Týden na akciových trzích: Evropské indexy včetně Prahy oslabily, zámořské na tom byly lépe

Analýza
Index PX pražské burzy v tomto týdnu klesal každý den. Za celý týden odepsal 1,22 procenta. V pondělí, ve středu a v pátek ale byly změny opravdu minimální. Zobchodovaný objem je hluboko pod dlouhodobým průměrem.
Evropské indexy včetně Prahy oslabily, zámořské na tom byly lépe. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pouze dvě společnosti tento týden posílily. Nejlepší výkon předvedla tento týden Moneta (+0,33 % t/t, 90,80 Kč) a znamenala to tak čtvrtý růstový týden v řadě. Lehce se zvýšila cena i u akcií pojišťovny VIG (+0,16 % t/t, 631 Kč).

Jeden den v tomto týdnu, konkrétně ve čtvrtek, slušně rostla Komerční banka (+0,82 %). Ale ostatní dny týdne to tak slavné nebylo, ba právě naopak. Celkově Komerční banka ztratila 3,19 procenta mezitýdně (668 Kč), což vymazalo zisk předchozího týdne. Cena Erste celý týdne klesala. Za celý týden odepsala o 1,93 procenta mezitýdně (825 Kč).

Philip Morris ČR (-1,10 % t/t, 16 120 Kč) spadl o více než procento. A ČEZ (-1,01 %, t/t, 979,50 Kč), klesl pod hranici tisíce korun. Podstatná korekce přišla až na závěr pátečního obchodování. ČEZ zveřejnil ve čtvrtek kvartální výsledky, které podstatně překonaly odhady trhu.

Páteční výkon pražské burzy měřené hlavním indexem PX (-0,38 %, 1 365,03 b.) byl lepší ve srovnání s většinou evropských parketů, které spadly i přes procento. Přesto index oslabil o 0,38 procenta. V pátek posílili jen tři tituly: VIG (+0,96 %, 631 Kč), Colt CZ (+0,54 %, 555 Kč) a Moneta (+0,22 %, 90,80 Kč).

Nejvíce v pátek zaostal po čtvrtečních výsledcích ČEZ (-1,61 %, 979,50 Kč). Zhruba stejně oslabily také Kofola (-0,37 %, 267 Kč), Philip Morris ČR (-0,37 %, 16 120 Kč) a Erste Group (-0,25 %, 825 Kč). Cena Komerční banky (-0,74 %, 668 Kč) oslabila o necelé procento.

Americký širokopásmový index S&P500 od pondělí do čtvrtka mírně ztratil (-0,25 %, 4 358,34 b.). První tři dny posiloval, pravděpodobně stále v reakci na slabá makrodata minulého týdne a spekulace o konci zvyšování sazeb Fedem (centrální banka USA, pozn. red.).

Ve čtvrtek přišel větší „výplach“ (reakce na jestřábí komentář guvernéra Powella, pozn. aut.), který zmíněné zisky vymazal a překlopil misky pomyslných vah do záporu. V pátek otevíral index výše o asi 0,3 procenta. Za celý týden to pravděpodobně bude výkon blízko nuly (po vysokém růstu v předchozím týdnu 5,85 %).

Evropský index STOXX Europe 600 v pátek krátce před koncem obchodování padal o asi 1,4 procenta. Za celý týden to pak vypadá na mírnou ztrátu asi 0,1 procenta.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Indexy rostly každý den, jen v pátek a v jen Praze klesly

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Zlato je nejdražší v dějinách

Skutečné zlato i takzvané zlato digitální – tedy bitcoin – zažívají značný příval investorského zájmu a peněz. Zlato v klasické, kovové podobě dnes vystoupalo na svůj dějinný rekord, zhruba 2135,4 dolaru za troyskou …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Český systém přijímaček tlačil žáky na střední školy, kam nechtěli

Analýza
Dosavadní systém přijímacích zkoušek na střední školy donutil žáky a jejich rodiče k tomu, aby si vybírali takové zařízení, kam se s jistotou dostanou – ovšem bez ohledu na zájem dítěte. Ukázalo to rozsáhlé šetření Národního institutu SYRI a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Středočeském kraji, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.