Týden na akciových trzích: Pražská burza nechala tento týden všechny za sebou

Analýza
Evropská centrální banka (ECB) zvýšila tento týden své měnově politické sazby o 75 bazických bodů a v utahování měnové politiky bude dále pokračovat. To pomohlo EUR proti dolaru. Jinak byla evropská (tento týden hlavně německá, pozn. aut.) makrodata spíše pesimistická. Negativní revize se dočkal index PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) a nepotěšily ani tovární objednávky.
Pražská burza nechala tento týden všechny za sebou. Foto: Aktron, CC BY-SA 3.0, http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/, via Wikimedia Commons

Americký trh

V pondělí byl v USA svátek a neobchodovalo se. Začátek týdne byl ještě ovlivněn dozvuky jestřábího symposia v Jackson Hole. Hlavní index S&P500 za první tři obchodní dny přidal slušných 2,09 procenta (4 006,18 bodu) a vyhoupl se opět přes hranici čtyř tisíc bodů.

V pátek zahájil obchodní seanci skokovým růstem o 0,7 procenta a dále rostl. Za celý týden by index mohl atakovat růst přes tři procenta. Přetrhne se tak nepříznivá bilance třech ztrátových týdnů v řadě.

Evropské akciové trhy

Za Evropu Index STOXX Europe 600 rostl. V pátek krátce před koncem obchodování přidal 1,67 procenta (420,99 b.). Za celý týden se hodnota indexu vzroste asi o 1,2 procenta. Stejně jako u zámořského indexu se tak přeruší negativní série tří klesajících týdnů.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Projev guvernéra Fedu trhům nepomohl

Pražská burza

Stejně jako na ostatních evropských trzích bylo, bylo v pátek veselo i na pražské burze. Hlavní index PX vyskočil o 2,31 procenta (1 199,27 b.). Růst byl tažen finančním sektorem. Komerční banka se stala nejlepším titulem se ziskem vysokých 6,60 procenta (638 Kč). Následovala Moneta (+6,22 %, 76,90 Kč) a Erste Group (+2,57 %, 606 Kč).

Naopak proti trhu se v pátek postavil ČEZ. Jeho cena spadla o 3,26 procenta na 935 korun. Na tomto výkonu se jistě podepsala vidina speciálních daní. První informace o možném stropu pro cenu elektřiny ve výši 200 eur/MWh by pro ČEZ byly vlastně pozitivní, protože v tomto roce prodává elektřinu za průměrných zhruba 110 eur.

Od pátku zasedají ministři evropských zemí a snaží se nalézt recept právě na vysoké ceny elektřiny. Jenže to u nás v ČR stačit nebude a vypadá to na další restriktivní opatření. Státním obchodníkem (který bude vykupovat elektřiny se slevou) začínaje a daní z mimořádných zisků konče. Proti čtvrtečnímu závěru mírně oslabil ještě Philip Morris ČR (-0,36 %, 16 5400 Kč).

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Pozitivní závěr týdne jen korigoval celkovou ztrátu

Týdenní výkon

Smutná zpráv na začátek, ve středu se přestalo obchodovat s emisí Avast. Dojde k jeho převzetí společností Norton. Za poslední měsíc dodal Avast investorům zisk 45 procent, od začátku roku pak téměř 14 procent, a za tento necelý týden „jen“ 1,83 procent (206 Kč).

Pražská burza měřená indexem PX tento týden pěkně posílila. Po třech ztrátových týdnech v řadě se podařil růst o 4,27 (1 199,27 b.). Doslova raketou byly tento týden banky. Suchou řečí čísel je posílení následující: Komerční banka o 11,05 procenta (638 Kč), Erste Group o 10,06 procenta (606 Kč), Moneta o 3,64 procenta, (76,90 Kč). Pravděpodobně investoři nečekají podstatný dopad mimořádných daní na samotné banky.

ČEZ je za celý týden v mínusu 1,42 procenta (935 Kč). Oslaboval na začátku a na konci týdne, ale uprostřed ve středu posílil přes šest procentaa částečně ztráty zmírnil. Jde o čtvrtý záporný týden v řadě. Nejhůře na tom byla tento týden Pilulka s propadem o 4,44 procenta (860 Kč). Oslabil ještě Philip Morris ČR (-0,96 %, 16 540 Kč) a mírně také Colt (-0,18 %, 540 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Převzetí Avastu je historicky největší akvizicí původem české firmy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Rok 2022 byl investiční anomálií

Co mají společného roky 1941, 1969 a 2022? Za více než 150 let pouze v těchto třech letech došlo k tomu, že v rámci světově největšího amerického trhu byly záporné výnosy jak akciových, tak dluhopisových portfolií. …

Zajímavé alternativy k americkým akciím?

Americké akcie patří mezi nejoblíbenější investiční tituly po celém světě. A není divu, vzhledem k historii dynamického růstu, právní garanci a vysoké likviditě se americké trhy řadí k nejrůstovějším a také …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Česku chybí práce mladých vzdělaných žen. Jsou na mateřské

Analýza
Na rozdíl od většiny evropských zemí se Česku stále nedaří skloubit kariéru a mateřství. Na trhu pak chybí práce mladých a vzdělaných žen. Ukázala to nová studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR, s jejímiž výsledky se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit.