Týden na akciových trzích: Pražské burze jasně vládl ČEZ

Analýza
Makrodata byla tento týden lepší, než se čekalo. Indexy nákupních manažerů (PMI) v Evropě i v USA překonaly očekávání. V Evropě jsou dokonce nad úrovní 50 bodů (kompozitní index), což znamená expanzi (růst).
Každý den v tomto týdnu pražská burza rostla. V součtu si za celý týden připsala 3,94 procenta. Je to šestý růstový týden v řadě. Foto: Aktron, CC BY-SA 3.0, http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/, via Wikimedia Commons

Potěšil i německý IFO index, který byl ve složce očekávání také nad trhem. A dále jsme byly svědky pozitivní série dat z USA (hrubý domácí produkt, zboží dlouhodobé spotřeby, data z trhu práce, pozn. aut.), která také pokořila konsensus analytiků. Výsledková sezóna je naproti tomu, řekl bych, smíšená.

Americký trh

Za první čtyři dny obchodování tohoto týdne Index S&P 500 vzrostl o 2,21 procenta (4 040,43 b.) a dostal se nad hranici čtyř tisíc bodů. V pátek otevíral seanci lehce nad čtvrteční úrovní, dále rostl. Za celý týden by mohl skončit v plusu kolem 2,3 procenta.

Evropské akciové trhy

Index STOXX Europe 600 se velkou část dne obchodoval v záporu, ale kladné otevření zámořských trhů sentiment změnilo. V pátek krátce před koncem obchodování roste 0,13 procenta (454,58 b.). Za celý týden by se mohl zhodnotit o asi 0,5 procenta.

Pražská burza

Hlavní index PX zakončil v pátek silnější o 0,80 procenta (1 331,01 b.). Většina společností skončila v plusu. Moneta (+2,92 %, 81,00 Kč) reagovala na nárůst počtu klientů. Navíc příští týden oznámí kvartální výsledky. Vzrůst se podařilo také Komerční bance (+1,75 %, 725 Kč) a Kofole (+0,80 %, 253 Kč).

PSALI JSME:
Neúnavný ČEZ tlačí burzu dopředu

ČEZ (0,55 %, 920 Kč), hvězda posledních dnů, v pátek opět posiloval. Opět byl o akcie ČEZu mezi investory velký zájem, což se projevilo na velkém objemu obchodů. V pátek jen ČEZ tvořil asi tři čtvrtiny všech obchodů na pražské burze. Jako jediná v pátek ztratila pouze pojišťovna VIG (-0,85 %, 584 Kč).

Týdenní výkon

Každý den v tomto týdnu pražská burza rostla. V součtu si za celý týden připsala 3,94 procenta (1 331,01 b.). Je to šestý růstový týden v řadě. První housle hrál bez diskusí ČEZ. Jeho cena vyskočila o 12,47 procenta (920 Kč) a s lehkostí atleta překonala laťku ve výši 900 korun.

Přitom ještě před týdnem oscilovala jeho cena kolem úrovně 800 Kč. Samozřejmě to byl nejobchodovanější titul s dvoutřetinovým podílem na celkovém týdenním objemu. Od začátku roku zaznamenal ČEZ růst o 19,48 procenta a tento týden to byl sedmý růstový v řadě.

Slušný týdenní výkon předvedly i banky: Moneta (+3,05 %, 81 Kč), Komerční banka (+2,84 %, 725 Kč) a Erste (+2,79 %, 811,60 Kč). Moneta oznámila vysoký nárůst klientů. Je to pravděpodobně odraz reklamní kampaně, který proběhla v 3Q22. V týdenním hodnocení ztratil jen Philip Morris ČR (-0,95 %, 16 600 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Investiční výhled na rok 2023 (1.). Pražská burza: Zájem o ČEZ a banky, v TOP10 i nové emise trhu START

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Rallye zlata v duchu chameleona

Ceny zlata jsou aktuálně na úrovni 2 400 dolarů za troyskou unci, čímž stanovily nové historické maximum, letos vzrostly o 13 procent a trojnásobně překonaly rallye širších komodit.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB