Týden na akciových trzích: Pražská burza posílila, na ostatních parketech tak veselo zdaleka nebylo

Analýza
I tento týden byl v Evropě kratší, tentokráte o Pondělí velikonoční. To ale neplatilo pro burzy v USA. Za mořem měly plnohodnotný pětidenní pracovní týden.
Pražská burza v tomto týdnu posílila, na ostatních parketech tak veselo zdaleka nebylo. Foto: Aktron, CC BY-SA 3.0, http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/, via Wikimedia Commons

Z makrodat byly tento týden zveřejněny indexy PMI (index nákupních manažerů, pozn. aut.), které byly nad očekáváním trhu. Ceny průmyslových výrobců u nás i v Německu podstatně vzrostly a byly vysoko nad očekáváním.

Akciím také nepomohly jestřábí komentáře jak z americké centrální banky, Fedu, tak z Evropské centrální banky, což podporuje očekávání trhu na rychlé zpřísňování měnové politiky. Výsledková sezóna podle nás zatím vyznívá pozitivně (jsou ale i výjimky, např. Netflix).

Americký trh

V USA se čile obchodovalo celý pracovní týden včetně pondělka, kdy byly v evropské trhy kvůli Velikonočnímu pondělí zavřeny. Hlavní index S&P500 skončil od pondělí do čtvrtka na zelené nule, znamená to, že hodnota indexu se sice kosmeticky zvýšila, nicméně změna je velmi malá a blíží se nule.

Za zmínku stojí průběh obchodování ve čtvrtek. Akciové indexy otevřely silnější a draly se výše, ale přišel zmíněný komentář bankéřů Fedu o rychlejším utajování měnové politiky. Rychlejší zvyšování sazeb je samozřejmě pro akcie negativní.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Pražská burza nahoře, Evropa dole, nejslabší USA

Optimismus na trhu okamžitě zmizel a index S&P500 dosavadní čtvrteční zisky vymazal a uzavřel ve čtvrtek slabší o 1,48 procenta. V pátek otevřel index S&P500 slabší o necelé procento. Za celý týden to pravděpodobně bude ztráta, a to třetí v řadě.

Evropské akciové trhy

I druhý velikonoční týden je nebo byl pro Evropu ztrátový. Evropský index STOXX Europe 600 byl v pátek krátce před koncem obchodování zhruba procento a půl v mínusu (-1,64 %, 454,01 bodu). Za celý zkrácený velikonoční týden (út-pá) zaznamená ztrátu asi 1,26 procenta.

Pražská burza

V pátek hlavní index pražské burzy PX klesl o 0,51 procenta (1 379,51 b.). Ve srovnání s ostatními evropskými burzami to je vlastně slušný výkon, protože jinde v Evropě zaznamenali investoři ztráty kolem dvou procent.

Nejlépe z českého rybníčku na tom byla v pátek Kofola (+0,66 %, 305 Kč) následovaná Monetou (+0,54 %, 92,50 Kč). Posílit se podařilo ještě Komerční bance (+0,29 %, 858,50 Kč), která stále těží ze schválené dividendy. Erste Group (-2,60 %, 780 Kč), ČEZ (-0,61 %, 985 Kč) a pojišťovna VIG (-0,17 %, 583 Kč) v pátek oslabily.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Praha roste třetí týden v řadě, Evropa ještě v plusu, Amerika na nule

Za celý týden, na rozdíl od ostatních evropských a amerických trhů, se indexu PX podařilo vzrůst. Sice „jen“ o 0,26 procenta (1 379,51 b.), ale hrubě to kontrastuje se ztrátami, kam oko dohlédne.

Komerční banka si tento týden jela dividendovou story. Od úterní valné hromady a schválení dividendy jen posiluje a po čtyřech ztrátových týdnech konečně zaznamenala růst. Tento týden jasně vyčnívala nad ostatními a vzrostla o 2,88 procenta (858,50 Kč).

V kladném teritoriu uzavřela týdenní seanci ještě Moneta (+1,09 %, 92,50 Kč) a Erste (+0,21 %, 780 Kč). Seznam poražených je delší, bohužel. Pilulka (-4,44 %, 1 290 Kč) spadla nejvíce po zveřejnění výroční zprávy. Při pohledu do statistiky se jí nepodařilo vzrůst dlouhých sedm týdnů v řadě.

ČEZ odepsal necelá dvě procenta (-1,70 %, 985 Kč) neudržel hranici tisíce korun a poprvé po šesti týdnech oslabil. A ještě k Avastu, osm ztrátových dnů v řadě, týdenní ztráta 1,24 procenta a závěrečný kurz 162,95 Kč naznačuje potenciál růstu k hotovostní nabídce Nortonu asi +16 procent!

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Praha mezi nejlepšími, druhý týdenní růst v řadě

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akcie se v srpnu vrátily do reality

Krátkodobé posílení světových akcií, které vydrželo dva měsíce, je za námi. Ceny začaly klesat a na nedávné konferenci v Jackson Hole utrpěly akcie další velkou ránu. Ukázalo se totiž, že inflační tlaky jsou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB