Týden na akciových trzích: První týden obchodování v novém roce, Praha v plusu

Analýza
Na začátku týdne padly nové rekordy a to jak v USA, tak v Evropě. Následovala ale korekce na konci týdne. Makrodata byla spíše smíšená. Hlavní číslo, na které se čekalo, byly nově vytvořená pracovní místa mimo zemědělství v USA. Bohužel zklamala. Nicméně celková míra nezaměstnanosti klesla. Slabší byl index aktivity ISM v průmyslu a německý průmysl také zaostal za odhady.
Nejhorší týdenní výkon měl ČEZ navzdory vysokým cenám elektřiny. Ilustrační foto: Pixabay.com

Mám, ale za to, že tento týden byly pro trh hlavní spekulace o rychlejším utahování měnové politiky (růst úrokových sazeb) ze strany amerického Fedu (centrální banka USA, pozn. red.). A to pro akcie není úplně pozitivní.

Americký trh

Hned v pondělí nastavil hlavní index S&P500 nové historické maximum. V úterý, hned na začátku obchodování ho ještě vylepšil a index překonal hranici 4 800 bodů (intraday, úterý nakonec uzavřel níže), ale pak už to šlo jen z kopce. Od pondělí do čtvrtka S&P500 ztratil 1,47 procenta (4696,05 bodu).

V pátek index otevřel asi dvě desetiny v mínusu, ale trend se rychle obrátil a kotace byly již v plusu. Vypadá to tak, že páteční obchodování bude docela volatilní, po dnešních makrodatech z trhu práce, které si mohou investoři vyložit jako proinflační a tudíž mohou být impulzem pro Fed.

Evropské akciové trhy

Začátek roku byl na jedničku s hvězdičkou. První tři dny Index STOXX Europe 600 posiloval a ve středu toto týdne stanovil nové maximum. Ke konci týdne pak přišla mírná korekce. V pátek, krátce před koncem obchodování, byla hodnota indexu o asi půl procenta slabší. Za celý týden je pak pravděpodobné oslabení asi o 0,5 procenta (485,50 b.).

PSALI JSME:
Rok 2021 na akciových trzích: Pražská burza podala výstavní výkon a jasně překonala konkurenční parkety v Evropě i za mořem

Pražská burza

Pražská burza v pátek mírně klesla, ale přesto to je lepší výkon ve srovnání s ostatními. Index PX lehce zaostal za čtvrtečním závěrem o 0,13 procenta (1 427,02 b.). V plusu se podařilo uzavřít jen akciím Erste a VIG. Akcie Erste byly nejlepší, když přidaly 1,29 procenta (1 059,50 Kč).

Indexu pomohla také emise VIG (+0,31 %, 640,50 Kč). Zbytek akcií titulů v pátek ztratil. Nejvíce zaostal Avast se ztrátou 0,91 procenta (179,35 Kč), následovaly PMČR (-0,60 %, 16 500 Kč), ČEZ (-0,49 %, 811 Kč) a Komerční banka (-0,48 %, 928,50 Kč) a) s Monetou (-0,43 %, 92,75 Kč).

Týdenní výkon

Index PX za celý týden skončil na zelené nule, přesto překonal ostatní parkety. PX vzrostl o 0,07 procenta (1 427,02 b.). Je to již třetí týdenní růst v řadě. Popravdě je třeba si přiznat, že nad vodou držela burzu Erste Group, která má v indexu PX největší váhu. Vybrala si slabší chvilku jen ve středu, ostatní dny posilovala a za celý týden přidala výborných 3,32 procenta (1 059,50 Kč), což byl zdaleka nejlepší výkon.

Na stříbrném stupínku se umístil PMČR (+2,48 %, 16 500 Kč). Slušně se předvedla také pojišťovna VIG s růstem o 2,15 procenta (640,50 Kč). Rostly ještě O2 CR (+0,37 % 268 Kč). Na rozdíl od Erste Moneta (-1,07 %, 92,75 Kč) i Komerční banka (-0,70 %, 928,50 Kč) tento týden zaostávaly a na rozdíl od Erste přetrhly šnůru dvou rostoucích týdnů v řadě. Nejhorší týdenní výkon měl ČEZ (-1,93 %, 811 Kč), navzdory vysokým cenám elektřiny.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pražská burza se dostala mezi deset nejvýnosnějších burz světa

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB