Týden na akciových trzích: Akciové indexy rostly na obou stranách Atlantiku

Názor
Tento týden byl na akciových trzích veskrze pozitivní. Negativní seance jako by nebyly, vyskytly se pouze ojediněle. A tak není překvapením, že akciové indexy rostly na obou stranách Atlantiku.
Širokopásmový index S&P500 je chloupek od historického rekordu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Evropská makrodata, tentokráte hlavně v podobě sady čísel vyjadřující důvěru v ekonomiku, dopadla dobře (a to v ČR i eurozóně, pozn. aut.). Velmi sledovaný německý index IFO, což je průzkum ekonomické důvěry podnikatelů, vzrostl, překonal očekávání a je na opravdu vysokých úrovních. Ve Spojených státech potěšila data z trhu práce.

Americký trh

Širokopásmový index S&P500 otevřel v pátek o tři desetinky v plusu a je opravdu chloupek od historického rekordu. Za celý týden to vypadá na zisk kolem 1,2 procenta (4 206 bodů).

Evropské akciové trhy – dnes nový rekord

Hlavní evropský index (index Stoxx Europe 600) každý den v tomto týdnu rostl, a to bez výjimky. Dnes krátce před koncem obchodování si připisoval 0,6 procenta. Dosahuje tak nových historických maxim. Za celý týden index zřejmě přidá přes procento (cca 1,08 %, 449,22 b.).

Pražská burza – desetiletá maxima

Pražská burza roste pátý týden v řadě. Za těchto pět týdnů přidal PX celkem sedm procent. Index PX je na zhruba desetiletých maximech. Pouze ve středu a v pátek došlo k mírné korekci, ostatní dny index PX rostl. Za celý tento týden si připsal 0,40 procenta (1 163,51 b.).

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Ve světě to drhne, Praha letí čtvrtý týden v řadě vzhůru

Jednotlivé tituly za tento týden:

Bezkonkurenčním vítězem je Česká zbrojovka. Od začátku týdne slušně posilovala, vyvrcholilo to čtvrtečním růstem o 4,63 procenta po oznámení velmi silných kvartálních výsledcích – viz níže. V pátek pak mírně Zbrojovka své zisky korigovala, aby se za celý týden zastavila na neskutečných +11,05 procenta (422 Kč).

Velmi slušných 5,92 procenta (769 Kč) si připsala tento týden Komerční banka. Posiluje pátý týden v řadě a řečí čísel to znamená +19,8 procenta. Následoval Avast s týdenním zhodnocením 2,49 % (140 Kč).

Na opačném konci je tento týden pojišťovna VIG. Od úterý se obchoduje bez práva na dividendu 0,75 eur a za celý týden ztratila 2,63 procenta (593,50 Kč). Beze zpráv oslabil za tento týden Stock (-2,42 %, 80,70 Kč).

A velké zisky posledních týdnů mírně korigovala Erste Group. Za celý tento týden odevzdala 1,55 procenta (864 Kč). Připomeňme, že to je první záporný týden po sérii čtyř růstových týdnů a mírná korekce téměř 20% zisku dosaženého právě v posledním měsíci.

PSALI JSME:
ČEZ je po letech opět miláčkem investorů, jeho akcie stouply

Samotný pátek byl chudý na podstatné kurzotvorné informace. Index PX skončil mírně v červeném (-0,12 %, 1 163,51 b.), zatímco ostatní evropské indexy většinou posilovaly o 0,5 procenta. Avast (+0,72 %, 140 Kč), Komerční banka (+0,39 %, 769 Kč) a Kofola (+0,36 %, 282 Kč) dnes vedly peloton (beze zpráv).

Tempo dnes nevydržely Česká zbrojovka (-1,63 %, 422 Kč), Erste (-1,46 %, 864,40 Kč), Stock (-0,62 %, 80,70 Kč) a VIG (-0,17 %, 593,50 Kč). Také beze zpráv.

Podstatné kurzotvorné zprávy

Nejdůležitější zprávou týdne byly výsledky České zbrojovky (CZG) za první čtvrtletí letošního roku. Hodnotíme je jednoznačně pozitivně. CZG ukázala, že masivní poptávka po jejich zbraních pokračuje a to nejen na hlavním trhu v USA.

Vyšší počet prodaných zbraní znamenal slušný růst tržeb. Netřeba dodávat, že reportovaná čísla pokořila odhady. Vedení CZG upravilo celoroční cíle a nově očekává horní hranici původního rozpětí, to bereme jako zvýšení těchto cílů.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká zbrojovka: Nejlepší výsledky v historii

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru