Týden na akciových trzích: Pražská burza nahoře, Evropa dole, nejslabší USA

Analýza
Pracovní týden je v USA i Evropě včetně ČR kratší o Velký pátek. Příští týden je Evropa zavřená ještě v pondělí (v USA už ale bude otevřeno, pozn. aut.).
Hlavní americký index bude mít za celý zkrácený týden ztrátu přes procento. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Co se týká makrodat, Evropská centrální banka sazby v souladu s očekáváním nezměnila a s největší pravděpodobností bude čekat se snižováním podpory trhu na další data. Německý ZEW index dopadl lépe ve srovnání s tržní projekcí, a to i ve složce očekávání.

Maloobchodní tržby v USA v měsíčním vyjádření mírně vzrostly a jsou bez překvapení. Inflace v ČR je vyšší, než se čekalo, a atakuje 13 procent. Nejvyšší za více než čtyřicet let je i v USA, ale ta na rozdíl od tuzemské dopadla více méně podle očekávání. Takže tady máme výhled na zpřísňování monetární politiky.

Americký trh

Hlavní index S&P500 od pondělí do středy odepsal 0,93 procenta (4 446,59 bodu). Ve čtvrtek otevřel silnější, ale nálada se prakticky hned otočila do záporu. Za celý zkrácený týden bude ztráta přes procento.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Praha roste třetí týden v řadě, Evropa ještě v plusu, Amerika na nule

Evropské akciové trhy

Evropský index STOXX Europe 600 se ve čtvrtek krátce před koncem seance obchodoval silnější o 0,66 procenta (459,80 b.). Za celý zkrácený velikonoční týden (Po-Čt) zaznamená ztrátu asi 0,25 procenta. Přeruší se tak šnůra dvou růstových týdnů v řadě.

Pražská burza

V Evropě ve čtvrtek akciové indexy přidaly asi půl procenta. Praha nebyla výjimkou a její hlavní index PX vzrostl o 0,42 procenta (1 375,87 b.). Dnes začnu s titulem, který klesl, protože to je jednodušší. Pod čarou ve čtvrtek končil pouze ČEZ (-0,69 %, 1 002 Kč).

Žádné podstatné zprávy nebyly zveřejněny. Jde tak pravděpodobně o vybírání zisků, když cena ČEZu roste šest týdnů v řadě. Cena přesáhla magickou hranici tisíc korun a za zmíněných šest týdnů vyskočila o 22 procenta.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Praha mezi nejlepšími, druhý týdenní růst v řadě

Nejvíce se ve čtvrtek zhodnotila Erste Group, když vzrostla o 2,13 procenta (778,40 Kč). Následovala Kofola se ziskem 0,66 procenta (305 Kč) a VIG (+0,51 %, 586 Kč). Index PX za zkrácený týden přidal necelé procento (+0,93 %, 1 375,87 b.). Podobný výkon předvedla i většina společností.

Index podpořily zejména finanční domy a ČEZ. Pojišťovna VIG (+2,27 %, 586 Kč) vzrostla nejvíce. Nad procento se dostala ještě Moneta (+1,10 %, 91,50 Kč) a ČEZ (+1,42 %, 1 002 Kč). Philip Morris ČR (+0,92 %, 17 560 Kč) a Erste (+0,86 %, 778,40 Kč) vzrostly o necelé procento.

Mírně ztratila Komerční banka (-0,42 %, 834,50 Kč). Avast zaostal nejvíce (-1,70 %, 165 Kč). Připomínáme, že k hotovostní nabídce Nortonu na koupi celého Avastu nabízí jeho současná cena prémii +16 procent.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Evropské indexy dokázaly růst, Praha nikoli

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akcie se v srpnu vrátily do reality

Krátkodobé posílení světových akcií, které vydrželo dva měsíce, je za námi. Ceny začaly klesat a na nedávné konferenci v Jackson Hole utrpěly akcie další velkou ránu. Ukázalo se totiž, že inflační tlaky jsou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.