Týden na akciových trzích: Devátý růstový týden pražské burzy v řadě

Analýza
Pozornost byla tento týden upřena zejména na zámořskou inflaci a maloobchodní tržby. A obojí dopadlo z pohledu akcií špatně. Maloobchodní tržby vyšší než odhady a nad odhady byla i inflace (CPI & PPI). Znamená to vyšší sazby po delší dobu? Některé komentáře z dílny Fedu, americké centrální banky, by to mohly naznačovat. Proinflační faktory zkrátka nezmizely.
Pražská burza si připsala další růstový týden v řadě. Tentokrát již devátý. Ilustrační foto: Aktron, CC BY-SA 3.0, http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/, via Wikimedia Commons

Americký trh

Za první čtyři dny obchodování byl Index S&P 500 prakticky beze změny (4 090,41 b.). V pátek otevíral o 0,5 procenta pod čtvrteční cenou. Celkově to bude asi druhý negativní týden v řadě s týdenní ztrátou asi 0,5 procenta.

Evropské akciové trhy

Index STOXX Europe 600 v pátek otevřel propadem, ale následně se snažil svoji ztrátu eliminovat. Krátce před koncem obchodování byl slabší o mírných 0,09 procenta. Tento týden byl v mínusu jen v pátek, ostatní dny se mu podařilo růst. Není tak překvapením, že za celý týden vzroste o asi 1,5 procenta.

PSALI JSME:
ČEZ po deseti růstových dnech ztratil a s ním i pražská burza

Pražská burza

Hlavní index PX (-0,09 %, 1 399,25 b.) v pátek, podobně jako ostatní burzovní evropské indexy, klesal. Páteční ztráta je ve srovnání s ostatními nicméně docela mírná. ČEZ (-2,51 %, 991,50 Kč) s podílem na celkovém pátečním objemu ve výši asi 75 procent byl tím největším kamenem, který stahoval burzu dolů.

Naopak proti byly finanční domy. Nejlépe si vedla pojišťovna VIG (+2,36 %, 608 Kč), Komerční banka (+1,02 %, 741,50 Kč) a Erste (+0,82 %, 859 Kč). Mezi odpadlíky se mimo ČEZu zařadily ještě Kofola (-1,60 %, 246 Kč) a Moneta (-1,14 %, 86,70 Kč).

Týdenní výkon

Index PX (+1,36 %, 1 399,25 b.) tento týden prakticky kopíroval výkon ČEZu. Ten tvořil asi tři čtvrtiny celkového zobchodovaného objemu. Přesto, že burza od středy oslabovala, slušný výkon v prvních dvou dnech to nedokázalo překonat. BCPP si připsala další růstový týden v řadě. Tentokrát již devátý!

PSALI JSME:
Na pražské burze se zelenalo, ČEZ nad tisícovkou

Hned v úvodu týdne překonal ČEZ další milník a dostal se nad hranici 1 000 korun. Cena se středu v denním obchodování vyšplhala až nad 1 060 Kč. Následně ale začali investoři po předchozím prudkém růstu ceny vybírat zisky. Hranici tisícovky se udržet nepodařilo a v pátek cena klesla lehce pod ni. Za celý týden si ČEZ připíše 1,38 procenta (991,50 Kč).

Nejlepší týdenní výkon tentokrát předvedla Moneta s růstem o 2,97 procenta (86,70 Kč). Znamená to čtvrtý růstový týden v řadě. Slušně si vedla také Erste (+1,54 %, 859 Kč) a Philip Morris ČR a potěšil akcionáře zhodnocením o 1,18 % (17 220 Kč). Oslabila pouze Kofola (-1,60 %, 246 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pražská burza je v posledních dnech vlastně jen ČEZ

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Cena za extrémní volatilitu na trhu s dluhopisy

Skutečně zajímavé dění na trhu se v posledních měsících odehrávalo v jiných třídách aktiv než v akciích – bitcoin prudce rostl a komodity klesaly. Výjimkou nebyly ani dluhopisy, které po historicky špatném roce 2022 …

Akciové trhy surfují na pozitivní vlně

Směr středečního obchodování, v Evropě i za mořem, byl jasný. Již zahájení obchodování bylo silnější o téměř procento ve srovnání s úterním závěrem. Následně akciové trhy své zisky dále rozšiřovaly.

Duch nemovitostí obchází evropské banky

Od prosince 2021 se evropské realitní firmy propadly o 43 procent. Vyšší úrokové sazby snižují hodnotu jejich aktiv a postupně rostoucí úrokové náklady jim ujídají z provozních peněžních toků. Celé odvětví má nízký …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB