Týden na akciových trzích: Evropské indexy dokázaly růst, Praha nikoli

Analýza
Fundament – už si jen matně pamatuju, co to slovo znamená. O fundament totiž v současné době vůbec nejde. Bohužel. To, jakým směrem se akciové trhy ten který den vydají, je stanoveno řinčením zbraní na Ukrajině nebo ochotou zasednout k zelenému stolu a vyjednávat. Z dat tohoto týdne je jasně vidět, kdy se vyjednávalo a kdy naopak docházelo k  odstřelování civilních cílů.
Domácí burzu trápil tento týden zejména hned pondělní propad (-5,83 %). I když se ztráta v průběhu týdne snižovala, zcela eliminovat se jí nepodařilo. Foto: Aktron, CC BY-SA 3.0, http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/, via Wikimedia Commons

Co se makrodat týká, stojí za zmínku snad jen inflace. Zdá se, že ta tuzemská letí do oblak, reportovaná hodnota (11,1 %) překonala očekávání a je pravděpodobné, že to bude znamenat další, nad rámec očekávání, zvyšování sazeb České národní banky (ČNB).

Index spotřebitelských cen byl zveřejněn  také v USA. Data sice dopadla podle očekávání, nic to ale nemění na tom, že je to vysoké číslo, nejvyšší za poslední čtyři dekády. Bude to jeden z argumentů Fedu (americká centrální banka, pozn. red.) pro zvýšení sazeb na zasedání, které se bude konat příští týden. Pro akcie nic pozitivního.

Zasedala také Evropská centrální banka (ECB). Sazby zůstaly beze změn a vyznění bylo spíše jestřábí s výhledem na dřívější ukončení podpory trhu.

Americký trh

Hlavní index S&P500 odepsal od pondělí do čtvrtka 1,60 procenta (4 259,52 bodu). V pátek se probudil slušně „zelený“ a hned na začátku seance vyskočil o 0,7 procenta. Na první pohled by se dalo říct, že tak dojde ke snížení ztráty nakumulované od pondělí. Nicméně se v průběhu dne zdálo, že sentiment se začíná otáčet a bylo velmi těžké odhadnout, jak to v pátek dopadne a jestli se ztráta sníží nebo naopak prohloubí.

PSALI JSME:
Inflace v ČR i USA nahrává růstu sazeb

Evropské akciové trhy

Po třech týdenních ztrátách v řadě konečně index STOXX Europe 600 posílil. Sice je počet záporných seancí větší, ale síla růstu ve dvou zbývajících to hravě překonala. V samotný pátek, krátce před koncem obchodování posiloval index o 1,10 procenta (431,80 b.). Za celý týden to bude růst o asi 2,40 procenta.

Pražská burza

Komentář k pátečnímu obchodování na pražské burze bude jednoduchý. Index PX vzrostl o 0,18 procenta (1 286,45 b.) a všechny tituly dokázaly uzavřít silnější. Nejlépe na tom byly Komerční banka (+2,00 %, 766 Kč), Erste (+1,97 %, 734,40 Kč) a Česká zbrojovka (+1,72 %, 590 Kč) po zprávě o navýšení armádního kontraktu.

Domácí burzu trápil tento týden zejména hned pondělní propad (-5,83 %). I když se ztráta v průběhu týdne snižovala, zcela eliminovat se jí nepodařilo. Za celý týden oslabil index PX o 1,51 procenta (1 286,45 b.).

Co se týká jednotlivých emisí, bylo obchodování smíšené. Hvězdou týdne se stal ČEZ se ziskem 3,41 procenta (848 Kč). Následovala Česká zbrojovka (+2,43 %, 590 Kč) a tandem pojišťovna VIG (+2,06 %, 569,50 Kč) a Erste Group (+1,58 %, 734,40 Kč). Na konci pelotonu se tentokrát umístila Moneta (-3,79 %, 82,50 Kč), Komerční banka (-3,65 %, 766 Kč), a Avast (-2,22 %, 193,40 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Cena ropy dále stoupá, pražská burza se oklepává

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční vína letí vzhůru

O investiční vína z Burgundska je rekordní zájem a jejich ceny nebývale rostou. Informoval o tom fond kvalifikovaných investorů Fond Wine Management, který investoval do dalších několika tisíc těchto luxusních …

Padá bitcoin, něco si přej

Kryptoměny, s jejichž největším a nejznámějším zástupcem – bitcoinem – v čele, opět prudce padají. Slovo „opět“ je namístě, protože nejde o první výrazný propad kryptoměn. Patří ale k těm větším, a tak stojí za to …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB