Ten asi všechny překvapil, soudě podle reakce akciových trhů. Jeho vyznění bylo velmi jestřábí. O sazbách rozhodovaly také Česká národní banka (ČNB) a Bank of England (BoE). ČNB nepřekvapila a nechala reposazbu beze změny na sedmi procentech a BoE zvýšila sazby, taky podle očekávání, o 75 bazických bodů.
Byl také zveřejněn hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny, který byl, asi díky Německu, lepší. Ale inflace byla vyšší.
A na závěr týdne byla zveřejněna data z amerického trhu práce – pravděpodobně druhá nejsledovanější událost tohoto týdne. Byla nad očekávání dobrá. Ale to se dá taky přeložit tak, že vzrostou proinflační tlaky, což bude povzbuzovat Fed v rostoucích sazbách. Pro akcie neradostný výhled.
Americký trh
Od pondělí do čtvrtka, každý den hlavní index S&P500 klesal. Za tyto čtyři dny spadl o 4,64 procenta (3 719,89 bodu). Velmi zajímavé bylo obchodování ve středu, kdy došlo ke zveřejnění rozhodnutí Fedu. Bezprostředně po zveřejnění zvýšení sazeb o 75 bazických bodů (to se čekalo, pozn. aut.) došlo k růstu trhů.
Nicméně následná tisková konference guvernéra poslala trhy strmě dolů. Vyznění jeho komentáře bylo pro trhy velmi jestřábí. Sazby se pravděpodobně zvednou na vyšší než původně komunikovanou úroveň a zůstanou tam déle.
To byl pro trhy zásadní spouštěč, který ovlivnil konec obchodování ve středu a samozřejmě i čtvrteční seanci. V pátek otevíral S&P500 v plusu a brzy poté vzrostl až o dvě procenta. Zmírní se tím dosavadní týdenní ztráta, která by na konci pátečního obchodování mohla být kolem 3,30 procenta.

PSALI JSME:
Index S&P 500 v rozkolísaných časech. Patnáctý medvědí trh bude zřejmě trvat déle než rok
Evropské akciové trhy
Ani zdaleka nebylo obchodování v Evropě tak negativní jako za mořem. Právě naopak, začátek týdne byl pozitivní. Ani velký středeční propad v USA se v Evropě nekonal. Je to dáno časovým posunem, který poskytl evropským akciím milosrdnou imunitu. Rozhodnutí Fedu negativně ovlivnilo obchodování v Evropě až ve čtvrtek.
Index STOXX Europe 600 v pátek krátce před koncem obchodování posiloval o 2,13 procenta (418,26 b.). Za celý týden to vypadá na růst o asi 1,8 procenta a třetí růstový týden v řadě.
Pražská burza
Páteční obchodování bylo veskrze pozitivní. Hlavní index PX za všeobecného optimismu na ostatních trzích posílil o 2,73 procenta (1 222,15 b.).
Prim hrály banky. Erste po čtvrtletních výsledcích trhala rekordy a vystřelila o 9,63 procenta (678,60 Kč). Následovala ji Moneta (+2,40 %, 72,40 Kč) a VIG (+0,72 %, 562 Kč) s Komerční bankou (+0,63 %, 730 Kč), která v pátek ráno také zveřejnila čtvrtletní výsledky.
Oslabil jen Colt (-1,27 %, 545 Kč) a za nízkého objemu, kdy jakákoli objednávka může znamenat větší změnu kurzu, taky Pilulka (-5,00 %, 665 Kč).
Týdenní výkon
Ani týdenní obchodování nebylo špatné. Indexu PX se podařilo zaznamenat třetí týdenní růst v řadě. Hodnota vzrostla o 3,30 procenta (1 222,15 b.). Zásluhu na tom mělo zejména páteční obchodování a výkon Erste Group, která se samozřejmě stala hvězdou týdne.
Za celý týden Erste vzrostla o 11,61 procenta (678,60 Kč). Držet krok s ní ostatní tituly nedokázaly. Na druhém místě se v týdenním hodnocení umístila Komerční banka (+3,11 %, 730 Kč) a s dalším odstupem Kofola (+1,72 %, 237 Kč).
Co se týká opozdilců, nejvíce odepsala Pilulka (-8,90 %, 665 Kč), Moneta (-2,16 %, 72,40 Kč) a Colt (-0,91 %, 545 Kč).
Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)