Týden na akciových trzích: Pražská burza překonala výkon ostatních evropských parketů

Analýza
Tento týden se čekalo na rozhodnutí centrálních bank o nastavení měnové politiky. Americká centrální banka, Fed, podle očekávání zvýšila základní sazby o 25 bazických bodů na 4,5-4,75 procenta. Evropská centrální banka také podle očekávání zvýšila o 50 bazických bodů na tři procenta. A do třetice – ČNB nepřekvapila a nechala základní sazbu beze změny na sedmi procentech.
Většina společností na pražské burze posílila tento týden o více než dvě procenta. Vyhrála Erste s růstem o 2,61 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Holubičí vyznění doprovodných komentářů od centrálních bank tento týden překonaly lednová nová pracovní místa v USA, která byla zveřejněna v pátek. Výsledek byl opravdu velmi silný a to opět ukazuje na napjatý trh práce a nahrává dalšímu zpřísňování měnové politiky. Nezaměstnanost (3,4 %) v USA je nejnižší od roku 1969.

Americký trh

Za první čtyři dny obchodování Index S&P 500 vzrostl o 2,68 procenta (4 179,76 b.). V pátek otevíral ovlivněn extra silnými daty z trhu práce slabší o jedno procento. Směr se, zdá se, obrací a míří nahoru. Celkově by za celý týden mohl vzrůst o 2,5 procenta.

Evropské akciové trhy

Index STOXX Europe 600 se v pátek většinu dne obchodoval pod čtvrteční úrovní. Ke konci obchodování ale zamířil do kladného teritoria, pravděpodobně ovlivněn výkonem v zámoří. Krátce před koncem obchodování mírně rostl o 0,09 procenta (459,60 b.).

PSALI JSME:
Jak se vyvíjí výsledková sezóna společností z indexu S&P 500?

První tři dyny v týdnu klesal. Zejména čtvrteční růst překonal korekce předchozích obchodních seancí. Za celý týden by mohl vzrůst o asi procento.

Pražská burza

Hlavní index PX v pátek vzrostl o 0,23 procenta (1 355,10 b.). Zásluhu na tom měla Moneta a ČEZ. Moneta v pátek ráno oznámila lepší kvartální výsledky. Cena akcií Monety vzrostla o 1,72 procenta (82,70 Kč).

ČEZ (+0,66 %, 617,50 Kč) těžil ze zveřejněného výhledu na tento rok. Tradičně byl nejobchodovanější akcií s podílem téměř 60 % na celkovém denním objemu. Posílila ještě pojišťovna VIG (+0,34 %, 599 Kč) a Philip Morris ČR (+0,36 %, 16 940 Kč).

Nejvíce v pátek korigoval svoji cenu Colt (-0,68 %, 585 Kč), Erste (-0,38 %, 832,80 Kč), Komerční banka (-0,54 %, 743,50 Kč) a Kofola (-0,40 %, 252 Kč).

PSALI JSME:
Po sedmi rostoucích seancích skončila pražská burza mírně slabší

Týdenní výkon

Index PX předvedl tento týden docela slušný výkon, jeden z nejlepších v Evropě. Mírně ztratil jen v úterý, ostatní dny skončil silnější. Roste sedmý týden v řadě. Tento týden přidal 1,81 Kč procenta (1 355,10 b.).

Většina společností na pražské burze posílila tento týden o více než dvě procenta. Vyhrála Erste s růstem o 2,61 procenta (832,80 Kč). V tomto případě je to pátý růstový týden v řadě. Následovala Komerční banka (+2,55 %, 743,50 Kč) a pojišťovna VIG (+2,57 %, 599 Kč). Zahanbit se nadala ani Moneta a předvedla růst o 2,10 procenta (82,70 Kč).

Tento týden mírně oslabily jen akcie ČEZu (-0,27 %, 917,50 Kč) a Kofoly (-0,40 %, 252 Kč). ČEZ tak přerušil sérii sedmi rostoucích týdnů v řadě. Od začátku roku je ale silnější o 19,16 procenta.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Pražské burze jasně vládl ČEZ

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Blíží se USA do nemovitostní krize?

Po delší odmlce se znovu vynořují důkazy o možné krizi v sektoru amerických nemovitostí. Otřesy na tomto trhu negativně ovlivňují tamní finanční domy, které drží velké množství dluhů směrem k developerům a majitelům …

Akciový trh ignoruje realitu (1.)

V posledních několika měsících se akciové trhy utrhly ze řetězů vidinou nižších úrokových sazeb, silnější ekonomické aktivity, nízké inflace a také díky proliferaci umělé inteligence. Vytvořil se tak „dokonalý mix“, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.