Týden na akciových trzích: Praha vítězem, Amerika v plusu a Evropa v červeném

Analýza
Tento týden všichni čekali na měnová zasedání centrálních bank. Evropské centrální banka (ECB) sazby neměnila, ale doprovodný komentář byl jestřábího charakteru. Bank of England podle očekávání zvýšila sazby o 25 bazických bodů, o jeden hlas ale neprošlo zvýšení o 50 bodů.
ČEZ se tento týden stal nejlepší akcií se ziskem 3,43 procenta (830 Kč). Slušný růst jsme viděli zejména na konci týdne. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Naše Česká národní banka (ČNB) také nepřekvapila a podle očekávání zvýšila sazby na 4,5 procenta. To bylo podle očekávání analytiků, ale zdá se, že trh již „zacenil“ vyšší růst o celé jedno procento. Mezi další významná makrodata patřila vyšší inflace v Eurozóně. Ta dosáhla 5,1 procenta, když se čekalo pouze 4,4 procenta. I v reakci na toto číslo zazněl jestřábí komentář z ECB.

A posledním významných údajů byla americká data z trhu práce, která pozitivně překvapila. Mimo zemědělství bylo vytvořeno téměř 2,5krát více pracovních míst než předchozí měsíc, což vysoce překonalo tržní očekávání.

Za zmínku stojí ještě kvartální výsledky velkých společností. Neuspokojivé výsledky Facebooku strhly trhy ve čtvrtek do mínusu. Ale ostatní technologické společnosti, jako Google, Amazon či Alphabet, investory potěšily.

PSALI JSME:
Facebook se na burze propadl jako žádná jiná firma v historii

Americký trh

Hlavní index S&P500 posiloval druhý týden v řadě. Od pondělí do čtvrtka si index připsal 1,03 procenta (4 477,44 bodu). V pátek trh otevřel asi 0,3 procenta silnější, ale brzké zisky zase rychle odevzdal a obchodoval se u nuly. Za celý týden by zhodnocení, díky úvodu týdne, to mohlo být asi jedno procento.

Evropské akciové trhy

První tři dny v týdnu evropské akcie slušně rostly. Poté nastal obrat. Jednak to zřejmě bylo nervozitou před zasedáním ECB. Dále pak doprovodným více jestřábím komentářem.

V pátek ztrácel Index STOXX Europe 600 až 1,7 procenta, ale krátce před koncem obchodování byl slabší o 1,27 procenta (462,70 bodu). I celá týdenní seance bude v červeném. Za celý týden to bude asi -0,6 procenta.

PSALI JSME:
Zasedání ECB se neslo v jestřábím tónu

Nelichotivá bilance čtyř týdenních poklesů v řadě se tak rozšíří o další a bilance se tak zaokrouhlí na pěti týdenních poklesech v řadě. Od začátku roku je vlastně každý týden na evropských akciích pokles.

Pražská burza

Hlavní index PX uzavřel v pátek mírně silnější o 0,30 procenta (1 442,72 bodu). Index tlačil vzhůru ČEZ. Ten s největší pravděpodobností reagoval na oznámený růst pozice významného akcionáře nad jedno procento, což je samozřejmě pozitivní, a cena v pátek vyskočila o 2,09 procenta (830 Kč).

Slušný výkon jsme zaznamenali také u Avastu (+1,62 %, 178,45 Kč). A za zmínku též stojí Moneta (+0,11 %, 94,40 Kč), která v pátek reportovala lepší kvartální výsledky, překonání cílů a lepší projekce.

PSALI JSME:
ČEZ je po letech opět miláčkem investorů, jeho akcie stouply

Pouze tři tituly v pátek oslabily. Byly to velké banky, které zabránily indexu PX ve větším zhodnocení. Komerční banka ztratila 1,61 procenta (975,50 Kč) a Erste Group poklesla o 0,72 procenta na 1 039 korun. Poklesla ještě Česká zbrojovka (-0,38 %, 522 Kč).

Týdenní výkon

Pražská burza na tom byla ve srovnání s ostatními docela dobře. Za celý týden si index PX připsal solidních 2,27 procenta (1 442,72 bodu). Avast (-0,31 %, 178,45 Kč) a operátor O2 CR (-0,19 %, Kč) jsou jediné dva tituly, které za celý týden oslabily, a to beze zpráv.

ČEZ se tento týden stal nejlepší akcií se ziskem 3,43 procenta (830 Kč). Slušný růst jsme viděli zejména na konci týdne. V těsném závěsu za ním byly banky: Komerční banka +3,39 procenta (975,50 Kč), Erste +2,97 procenta (1 039 Kč) a také Moneta +2,11 procenta (94,40 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Vliv měly zejména Fed a Ukrajina

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB