejší za uplynulé dva roky.

Zde se naplňuje scénář, v němž by pokračující ochlazování aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu spolu s poklesem cen energií na globálních trzích mělo vést ke zmírňování cenových tlaků v tomto sektoru české ekonomiky. Únorový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí mírné prohloubení poklesu aktivity v tomto sektoru české ekonomiky.

PSALI JSME:
Nálada v české ekonomice se opět zhoršuje

Vzhledem k obdobným signálům z Německa a některých dalších evropských ekonomik asi nejde o překvapení. Na průmysl dopadá vysoká inflace, jež má negativní dopad na poptávku ze strany odběratelů, kteří si navíc v uplynulých měsících již vytvořili dostatečné zásoby. Zprávy z evropských ekonomik včetně české ekonomiky v poslední době přinášejí některé příznivé signály, například v podobě zlepšování spotřebitelské důvěry.

Na straně průmyslu je ale únor spíše ve znamení zhoršení a další vývoj v tomto sektoru ekonomiky si zaslouží pozornost. I zde je ale povzbudivá zpráva v podobě růstu optimismu ohledně výhledu výroby do příštích dvanácti měsíců a lze jen doufat, že klesající ceny energií na globálních trzích povedou k tomu, že se tento optimismus naplní, a že se situace ve zpracovatelském průmyslu začne napříč Evropou zlepšovat.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Lednový růst cen ve výrobním sektoru je proinflačním překvapením

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB