Týden na akciových trzích: Evropa včetně Prahy slušně posilovaly, za mořem to tak slavné nebylo

Analýza
Tento týden byl z hlediska makrodat poměrně chudý. Tím zásadním číslem, na které se čekalo, byla inflace v USA. A dopadla špatně, respektive vzrostla nad očekávání. Vysoká inflace samozřejmě hned zasela semínko spekulací a nervozity směrem k dalším krokům tamní centrální banky – Fedu.
Tak, jako ostatní burzy v regionu, také Praha skončila tento týden v červených číslech. Ilustrační foto: PSE

Zjednodušeně řečeno, trh čeká rychlejší a vyšší počet zvýšení sazeb (první snad již na mimořádném zasedání v únoru? pozn. aut.). A to pro akciové trhy není nejlepší výhled.

Americký trh

Od pondělí do čtvrtka si index S&P500 připsal mírných 0,08 procenta (4 504,08 bodu). V pátek otevřel prakticky beze změn. Bylo tak velmi těžké odhadovat, jak skončí za celý týden.

Evropské akciové trhy

Stejně jako předchozí týden první tři obchodní seance evropský Index STOXX Europe 600 rostl. Čtvrtek byl ve druhé polovině obchodování torpedován výše zmíněným zveřejněním americké inflace.

PSALI JSME:
Inflace a napjatý trh práce v USA zvyšují sázky na ostřejší reakci Fedu

V pátek ztrácel Index STOXX Europe 600 krátce před koncem obchodování, asi čtyři desetiny procenta. Přesto první tři dny převáží negativní závěr týdne a za celý týden si Evropa připíše zisk kolem 1,8 procenta (470,35 b.).

Pražská burza

Tak, jako ostatní burzy v regionu, také Praha skončila v červeném. Index PX odepsal 0,62 procenta (1 468,42 b.). Tentokrát stáhly index dolů finanční tituly: Erste Group (-2,25 %, 1 062 Kč), Komerční banka (-0,90 %, 989,50 Kč) a VIG (-0,08 %, 644,50 Kč).

Beze zpráv ztratil také Avast (-0,22 %, 180,60 Kč). Nejvyšší zisk si v pátek připsala Česká zbrojovka (+0,77 %, 526 Kč) následovaná společností Philip Morris ČR (+0,36 %, 16 820 CZK) a Kofolou (+0,32 %, 317 Kč).

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Praha vítězem, Amerika v plusu a Evropa v červeném

Týdenní výkon

Index PX za tento týden přidal slušných 1,78 procenta (1 468,42 b.). Bez zásadních kurzotnovorných zpráv byl nejlepší ČEZ. Tento týden si připsal 3,61 procenta (860 Kč). Spolu s předchozím týdnem je zhodnocení vysokých 7,2 procenta. Ne o mnoho pozadu byla Erste Group (+2,21 %, 1 062 Kč).

Radost investorům udělala jistě i Komerční banka (+1,44 %, 989,50 Kč). Ta před svými čtvrtečními výsledky slušně posilovala, cena přesáhla magickou hranici 1 000 korun, což bylo asi šestileté maximum. Nicméně i přes silné výsledky po jejich zveřejnění v závěru týdne oslabovala.

Vzrostla cena i pojišťovny VIG (+1,02 %, 644,50 Kč). Naopak jediným opozdilcem byla tento týden Moneta (-0,48 %, 93,95 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Vliv měly zejména Fed a Ukrajina

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční vína letí vzhůru

O investiční vína z Burgundska je rekordní zájem a jejich ceny nebývale rostou. Informoval o tom fond kvalifikovaných investorů Fond Wine Management, který investoval do dalších několika tisíc těchto luxusních …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB