Týden na akciových trzích: Na začátku týdne rekordy, pak přišel Fed a série mizerných makrodat

Názor
Všechny oči i uši investorů se tento týden soustředily na výstupy amerického Fedu. Sazby a uvolněná politika beze změn, to se čekalo, takže to není překvapení. Ale co se nečekalo, byl doprovodný jestřábí komentář. K růstu sazeb dojde pravděpodobně již v roce 2023, a to hned dvakrát.
Všechny oči i uši investorů se tento týden soustředily na výstupy amerického Fedu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Dosud se čekala stabilita sazeb do konce 2023. Několik guvernérů dokonce odhaduje vzestup sazeb již v roce 2022. A taky se blíží chvíle, kdy se začne pomalu diskutovat snižování objemu vykupovaných aktiv. Celkový výstup Fedu (centrální banka USA, pozn. red.) byl pro trhy docela silným impulsem. Bohužel ne pozitivním.

Nepotěšila ale ani další makrodata. Nižší byly US maloobchodní tržby (motor ekonomiky – pozn. aut.), vyšší (což je negativní) index cen výrobců a více přibylo také žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Americký trh

Na zmíněná data reagoval trh, respektive investoři, a to v negativním směru. Ještě v pondělí dosáhl hlavní index S&P500 nového rekordu. Ale ve zbytku týdne již své zisky korigoval. V pátek zahájil obchodní seanci slabší o necelé procento. Za celý týden to vypadá na pokles o 1,5 procenta (4 184 b.) a to po třech týdenních růstech v řadě.

Evropské akciové trhy

Evropský index (index Stoxx Europe 600) posiloval devět dnů v řadě až do čtvrtka. Ve čtvrtek a pátek uzavřel bohužel slabší. Nicméně v pondělí, v úterý a také ve středu posouval rekordní hodnoty a přepisoval tak historická maxima. Na konci týdne pak z vrcholu lehce ustoupil, ale ztráta na maxima není velká, pouze několik bodů. Za celý týden index zřejmě odepíše 1,2 procenta (452 b.). Přeruší se tak šnůra čtyř v řadě rostoucích týdnů.

PSALI JSME:
Americký Fed poskytl silný impuls pro finanční trhy

Pražská burza

V pátek nebyl na trhy pěkný pohled. Převládala červená barva. Index PX pražské burzy skončil sice v mínusu, ale ve srovnání s okolními parkety předvedl jeden z lepších výkonů. Ztratil procento (-1,02 %, 1 162,01 b.).

Na samém konci seance, doslova v poslední minutě vystřelila cena Monety, takže z mínusu, kde byla po celý den, je za pátek +2,83 procenta (79,90 Kč). Je to reakce před valnou hromadou, která má v úterý rozhodnout o transakci s PPF. Z jednotlivých titulů mírně posílil jen Avast (+0,45 %, 145,35 Kč), Philip Morris ČR (+0,97 %, 14 580 Kč) a ČEZ (+0,16 %, 630,50 Kč). To je vše.

Řady zaostalců jsou bohužel početnější. Odpadlíky vede dnes O2 CR. Důvod je jednoduchý, dnes se první den obchodovalo bez dividendy. Operátor spadl o 6,07 procenta (263 Kč), nicméně ztráta je nižší, než dividenda (pokud bychom od toho odhlédli, tak by dnes vlastně posílil).

Skutečný pokles byl dnes největší u Erste Group (-3,92 %, 829 Kč), která tak koriguje velké zisky předchozích týdnů. Beze zpráv klesaly VIG (-2,62 %, 594 Kč), Stock (-1,49 %, 79,5 Kč) nebo Kofola (-1,06 %, 279 Kč). Za celý týden to opravdu není na pražskou burzu pěkný pohled. Trhu chyběly kurzotvorné zprávy a tak většina titulů korigovala předchozí vývoj, nebo jen následovala sentiment na trhu.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Moneta a PPF podepsaly rámcovou smlouvu, schválit ji musí akcionáři

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru