Týden na akciových trzích: Praha po pěti rostoucích týdnech oslabila

Analýza
Silná série rostoucích týdnů v řadě skončila. Zastavila se na čísle pět, tento týden již pražská burza, respektive její hlavní index PX (-0,46 %, 1 359,56 bodu) klesl. Sice počet růstových dnů byl větší, ale jejich zisky byly spíše kosmetické. V úterý a pátek cena oslabila o zhruba půl procenta a to stačilo, aby byl výsledek za celý týden v červeném.

Vítězem týdne je tentokrát Kofola (+3,02 %, 273 Kč). Tento týden byl pro Kofolu šestý růstový v řadě, ale celkem dvanáctý, kdy její cena neklesla (některé týdny skončily beze změny). Moneta (+1,16 %, 87,40 Kč) tento týden ani jednou neoslabila a přidala přes procento. Celkem se tato série neklesání natáhla na šestnáct dnů v řadě.

Co se týká týdenního hodnocení, je tento týden sedmým rostoucím dílem seriálu Moneta Money Bank.  Za celý týden se podařilo lehce posílit taky Komerční bance (+0,28 %, 715 Kč).

Erste (-2,73 %, 811 Kč) zažila z pražských emisí nejslabší týden. Pojišťovna VIG (-0,59 %, 589,50 Kč) od úterý jen klesá a za celý týden ztratila 0,59 procenta. Philip Morris ČR (-0,35 %, 17 120 Kč) za tento týden ztratil poprvé po třech plusových týdnech. ČEZ (-0,46 %, 952 Kč) zase oslabil navzdory silným výsledkům.

Pražská burza, páteční výkon

Index PX (-0,48 %, 1 359,56 b.) se v pátek schoval v pelotonu evropských burz, které skončily takřka bez výjimek ve ztrátě. Páteční obchodování bylo pátečně prázdninové s celkovým objemem jen na 40 procentech dlouhodobého průměru. Posílily jen Moneta (+0,34 %, 87,50 Kč) a na zelené nule skončila Komerční banka (+0,07 %, 715 Kč).

Naopak nejvíce odepsala Erste Group (-1,70 %, 811 Kč). Následovala pojišťovna VIG (-0,59 %, 589,50 Kč) a ČEZ (-0,52 %, 952 Kč), který klesl po čtvrtečních silných výsledcích. Likvidita byla na ČEZu velmi nízká – jen asi na 14 procentech dlouhodobého průměru. Oslabil také Philip Morris ČR (-0,35 %, 17 120 Kč).

PSALI JSME:
Akciové trhy rostly, výsledky ČEZu vysoko nad odhady

USA

Široký americký index S&P500 od pondělí do čtvrtka klesl o 0,21 procenta (4 468,83 b.). V pátek otevřel obchodní den poklesem o 0,3 procenta, ale obchodování se krátce na to překlopilo do plusu. Za celý týden to vypadá na mírnou ztrátu.

Evropa

Evropský index STOXX Europe 600 v pátek navázal na oslabování amerických trhů v závěru čtvrtka. Otevřel slabší o půl procenta, ale dále pak klesal. Krátce před koncem obchodování klesal index o asi jedno procento. Za celý týden s největší pravděpodobností skončí blízko nuly s minimálním pohybem. Od ztrát ho zachránily silné seance uprostřed týdne.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Akciové trhy: Zahájení nového týdne je v pozitivním duchu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Půlení bitcoinu je za rohem

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.