Týden na akciových trzích: Akcie jsou levnější, aneb Jestřábi mají ostré drápy

Analýza
Tento týden hrály prim centrální banky. Všichni čekali na rozhodnutí amerického Fedu. Podle očekávání vzrostly sazby o 75 bazických bodů na 3-3,25 procenta. Klidu nepřidá ani doprovodný komentář. Sazby ještě porostou a budou vysoko déle, vysoká inflace a obavy o další ekonomický růst centrální bankéře znepokojuje.
Index PX pražské burzy tento týden rekordně oslabil. Ilustrační foto: PSE

Ale to nebylo vše – jak Bank of England (+50 bazických bodů na 2,25 %) a také poslední centrální banka, která měla stále záporné sazby, Švýcarská centrální banka (+75 bazických bodů na 0,50 %), zvedly referenční sazby. Nepomohly ani indexy PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.), které stále naznačují kontrakci ekonomické aktivity.

Americký trh

Hlavnímu indexu S&P500 se v pondělí podařilo korigovat propad z konce předchozího týdne. Ale jen mírně. Ve zbytku týdne následovaly další výprodeje. Od pondělí do čtvrtka index S&P500 odepsal 2,98 bodu (3 757,99 b.).

V pátek otevíral, bez překvapení, pod čtvrteční cenou, tzn. v mínusu (-1,55 %, 3 697,67 b.) a propadal se níž a níž pod hranici čtyř tisíc bodů. Svůj týdenní výkon tak nevylepší, právě naopak. Obchodování v tomto týdnu indikuje celkovou ztrátu kolem 4,5 procenta.

PSALI JSME:
Akcie se v srpnu vrátily do reality

Evropské akciové trhy

Jednotlivé akciové indexy v Evropě v pátek odepsaly většinou přes dvě procenta, když nepomohlo otevření zámořských trhů. Některé indexy, zvláště naši nejbližší sousedé, podají dokonce o cca tři procenta.

Evropský Index STOXX Europe 600 se dostal pod hranici 400 bodů, kde byl naposledy před dvěma a půl lety. V pátek krátce před koncem obchodní seance ztrácel 2,18 procenta (391,04 b.). Za celý týden to bude ztráta přes čtyři procenta.

Pražská burza

V pátek to na pražské burze (a nejen tam) vypadalo, jako by celý monitor polil někdo červenou barvou. A ředidlem to nešlo vyčistit. Všechny tituly oslabily. Hlavní index spadl o 2,55 procenta (1 168,13 b.) a svým pátečním výkonem se zařadil mezi nejhorší výkony od začátku roku. Smutné konstatování, bohužel.

PSALI JSME:
Akcie výrobců spotřebního zboží utrpí historicky vysokými cenami energií

V pátek bylo vidět, že globální prostředí příliš akciím nepřeje. Erste (-5,25 %, 578 Kč), která korigovala vysoký růst posledních týdnů, Philip Morris ČR (-2,81 %, 16 620 Kč) a VIG (-2,16 %, 544 Kč) tlačily burzu dolů nejvíce.

Nicméně ani ostatní těžké váhy, jako Komerčka (-1,85 %, 635,50 Kč) a ČEZ (-1,81 %, 923 Kč) nepomohly. Jeden z nejhorších dnešních výkonů byl vidět u Pilulky (-4,88 %, 780 Kč), nicméně za tradičně malé likvidity, kdy i malý příkaz může podstatně ovlivnit kurz.

Týdenní výkon

Za celý týden byl nejlepší Philip Morris ČR (+1,84 %, 16 620 Kč), který posílil před pololetními výsledky. Zajímavý byl u tohoto titulu konec týdne (čt +4,78 % a pá -2,81 %) vzhledem k velké volatilitě na obě strany. Colt skončil jen vlásek za ním a za celý týden přidal +1,82 % (558 Kč), kdy posiloval na začátku týdne před zveřejněním kvartálního reportu, po kterém svůj výkon korigoval.

PSALI JSME:
Stahuje americké akcie už jen „blbá nálada“, co brzy odezní?

A poslední s kladným týdenním výkonem a jako třetí do party premiantů se zařadila Kofola (+0,73 %, 276 Kč). Její ceně pomohlo schválení dividendy, jakkoliv to bylo očekáváno, nicméně v této nejen pro akcie nelehké době to je asi vnímáno jako kotva.

Opačný konec startovního pole se komentuje nelehko. Ztráty byly podstatné. Nejprve k indexu, hlavní indikátor pražské burzy PX doslova padl o 4,27 procenta (1 168,13 b.). Asi třetí nejhorší týdenní výkon od začátku roku 2021!

Erste (-8,72 %, 578 Kč) a Komerční banka (-5,15 %, 635,50 Kč) byly nejhorší a korigovaly růst posledních týdnů. A když se k tomu přidal ČEZ (-3,70 %, 923 Kč), který má v indexu nejvyšší váhu, je rozluštěna záhada, proč rekordně oslabil celý index PX. Nejhůře na tom tento týden byla Pilulka (-10,34 %, 780 Kč) a to bez podstatnějších kurzotvorných zpráv.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Pražská burza nechala tento týden všechny za sebou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Rok 2022 byl investiční anomálií

Co mají společného roky 1941, 1969 a 2022? Za více než 150 let pouze v těchto třech letech došlo k tomu, že v rámci světově největšího amerického trhu byly záporné výnosy jak akciových, tak dluhopisových portfolií. …

Zajímavé alternativy k americkým akciím?

Americké akcie patří mezi nejoblíbenější investiční tituly po celém světě. A není divu, vzhledem k historii dynamického růstu, právní garanci a vysoké likviditě se americké trhy řadí k nejrůstovějším a také …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Česku chybí práce mladých vzdělaných žen. Jsou na mateřské

Analýza
Na rozdíl od většiny evropských zemí se Česku stále nedaří skloubit kariéru a mateřství. Na trhu pak chybí práce mladých a vzdělaných žen. Ukázala to nová studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR, s jejímiž výsledky se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit.