Týden na akciových trzích: Evropský index hrál tento týden prim, Praha nijak neoslnila

Hrubý domácí produkt USA překvapil svým růstem, ale i téměř všechna ostatní data z USA byla lepší, než se čekalo. Evropská centrální banka sazby nezměnila a doprovodný komentář vyzníval spíše holubičím dojmem. Sledované indexy PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) byly v USA lepší, v Evropě naopak smíšené. Ostatní indikátory sentimentu byly však v Evropě horší (IFO index).
Pražskou burzu, respektive její hlavní index PX, tento týden udržely nad vodou společnosti z finančního sektoru. Nejlepší z nich byla Erste Group. Ilustrační foto: FAEI.cz

Kromě makrodat pokračuje výsledková sezóna. V USA zveřejněná čísla vesměs potěšila. Kvartální výsledky reportovalo množství společností např. Netflix (lepší), Tesla (horší) IBM (lepší), Intel (horší), ASML (lepší), 3M (horší). V Evropě je celý kolotoč zveřejnění kvartálních výsledků zatím na samotném začátku.

Akciový trh v USA, měřený indexem S&P500, od začátku týdne jen rostl. Od pondělí do čtvrtka přidal 1,12 procenta (4 894,16 b.). V každém z těchto dnů stanovil nový historický rekord. V pátek začala obchodní seance kolem nuly bez jasného směru.

Evropský index STOXX Europe 600 otevřel páteční obchodování silnější a celý den rostl. Kromě úterý zaznamenal jen rostoucí seance. Krátce před koncem pátečního obchodování byl stále v plusu a silnější o 1,04 procenta (483,54 b.).

Index od začátku roku pravidelně střídá růstové a klesající týdny. Tentokrát si za celý týden připíše velmi slušná více než tři procenta, s největší pravděpodobností jeden z nejlepších výkonů tohoto týdne.

Zdroj: Komerční banka

Pražská burza, týdenní výkon

Pražská burza, respektive její hlavní index PX, tento týden mírně rostla (+0,36 % t/t, 1 447,36 b.). Nad vodou ji udržely společnosti z finančního sektoru. Nejlepší z nich byla Erste Group (+2,67 % t/t, 988,20 Kč), ta téměř překonala magickou úroveň 1 000 korun. Její akcie rostly již sedmým dnem v řadě a v týdenním vyjádření to byl šestý růstový týden v řadě.

Přes dvě procenta se dostala ještě Moneta (+2,41 % t/t, 97,70 Kč), která zase jistě kráčí k metě 100 korun a pojišťovna VIG (+2,08 % t/t, 664 Kč). S růstem 0,40 procenta mezitýdně (746 Kč) se neztratila ani Komerční banka. V plusu skončil ještě Philip Morris (+0,25 % t/t, 16 040 Kč).

Poslední tři týdny klesá cena akcií ČEZu. Tento týden odevzdal 4,67 procenta (877 Kč) a stal se nejhorším titulem týdne. Čtyři dny v týdnu klesal. V těsném závěsu ho následoval Colt. Bez podstatnějších zpráv si za týden zaznamenal -4,03 procenta mezitýdně (572 Kč). Ztratily také Kofola (-1,44 % t/t, 273 CZK) a Gevorkyan (-0,74 % t/t, 268 CZK).

Páteční výkon

PX index si nevybral ani jeden směr a celý den se obchodoval kolem rovnovážné úrovně. Nakonec skončil lehce slabší (-0,20 %, 1 447,36 b.). Nejvýkonnější akcií se stal Gevorkyan (+3,88 %, 268 Kč), nicméně za malého objemu. Zmínil bych ještě VIG s posílením o 0,61 procenta (664 Kč). U ostatních růstových akcií byla změna spíše jen kosmetická.

Nejhorší byl v pátek Colt (-2,72 %, 572 Kč). ČEZ (-0,68 %, 877 Kč) zaznamenal mírnou ztrátu ve srovnání s ostatními dny tohoto týdne. Přes procento odepsala také Kofola (-1,09 %, 273 Kč) a půl procenta ztratila Moneta (-0,51 %, 97,70 Kč).

Co se dá čekat příští týden?

V USA je výsledková sezóna v plném proudu, u nás začne až příští týden. V pátek 2. února představí svá čísla Moneta. Očekáváme, že Moneta splní své celoroční cíle. Od pondělí 29. ledna se začne na pražském hlavním trhu obchodovat společnost Primoco UAV. Na Prime Market přejde z trhu Start.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB