Týden na akciových trzích: Historická maxima ze začátku týdne vydržela až do pátku; Praha díky Avastu v čele

Názor
Americká inflace zůstává na vyšších úrovních, než je cíl. Nicméně podle guvernéra americké centrální banky Fedu je zatím příliš brzy uvažovat o omezování velmi uvolněné politiky (QE). Vyšší inflace je navíc podle něj jen dočasná.
Jednoznačnou hvězdou týdne je kvůli akvizičním rozhovorům společnost Avast. Cena akcií na pražské burze vyskočila za týden o 19 procent. Ilustrační foto: Avast

I z komentářů dalších členů FOMC (výbor americké centrální banky, jenž rozhoduje o změně nebo zachování úrokových sazeb, pozn. red.) se dá vyčíst, že Fed nehodlá narušit finanční trhy tím, že by hrozil rychlým ukončováním programu kvantitativního uvolňování či dokonce zvyšováním úrokových sazeb, nicméně se začíná mluvit o omezení bezbřehé podpory trhu.  Americká makrodata ukázala tento týden smíšený obrázek.

Na výsluní se tak dostává výsledková sezóna, která začala právě tento týden. Z těch nejdůležitějších reportovaly výsledky velké banky. A nutno dodat, že čísla jsou meziročně lepší a podstatně překonala očekávání trhu (do jisté míry má na lepších číslech zásluhu rozpouštění rezerv, pozn. aut.). Celkově zatím druhé letošní čtvrtletí vyznívá pozitivním dojmem a zveřejňované výsledky by mohly přinést trhu další pozitivní impuls. Alespoň tedy jednotlivým sektorům (v případě bank tomu finančnímu).

Americký trh

V pondělí skončil širokopásmový index S&P500 na novém rekordu (4 384,43 b.). Následně lehce oslabil, ale jeho hodnota je jen nepatrně pod maximem. V pátek otevřel +0,27 procenta nad čtvrtečním závěrem, nicméně pak zamířil směrem dolů. Maxima asi dnes nevylepší. Za celý týden to vypadá spíše na pokles. Přeruší se tak řetěz tří v řadě rostoucích týdnů. Index by mohl za celý týden lehce oslabit (-0,35 %, 4 354,28 b.).

PSALI JSME:
Dobrá data z amerického trhu práce přináší více jistoty pro Fed a více rizik pro investory

Evropské akciové trhy

Evropský index (index Stoxx Europe 600) dosáhl v úterý nových maxim. Index otevřel v pátek silnější o asi tři desetinky, ale pak zamířil dolů pod čtvrteční úroveň, aby v druhé polovině začal růst, ale brzo mu došel dech a uzavřel na denních minimech. Podtrženo sečteno, v pátek (krátce před koncem obchodování) skončil index slabší o 0,45 procenta na 454,15 eur. Za celý týden to vypadá na -0,77 procenta (545,15 EUR).

Pražská burza

Obchodování celého týdne bylo ovlivněno jedinou podstatnou kurzotvornou událostí. Ve čtvrtek oznámil Norton, že plánuje koupit Avast. Reakce ceny akcií Avastu ve čtvrtek byla +16,89 procenta (176,45 Kč). Netřeba dodávat, že zobchodovaný objem byl masivní.

Ale to není všechno a tato linka pokračuje. Ve čtvrtek díky tomu PX Index zavřel silnější o +3,29 procenta (1 197,16 b.). Za celý týden to pak znamená u hlavního ukazatele pražské burzy růst o +3,58 procenta (1 197,47 b.), suverénně nejlepší výkon ve srovnání s ostatními.

V pátek skončil index PX na zelené nule (+0,03 %, 1 197,47 b.), to kontrastovala s okolními evropskými burzami, které uzavřely s cca procentní ztrátou. Zásluhu na tom má opět zejména Avast. Po čtvrtečním raketovém růstu i v pátek dokázal přidat +0,88 procenta (178 Kč). Stal se nejobchodovanější akcií a má zásluhu na růstu celého indexu.

PSALI JSME:
Avast zatím investory neuklidnil. Jeho akcie dále výrazně padají

Dnes posílili ještě Philip Moris ČR (+1,4 %, 14 520 Kč) a pojišťovna VIG (+0,25 %, 595,50 Kč). Zisk zaznamenaly ještě akcie Komerční banky (+0,39 %, 773 Kč). Oslabily ostatní banky Erste (-0,99 %, 783 Kč) a Moneta (-0,57 %, 86,60 Kč) a také ČEZ (-0,42 % 594 Kč) .

Týdenní výkon

Jednoznačnou hvězdou je kvůli akvizičním rozhovorům Avast. Jeho cena vyskočila za týden o 19,06 procenta (178 Kč). Moneta vzrostla na základě dohadů, že PPF nehodila flintu dožit a brzy se vrátí s vylepšenou nabídkou. To je samozřejmě živná půda pro spekulanty všeho druhu. Moneta předvedla za celý týden slušný výkon a posílila o 1,88 procenta (86,60 Kč).

To je ale z růstových příběhů bohužel vše, zbytek, tedy větší počet titulů, oslabil. Ztráty nebyly ale nijak velké. Erste Group odepsala 2,13 procenta (783 Kč), Česká zbrojovka uzavřela slabší o 1,87 procenta (420 Kč). A za zmínku stojí ještě ČEZ. Zatím se ještě nedokázal vzpamatovat z podividendové  korekce a zůstává na této úrovni. Za tento týden oslabil o jedno procento (594 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČEZ vyplatí nejvyšší dividendu za posledních deset let

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Padl cenový rekord za dražbu videohry

Lidé se v dospělosti rádi vrací ke svým dětským zálibám. To se projevuje ve sběratelství, kde vznikají nové cenové rekordy za dobře zachovalé předměty z minulosti. Sbírat se přitom dají automobily, známky, mince, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kdy vám šéf může sáhnout na peníze?

Poradna
Je to každopádně nepříjemné překvapení. Z práce si nesete menší výplatu než obvykle, a navíc jste se od šéfa dozvěděli, že takto budete odměněni i v příštích měsících, protože kvůli covidu musí firma šetřit, kde se dá. Že na jednostranné snížení mzdy nemá zaměstnavatel právo? Ale má, jenže celá tahle nepříjemnost nezačala až dnešním pohledem na výplatní pásku, ale mnohem dříve.
Rolovat nahoru