Týden na akciových trzích: Akcie jsou levnější, aneb Jestřábi mají ostré drápy

Analýza
Tento týden hrály prim centrální banky. Všichni čekali na rozhodnutí amerického Fedu. Podle očekávání vzrostly sazby o 75 bazických bodů na 3-3,25 procenta. Klidu nepřidá ani doprovodný komentář. Sazby ještě porostou a budou vysoko déle, vysoká inflace a obavy o další ekonomický růst centrální bankéře znepokojuje.
Index PX pražské burzy tento týden rekordně oslabil. Ilustrační foto: PSE

Ale to nebylo vše – jak Bank of England (+50 bazických bodů na 2,25 %) a také poslední centrální banka, která měla stále záporné sazby, Švýcarská centrální banka (+75 bazických bodů na 0,50 %), zvedly referenční sazby. Nepomohly ani indexy PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.), které stále naznačují kontrakci ekonomické aktivity.

Americký trh

Hlavnímu indexu S&P500 se v pondělí podařilo korigovat propad z konce předchozího týdne. Ale jen mírně. Ve zbytku týdne následovaly další výprodeje. Od pondělí do čtvrtka index S&P500 odepsal 2,98 bodu (3 757,99 b.).

V pátek otevíral, bez překvapení, pod čtvrteční cenou, tzn. v mínusu (-1,55 %, 3 697,67 b.) a propadal se níž a níž pod hranici čtyř tisíc bodů. Svůj týdenní výkon tak nevylepší, právě naopak. Obchodování v tomto týdnu indikuje celkovou ztrátu kolem 4,5 procenta.

PSALI JSME:
Akcie se v srpnu vrátily do reality

Evropské akciové trhy

Jednotlivé akciové indexy v Evropě v pátek odepsaly většinou přes dvě procenta, když nepomohlo otevření zámořských trhů. Některé indexy, zvláště naši nejbližší sousedé, podají dokonce o cca tři procenta.

Evropský Index STOXX Europe 600 se dostal pod hranici 400 bodů, kde byl naposledy před dvěma a půl lety. V pátek krátce před koncem obchodní seance ztrácel 2,18 procenta (391,04 b.). Za celý týden to bude ztráta přes čtyři procenta.

Pražská burza

V pátek to na pražské burze (a nejen tam) vypadalo, jako by celý monitor polil někdo červenou barvou. A ředidlem to nešlo vyčistit. Všechny tituly oslabily. Hlavní index spadl o 2,55 procenta (1 168,13 b.) a svým pátečním výkonem se zařadil mezi nejhorší výkony od začátku roku. Smutné konstatování, bohužel.

PSALI JSME:
Akcie výrobců spotřebního zboží utrpí historicky vysokými cenami energií

V pátek bylo vidět, že globální prostředí příliš akciím nepřeje. Erste (-5,25 %, 578 Kč), která korigovala vysoký růst posledních týdnů, Philip Morris ČR (-2,81 %, 16 620 Kč) a VIG (-2,16 %, 544 Kč) tlačily burzu dolů nejvíce.

Nicméně ani ostatní těžké váhy, jako Komerčka (-1,85 %, 635,50 Kč) a ČEZ (-1,81 %, 923 Kč) nepomohly. Jeden z nejhorších dnešních výkonů byl vidět u Pilulky (-4,88 %, 780 Kč), nicméně za tradičně malé likvidity, kdy i malý příkaz může podstatně ovlivnit kurz.

Týdenní výkon

Za celý týden byl nejlepší Philip Morris ČR (+1,84 %, 16 620 Kč), který posílil před pololetními výsledky. Zajímavý byl u tohoto titulu konec týdne (čt +4,78 % a pá -2,81 %) vzhledem k velké volatilitě na obě strany. Colt skončil jen vlásek za ním a za celý týden přidal +1,82 % (558 Kč), kdy posiloval na začátku týdne před zveřejněním kvartálního reportu, po kterém svůj výkon korigoval.

PSALI JSME:
Stahuje americké akcie už jen „blbá nálada“, co brzy odezní?

A poslední s kladným týdenním výkonem a jako třetí do party premiantů se zařadila Kofola (+0,73 %, 276 Kč). Její ceně pomohlo schválení dividendy, jakkoliv to bylo očekáváno, nicméně v této nejen pro akcie nelehké době to je asi vnímáno jako kotva.

Opačný konec startovního pole se komentuje nelehko. Ztráty byly podstatné. Nejprve k indexu, hlavní indikátor pražské burzy PX doslova padl o 4,27 procenta (1 168,13 b.). Asi třetí nejhorší týdenní výkon od začátku roku 2021!

Erste (-8,72 %, 578 Kč) a Komerční banka (-5,15 %, 635,50 Kč) byly nejhorší a korigovaly růst posledních týdnů. A když se k tomu přidal ČEZ (-3,70 %, 923 Kč), který má v indexu nejvyšší váhu, je rozluštěna záhada, proč rekordně oslabil celý index PX. Nejhůře na tom tento týden byla Pilulka (-10,34 %, 780 Kč) a to bez podstatnějších kurzotvorných zpráv.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Pražská burza nechala tento týden všechny za sebou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciový trh ignoruje realitu (3.)

V posledních dnech se na stránkách Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) v rubrice Investice věnujeme americkému akciovému trhu a sektorové analýze, kterou připravil analytik společnosti BH Securities Tumur …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.