Týden na akciových trzích: Akcie v Praze, Evropě i Americe tento týden rostly

Názor
Událostí nejen tohoto týdne, ale pravděpodobně i nadcházejících týdnů, je setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole. Vzhledem k posledním datům z ekonomiky a další šíření koronaviru by mohl Fed rozhodnutí pomalu utahovat rozvolněnou politiku ještě odložit na další zasedání. Podle guvernéra Fedu (americká centrální banka, pozn. red.) Jeroma Powella by mohlo dojít k omezování nákupů aktiv ještě v tomto roce.
Hvězdou týdne se beze zpráv stala Česká zbrojovka. Cena akcii vyskočila o vysokých 8,49 procenta (473 Kč). Foto: Česká zbrojovka

Předstihová data z ekonomiky byla tento týden většinou horší, než se čekalo.

Americký trh

Ještě ve středu dobyl hlavní index S&P500 nové maximum. Hodnota indexu se vyšplhala jen necelé čtyři bodíky pod magickou hranici 4 500 bodů. Ve čtvrtek došlo k mírné korekci. Od pondělí do čtvrtka index přidal 0,64 procenta (4 470,00 bodů).

Dnes začalo obchodování v plusu, po vystoupení šéfa Fedu index slušně roste (+0,75 %). Překonal psychologickou hranici 4 500 bodů, netřeba dodávat, že to je nové maximum. Týdenní zisky by se tak mohly rozšířit.

Šéf Fedu Jerome Powell uvedl, že ke snižování nákupů dojde již v tomto roce. O tom se nicméně již spekulovalo.

PSALI JSME:
Fed začal přemýšlet o ústupu z programu nákupu aktiv

Evropské akciové trhy

Evropský index (Stoxx Europe 600) poklesl prakticky jen v pondělí. Dnes osciloval kolem nuly. V závěru obchodování, pravděpodobně po vystoupení šéfa Fedu J. Powella v Jackson Hole, index roste. Investoři si tak jeho vystoupení vyložili pozitivně. Dnes krátce před koncem obchodování index přidává 0,33 procenta (471,89 b.). Za celý týden by měl mírně posílit, a to zhruba o tři desetinky.

Pražská burza

V pátek hlavní index pražské burzy PX skončil jen mírně v plusu (+0,11 % 1 282,33 b). Nákupní apetit investorů posouvá cenu akcií ČEZ (+1,13 %, 672 Kč) stále výše a výše. Dnes byl ČEZ titul, který posílil nejvíce.

Většina společností obchodovaných na pražském parketu dnes vzrostla. Za zmínku stojí banka Moneta (+0,46 %, 87,05 Kč) a Philip Morris ČR (+0,26 %, 15 500 Kč). Ztratily dnes jen Erste (-1,05 %, 852 Kč) a O2 CR (-0,19 %, 262 Kč).

PSALI JSME:
Kábulské exploze srážejí americké akcie i českou korunu. Zlatu se naopak daří

Týdenní výkon

Tento týden index PX posílil o 0,62 procenta (1 282,33 bodu). Pohled na jednotlivé dny ukazuje, že ke korekci došlo pouze ve čtvrtek. Ostatní dny posiloval. Hvězdou týdne se beze zpráv stala Česká zbrojovka. Cena akcii vyskočila o vysokých 8,49 procenta (473 Kč).

Slušný růst za celý týden předvedla také likérka Stock Spirits. Její akcie přidaly 3,17 procenta (117,20 Kč). Cena je tak nad nabídnutou úrovní odkupu ve výši cca 113 korun. Investoři pravděpodobně spekulují na oslazení nabídky a čekají na vyšší cenu.

Radostný pohled je na ČEZ, který roste již pět týdnů v řadě. Jen za tento týden přidal dalších +2,52 procenta (672 Kč). Dávno zapomenut/vymazán je tak podividendový propad. Oslabila pojišťovna VIG (-1,62 %, 637 Kč), která tak koriguje zisky z posledních čtyř týdnů. Ztratily také Komerční banka (-1,08 %, 821,50 Kč) a O2 CR (-0,38 %, 262 Kč). Ale to bylo z opozdilců vše.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká zbrojovka: Nejlepší výsledky v historii

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Měla by centrální banka investovat do zlata?

Nový guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl se netají záměrem navýšit podíl, který v aktivech centrální banky zaujímá zlato. Je to dobrý záměr?  Právě zlato je velmi často atraktivní i pro ty nejméně znalé a …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Máme více platebních terminálů, než ekonomicky vyspělejší Německo

Analýza
V různých ekonomických ukazatelích včetně hrubého domácího produktu (HDP) na jednoho obyvatele sice Česká republika s Německem jasně prohrává, ale jsou i oblasti, kde jsou na tom čeští obyvatelé překvapivě lepší. Jednou z nich je dostupnost platebních terminálů, kde Česko patří ke „zlatému“ evropskému středu, zatímco Německo tento žebříček uzavírá spolu se Slovenskem.