Týden na akciových trzích: Praha nedržela krok a zaostala

Analýza
V USA byla tento týden zveřejněna inflace ve výrobní sféře (PPI) a ukázala nižší nárůst. Spolu se spotřebitelskou inflací (CPI) zveřejněnou minulý týden by se mohlo zdát, že polevují inflační tlaky. Maloobchodní tržby za mořem byly lepší, než se čekalo, což ukazuje na odolnost poptávky vůči inflaci.
Index PX pražské burzy odepsal za týden 1,21 procenta a přetrhl šnůru čtyř rostoucích týdnů v řadě. Ilustrační foto: FAEI.cz

Nicméně to hlavní zaznělo z americké centrální banky, Fedu. Několik guvernérů se nechalo slyšet, že nedojde k obratu v měnové politice – vysoké sazby. Což pro akcie není úplně nejlepší.

Americký trh

Od pondělí do čtvrtka index S&P500 odepsal 1,16 procenta (3946,56 b.). Ještě v úterý, kdy S&P500 posílil, se téměř dotýkal hranice čtyř tisíc bodů. Následně klesal, aby v pátek opět začal růst. V pátek otevíral přes půl procenta v plusu a ke 4 000 se opět blížil, nicméně páteční obchodování bylo volatilní. Za celý týden skončí asi lehce pod touto hranicí a odepíše necelé procento.

Evropské akciové trhy

Německý ZEW ukázal zlepšení sentimentu investorů.

Index STOXX Europe 600 tento týden klesal jen třetí a čtvrtý den. V pátek krátce před koncem obchodování rostlo kolem procenta (+0,99 %, 432,64 b.). Za celý týden to asi bude mírný růst (+0,09 %) a nepřetrhne se růstová řada. Toto by měl být pátý růstový týden v řadě.

Pražská burza

V pátek pražská burza posilovala. Hlavní index pražské burzy PX posílil o 0,36 procenta (1 243,78 b.). Posilovala ale i většina evropských trhů a mnohdy více. Nejlépe na tom v pátek byla Moneta se ziskem 2,26 procenta (72,50 Kč), která tak aspoň korigovala nepříznivý vývoj minulých dnů.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Nižší inflace znamenala nemalé zisky

Následovala Pilulka (+1,38 %, 735 Kč), nicméně za charakteristicky nízké likvidity, kdy i malá objednávka může zcela změnit kurz. Kofola si před výsledky připsala 1,28 % (237 Kč). Erste (+0,85 %, 709,60 Kč) peloton vítězů uzavírala.

Mírně v pátek odepsal ČEZ (-0,43 %, 816,50 Kč), tento týden neznal jiný směr než dolů. Asi je stále ve vleku speciálních daní. Oslabila také pojišťovna VIG (-0,36 %, 555 Kč), Philip Morris ČR (-0,35 %, 16 840 Kč) a lehce také Komerční banka (-0,13 %, 749 Kč). Colt (550 Kč), který příští středu oznámí kvartální čísla, skončil v pátek beze změny.

Týdenní výkon

Index PX odepsal za týden 1,21 procenta (1 242,78 b.) a přetrhl šnůru čtyř rostoucích týdnů v řadě. Nejlepší byly tento týden Pilulka (+5,76 %, 735 Kč), ale za malé likvidity. Slušný výkon podala Erste se ziskem 2,25 procenta (709,60 Kč) a to znamenalo čtvrtý růstový týden v řadě.

Kofola rostla většinu dnů v tomto týdnu a za celý týden si připsala 1,72 procenta (237 Kč). A mírně ještě, rovněž před výsledky posílil Colt (+0,36 %, 550 Kč). Nejvíce za celý týden oslabily ČEZ (-3,49 %, 816,50 Kč), Komerční banka (-2,98 %, 749 Kč) a VIG (-2,46 %, 555 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Bezbřehý optimismus na konci týdne

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Má cenu investovat do Bitcoinu?

Den co den se na mě obracejí lidé s tím, kam mají investovat v době brutální inflace. Zatímco v minulosti uvažovali o akciích, dnes přemýšlejí o kryptoměnách. Akcie totiž padají, ale ne tak výrazně, jako krypto. …

„Santa rally“ je globální

Hodně se mluví o silném prosincovém sezónním výkonu indexu S&P 500, který však zůstává v pozadí kvůli obvykle silnějším výsledkům ve zbytku světa (viz graf níže, pozn., aut.). Naše analýza 15 světových akciových …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Lidé jsou jako přežraná lvice. Blahobyt jim vzal cíle i štěstí,“ říká Jágrův osobní kouč

Rozhovor
Od určité míry ekonomických parametrů pocit subjektivního štěstí a úspěchu přestane stoupat, a dokonce naopak začne klesat, říká v rozhovoru Marian Jelínek, sportovní psycholog a osobní kouč Jaromíra Jágra. Lidé podle něj chtějí cíl tak moc, že nemají problém podrazit kamaráda, ve jménu cíle a úspěchů vzít doping, podplatit tu či onu zakázku.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …