Týden na akciových trzích: Negativní nálada, trhy klesaly, Praha zaostala nejvíce

Analýza
Z makrodat byla lepší průmyslová produkce a maloobchodní tržby v USA. Relativně silné měsíční ukazatele tak úplně neindikují, že by americká ekonomika měla být v recesi. Důležité indikátory v Číně, jako maloobchodní tržby, průmyslová produkce a fixní investice, naopak zaostaly za očekáváními. To by mohlo ukazovat na zpomalování tamní ekonomiky.
Kromě úterý byla na pražské burze negativní nálada. Index PX za celý týden ztratil 3,19 procenta. Ilustrační foto: PSE

Americký trh

Hlavní index S&P500 za první čtyři dny obchodování v tomto týdnu posílil o velmi mírných 0,08 procenta (4 283,74 bodu). V pátek otevřel hluboko v záporu (-0,6 %) a dále klesal. Nálada byla pod bodem mrazu s výhledem na další utahování měnové politiky.

Je pravděpodobné, že se tento týden přetrhne růstová řada. Po čtyřech růstových (celkem cca +10 %) týdnech v řadě tak tento týden zaznamená S&P500 ztrátu. Za tento týden by to mohlo být asi mínus jedno procento.

Evropské akciové trhy

Negativní zahájení evropským akciím samozřejmě nepřidalo, právě naopak. Index STOXX Europe 600 v pátek krátce před koncem obchodování klesal o 0,58 procenta (438,19 b.). Za celý týden to s největší pravděpodobností bude mírná ztráta kolem 0,5 procenta.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Pozitivní týden na obou stranách Atlantiku

Pražská burza

Okolní burzy i většina ostatních parketů v Evropě v pátek klesaly, včetně naší pražské burzy. Hlavní index pražské burzy PX odepsal 0,71 procenta (1 221,54 b.). V pátek nebyly k dispozici žádné podstatnější korporátní kurzotvorné zprávy. Obchodování se tak řídilo globálním sentimentem.

Od většího propadu v pátek zachránilo burzu duo Komerční banka (+1,15 %, 615 Kč), Avast (+1,05 %, 202 Kč).

Dolů ji tlačily ČEZ (-1,98 %, 1 039 Kč), Philip Moris ČR (-1,96 %, 17 000 Kč), Pilulka (-1,96 %, 1 000 Kč) a pojišťovna VIG (-1,22 %, 565 Kč). VIG reportoval ve čtvrtek čtvrtletní výsledky, které byly sice lepší, než očekávání trhu, ale chyběl celoroční výhled. To pro investory znamená nejistotu v druhé půlce roku.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Evropě se nedařilo tak, jako za mořem

Týdenní výkon

Kromě úterý byla na burze negativní nálada. Index PX za celý týden ztratil 3,19 procenta (1 221,54 b.). Rostly jen menší tituly. Po ztrátě z minulého týdne přidal Avast 3,27 procenta (202 Kč). Slušný výkon beze zpráv předvedl také Philip Morris ČR (+1,55 %, 17 000 Kč). Pro tyto akcie je to již pátý růstový týden v řadě.

Velké banky Erste Group (-6,29 %, 572,40 Kč) a Komerční banka (-4,50 %, 615 Kč), stejně tak i ČEZ (-4,68 %, 1 039 Kč) tento týden ze své hodnoty odepsaly nejvíce. Je to dáno informacemi o speciální dani pro bankovní a energetický sektor.

Její zavedení je podle všeho jisté, ale stále ještě neznáme konkrétní parametry. Je pravděpodobné, že uvedené tituly budou pod prodejním tlakem i nadále, než budeme znát, jak speciální daň ovlivní jejich hospodaření.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Výsledková sezóna podporuje akciové trhy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB