Týden na akciových trzích: Bezbřehý optimismus na konci týdne

Analýza
Hlavní událostí pro akciové trhy bylo dvoudenní zasedání americké centrální banky Fed, které vyvrcholilo středečním zvýšením úrokových sazeb o 75 bazických bodů (na 3,75-4,00 %). Takové rozhodnutí se předpokládalo a tak všichni čekali na doprovodný komentář.
Erste Group se na pražské burze stala hvězdou týdne. Ilustrační foto: FAEI.cz

Ten asi všechny překvapil, soudě podle reakce akciových trhů. Jeho vyznění bylo velmi jestřábí. O sazbách rozhodovaly také Česká národní banka (ČNB) a Bank of England (BoE). ČNB nepřekvapila a nechala reposazbu beze změny na sedmi procentech a BoE zvýšila sazby, taky podle očekávání, o 75 bazických bodů.

Byl také zveřejněn hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny, který byl, asi díky Německu, lepší. Ale inflace byla vyšší.

A na závěr týdne byla zveřejněna data z amerického trhu práce – pravděpodobně druhá nejsledovanější událost tohoto týdne. Byla nad očekávání dobrá. Ale to se dá taky přeložit tak, že vzrostou proinflační tlaky, což bude povzbuzovat Fed v rostoucích sazbách. Pro akcie neradostný výhled.

PSALI JSME:
Inflace v USA stále není pod kontrolou

Americký trh

Od pondělí do čtvrtka, každý den hlavní index S&P500 klesal. Za tyto čtyři dny spadl o 4,64 procenta (3 719,89 bodu). Velmi zajímavé bylo obchodování ve středu, kdy došlo ke zveřejnění rozhodnutí Fedu. Bezprostředně po zveřejnění zvýšení sazeb o 75 bazických bodů (to se čekalo, pozn. aut.) došlo k růstu trhů.

Nicméně následná tisková konference guvernéra poslala trhy strmě dolů. Vyznění jeho komentáře bylo pro trhy velmi jestřábí. Sazby se pravděpodobně zvednou na vyšší než původně komunikovanou úroveň a zůstanou tam déle.

To byl pro trhy zásadní spouštěč, který ovlivnil konec obchodování ve středu a samozřejmě i čtvrteční seanci. V pátek otevíral S&P500 v plusu a brzy poté vzrostl až o dvě procenta. Zmírní se tím dosavadní týdenní ztráta, která by na konci pátečního obchodování mohla být kolem 3,30 procenta.

PSALI JSME:
Index S&P 500 v rozkolísaných časech. Patnáctý medvědí trh bude zřejmě trvat déle než rok

Evropské akciové trhy

Ani zdaleka nebylo obchodování v Evropě tak negativní jako za mořem. Právě naopak, začátek týdne byl pozitivní. Ani velký středeční propad v USA se v Evropě nekonal. Je to dáno časovým posunem, který poskytl evropským akciím milosrdnou imunitu. Rozhodnutí Fedu negativně ovlivnilo obchodování v Evropě až ve čtvrtek.

Index STOXX Europe 600 v pátek krátce před koncem obchodování posiloval o 2,13 procenta (418,26 b.).  Za celý týden to vypadá na růst o asi 1,8 procenta a třetí růstový týden v řadě.

Pražská burza

Páteční obchodování bylo veskrze pozitivní.  Hlavní index PX za všeobecného optimismu na ostatních trzích posílil o 2,73 procenta (1 222,15 b.).

Prim hrály banky. Erste po čtvrtletních výsledcích trhala rekordy a vystřelila o 9,63 procenta (678,60 Kč). Následovala ji Moneta (+2,40 %, 72,40 Kč) a VIG (+0,72 %, 562 Kč) s Komerční bankou (+0,63 %, 730 Kč), která v pátek ráno také zveřejnila čtvrtletní výsledky.

PSALI JSME:
Experti: Akciové trhy jsou ve výjimečné situaci. Za dva či tři roky mohou zhodnotit o 60 až 90 procent

Oslabil jen Colt (-1,27 %, 545 Kč) a za nízkého objemu, kdy jakákoli objednávka může znamenat větší změnu kurzu, taky Pilulka (-5,00 %, 665 Kč).

Týdenní výkon

Ani týdenní obchodování nebylo špatné. Indexu PX se podařilo zaznamenat třetí týdenní růst v řadě. Hodnota vzrostla o 3,30 procenta (1 222,15 b.). Zásluhu na tom mělo zejména páteční obchodování a výkon Erste Group, která se samozřejmě stala hvězdou týdne.

Za celý týden Erste vzrostla o 11,61 procenta (678,60 Kč). Držet krok s ní ostatní tituly nedokázaly. Na druhém místě se v týdenním hodnocení umístila Komerční banka (+3,11 %, 730 Kč) a s dalším odstupem Kofola (+1,72 %, 237 Kč).

Co se týká opozdilců, nejvíce odepsala Pilulka (-8,90 %, 665 Kč), Moneta (-2,16 %, 72,40 Kč) a Colt (-0,91 %, 545 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Investiční profesionálové utíkají k hotovosti

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Cena za extrémní volatilitu na trhu s dluhopisy

Skutečně zajímavé dění na trhu se v posledních měsících odehrávalo v jiných třídách aktiv než v akciích – bitcoin prudce rostl a komodity klesaly. Výjimkou nebyly ani dluhopisy, které po historicky špatném roce 2022 …

Akciové trhy surfují na pozitivní vlně

Směr středečního obchodování, v Evropě i za mořem, byl jasný. Již zahájení obchodování bylo silnější o téměř procento ve srovnání s úterním závěrem. Následně akciové trhy své zisky dále rozšiřovaly.

Duch nemovitostí obchází evropské banky

Od prosince 2021 se evropské realitní firmy propadly o 43 procent. Vyšší úrokové sazby snižují hodnotu jejich aktiv a postupně rostoucí úrokové náklady jim ujídají z provozních peněžních toků. Celé odvětví má nízký …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB