Týden na akciových trzích: Na začátku týdne rekord, pak sestup z výšin a na konci opět růst

Názor
Celému týdnu vévodily informace/spekulace, že by americká centrální banka (Fed) mohla začít s utahováním uvolněné měnové politiky dříve, snad již letos. To spolu se zprávami a rychle se šířící nákaze znamenalo ne úplně nejlepší sentiment.
Tento týden index PX oslabil. Ale ve srovnání s ostatními evropskými burzami to bylo daleko nižší ztráta, dalo by se říct spíše jen kosmetická změna. Ilustrační foto: PSE

Americký trh

Ještě v pondělí dokázal širokopásmový index S&P500 posílit a dále vylepšit historické maximum, ale to bylo vše. Následně z výšin ustoupil. Dnes od zahájení obchodování začal růst, krátce po otevření to bylo +0,62 procenta. Od pondělí do čtvrtka ztratil 1,41 procenta (4 405,80 bodu).

Evropské akciové trhy

Opravdu skvělý výkon, který jsme viděli v předchozích dvou týdnech, vystřídala tento týden drobná korekce. Evropský index (Stoxx Europe 600) dokázal mírně posilovat jen v úterý a ve středu, zbytek týdne své zisky korigoval.

Netřeba dodávat, že nová historická maxima se samozřejmě nekonala. Dnes se prakticky celý den obchodoval v červených číslech, ale s otevřením zámořských trhů se trend otočil a v závěru obchodování posiloval. Index sestoupil ze svých maxim a tento týden zaznamená pokles o -1,40 procenta (469,16 b.).

Pražská burza

V pátek: Platí podobná šablona jako u ostatních evropských trhů. Celý den mírně dole, ale s otevřením americké seance se to změnilo a index rostl. Hlavní index pražské burzy PX skončil dnes na zelené nule (tedy téměř beze změny, +0,02 % 1 274,40 b).

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Praha na desetiletých maximech, v Evropě i za mořem opět nové rekordy

Nejlepším titulem dnes byla pojišťovna VIG (+1,33 %, 647,50 Kč), která zveřejnila ve středu silný růst čtvrtletních výsledků. Beze zpráv posilovala Česká zbrojovka (+0,93 %, 436 Kč), Avast (+0,68 %, 177,80 Kč), Komerční banka (+0,24 %, 830,50 Kč), ČEZ (+0,23 %, 655,50 Kč), Philip Morris ČR (+0,13 %, 15 420 Kč). Dnes oslabily jen dvě akcie. Téměř dvě procenta ztratila Erste Group Bank (-1,73 %, 851,50 Kč) a Kofola (-0,34 %, 293 Kč).

Týdenní výkon

Tento týden index PX oslabil. Ale ve srovnání s ostatními evropskými burzami to bylo daleko nižší ztráta, dalo by se říct spíše jen kosmetická změna. Za celý týden PX poklesl o 0,07 procenta (1 274,40 b.).

Na jednotlivé společnosti není ale vůbec špatný pohled. Oslabila prakticky jen Erste, která odevzdala vysokých 4,40 % (851 Kč). Tady je třeba vysvětlit, pravděpodobně jen investoři realizovali zisky po předchozím prudkém růstu. Erste je stále od začátku roku v plusu skoro 30 procent.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Historická maxima na obou stranách Atlantiku

Týdenní korekci zaznamenaly také ostatní banky: Moneta (-1,59 %, 86,60 Kč) a Komerční banka (-0,18 %, 830,50 Kč). Zbytek trhu slušně posiloval. Hvězdou se stal ČEZ. Ten konečně (čekal jsem, že to bude dříve, pozn. aut.) vymazal podividendový propad a dokonce dále rostl.

Na konci týdne jsou akcie ČEZu silnější o 3,39 procenta (655,50 Kč). Investoři si asi uvědomili vyhlídky, které má ČEZ před sebou (vysoké ceny elektřiny, vysoká dividenda, společenská odpovědnost, a taky už je asi nestraší dostavba jádra).

Solidní růst předvedla pojišťovna VIG (+1,65 %, 647,50 Kč), což byla asi reakce na zveřejněné kvartální výsledky. Za zmínku stojí ještě Philip Morris ČR se ziskem +1,58 % (15 420 Kč) a Česká zbrojovka (+1,40 %, 436 Kč). Ostatní tituly posílily o cca půl procenta.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Akciové trhy? Horská dráha plná nejistoty

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Asijské akcie stále vyčkávají

Stále více se rozevírají nůžky mezi akciovými trhy USA a Evropy na jedné straně a asijskými na té druhé. Americké akciové indexy Dow Jones a S&P 500 uzavřely pondělní obchodování na nových rekordních maximech. …

Index: Akciové fondy v červenci ztratily 0,24 procenta

V červenci si pověstného Černého Petra vytáhly akciové fondy, které si jako jediné z kategorií sledovaných Broker Consulting Indexem podílových fondů odepsaly 0,24 procentních bodů. Společnost Broker Consulting o …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kvůli úspoře tisíců neriskujte ztrátu milionů

Poradna
Vypadá to jako zbytečný výdaj a určitě je s tím spousta zařizování. Na prodeji nemovitosti jsou obě strany už domluveny, kupující deklaruje dost peněz na účtu nebo v bance přislíbenou hypotéku, smlouva je už také před podpisem, tak proč se ještě zabývat úschovou kupní ceny? Vždyť to stojí další peníze, i když v porovnání s cenou nemovitosti v podstatě jen drobné. Tak tady se v argumentaci zastavte a o jiné …

Češi nepřestali spořit

Když Česká národní banka (ČNB) v červnu zvýšila základní úrokovou sazbu, zaujaly komerční banky s výjimkou kazašské …