Týden na akciových trzích: Praha klesla méně než ostatní

Analýza
Všichni čekali na rozhodnutí americké centrální banky, Fedu, a Evropské Centrální banky (ECB) o nastavení úrokových sazeb. V obou případech došlo podle očekávání ke zvýšení o 50 bazických bodů. Nicméně komentář vyzněl více jestřábím tónem, zvláště ten od ECB.
Nejvíce tento týden oslabila na pražské burze společnost Philip Morris ČR, když skokově oslabila v závěru pátečního obchodování o více než tři procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nepotěšily maloobchodní tržby a průmyslová výroba (drahé energie, problémy v dodavatelských řetězcích, pozn. aut.). Týden přitom nezačal špatně. Inflace za mořem dopadla lépe a ukázala další zpomalování. Potěšily také indexy PMI v Eurozóně a Německu (index nákupních manažerů) naznačující, že pokles ekonomické aktivity v průmyslu, ale hlavně ve službách, výrazně zpomaluje.

Americký trh

V prvních dvou dnech tohoto týdne americký akciový index S&P500 rostl vzhledem k nižším inflačním datům. Následně dostal direkt od Fedu respektive jeho doprovodným komentářem, který vyzněl jestřábím tónem.

Od pondělí do čtvrtka index S&P500 oslabil o 0,98 procenta (3 895,75 b.). V pátek zahájil index S&P500 obchodování ovlivněn slabšími indexy PMI, které byly zveřejněny těsně před otevřením, poklesem o šest desetin procenta a dále padá pod jedno procento.  Za celý týden to pak vypadá na ztrátu přes dvě procenta.

Evropské akciové trhy

Evropské akcie posilovaly pouze v úterý, pozitivně ovlivněny zpomalováním inflace v USA. Zbytek týdne oslabovaly ovlivněny jestřábí rétorikou. V pátek krátce před koncem obchodování evropské akcie, měřeno Indexem STOXX Europe 600, klesaly o 1,5 procenta (423,41 b.). Pokles se zrychlil s negativním otevřením zámořských trhů. To naznačuje, že za celý týden odepíše přes 3,5 procenta.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Moc radosti tento týden na akciích nebylo

Pražská burza

V pátek pražská burza oslabovala podobně jako její okolní kolegyně. Index PX odevzdal 0,42 procenta (1 166,45 b.). Colt (+1,25 %, 566 Kč) se v pátek stal vítězem, když doslova vystřelil až v samotném závěru obchodování.

Pozitivní je pro něj stop na ceny elektřiny. Také jsme v pátek vydali novou analýzu s cílovou cenou 652 korun. Erste (+0,92 %, 683,80 Kč), Pilulka (+0,78 %, 645 Kč), tradičně za nízkého objemu, a Moneta (+0,14 %, 71,90 Kč) byly další jména, která v pátek rostla.

Nejvíce v pátek ztratil ČEZ (-2,53 %, 750,50 Kč), kdy investoři vybírali rychlé zisky ze začátku týdne. Beze zpráv, pravděpodobně jako reakce na jestřábí komentář centrálních bankéřů, následovaly Philip Morris ČR (-2,16 %, 16 320 Kč), Komerční banka (-0,69 %, 651,50 Kč) a VIG (-0,38 %, 525 Kč).

Týdenní výkon

PX index rostl jen v úterý. Podobně jako ostatní akciové trhy byl pozitivně ovlivněn lepšími daty z americké inflace. Zbytek týdne ale padal a celkem se jeho hodnota za tento týden snížila o 0,57 procenta (1 166,45 b.).

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Těžké ztráty v Praze, jinde mírný růst

Nejlepší výkon z jednotlivých titulů předvedl Coltu (+2,91 %, 566 Kč), pravděpodobně jako reakce na zastropování cen elektřiny pro velké podniky, což je pro obě jména pozitivní zpráva. Silný růst byl vidět na konci týdne v pátek na závěr obchodování.

Posílit se podařilo ještě Monetě (+0,42 %, 71,90 Kč) a Kofole (+0,41 %, 243 Kč). ČEZ nakonec skončil s mírným ziskem 0,27 procenta (750,50 Kč). Silně rostl v prvních dvou dnech, jako reakce na probíhající diskusi o restrukturalizaci. Následně své zisky téměř celé vymazal.

Nejvíce tento týden oslabil Philip Morris ČR (-3,32 %, 16 320 Kč), když skokově oslabil v závěru pátečního obchodování. Erste Group ztratila 1,78 procenta (683,80 Kč). Jde o třetí klesající týden v řadě, po předchozích pěti růstových týdnech. Pilulka klesla o 1,53 procenta (645 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Evropa ukázala šestý růstový týden v řadě

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Rallye zlata v duchu chameleona

Ceny zlata jsou aktuálně na úrovni 2 400 dolarů za troyskou unci, čímž stanovily nové historické maximum, letos vzrostly o 13 procent a trojnásobně překonaly rallye širších komodit.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB