Tuzemští průmyslníci v závěru roku pod tíhou pesimismu

Názor
První pracovní den roku 2023 byl z investorského pohledu nezajímavý. Na klíčových trzích, jako jsou spojené státy či Velká Británie, byl totiž v pondělí ještě svátek a trhy byly zavřené. Euro tak na úvod roku proti dolaru po celý pondělek stagnovalo v okolí hladiny 1,068 USD/EUR.
Oproti listopadu bylo sice v průzkumu PMI zaznamenáno v prosinci zlepšení, ale výsledkem byl přesto poměrně výrazný pokles aktivity tuzemských průmyslníků v závěru loňského roku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Finální číslo prosincového PMI průmyslové aktivity za eurozónu jako celek bylo potvrzeno na již oznámeném předběžném odhadu; pouze v případě Německa došlo k mírné sestupné revizi. Finální výsledek nic nemění na klesající aktivitě v sektoru, s to zejména v souvislosti s drahými energiemi a obecně vysokou inflací snižující kupní sílu domácností.

Klid panoval v první pracovní den nového roku na trhu s českou korunou. Kurz se držel na relativně silné úrovni těsně nad hladinou 24,15 CZK/EUR; patrná byla pouze nepatrná tendence k oslabování tuzemské měny. Bez odezvy trhu zůstalo zveřejnění českého PMI průmyslové aktivity (index nákupních manažerů, pozn. red.). Oproti listopadu bylo zaznamenáno zlepšení.

Výsledek byl téměř v souladu s tržním očekáváním potvrzujícím poměrně výrazný pokles aktivity tuzemských průmyslníků v závěru loňského roku. I v jejich případě je hlavním viníkem inflace a snižující kupní sílu domácností, což se projevuje zejména v poklesu objednávek, a to z domova i ze zahraničí. Podle tohoto průzkumu to navíc vypadá, že průmyslové podniky v závěru roku propouštěly.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Aktivita v tuzemském zpracovatelském průmyslu velmi výrazně klesá

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB