Týden na akciových trzích: První týden pozitivní, Praha každý den v plusu

Analýza
Spojené státy a tamní data z trhu práce, to byly tento týden pravděpodobně nejsledovanější makro indikátory. Dopadla lépe, než se čekalo, a potvrdila napnutý trh práce. Silná/lepší data z trhu práce jsou ale vlastně pro investory spíše negativní zprávou.
V pátek vzrostl index PX popáté v tomto roce. Ilustrační foto: Aktron, CC BY-SA 3.0, http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/, via Wikimedia Commons

Je to pro americkou centrální banku, Fed, pro-inflační faktor a důvod pokračování v jestřábí politice (růst sazeb a vysoké úrovně delší dobu, pozn. aut.). V eurozóně byla inflace nižší než očekávání trhu. A podporou byly také lepší indexy PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) v Německu i eurozóně.

Americký trh

Zámořský trh byl zkrácený o sváteční pondělí. Úterý do čtvrtka index S&P500 klesl o 0,82 procenta (3 808,10 b.). V pátek zahájila burza po zveřejněných silnějších datech z trhu práce růstem asi o 0,3 procenta a dále rostla nad jedno procento. Týdenní výkon by mohl být lehce nad nulou. To by znamenalo, že se přetrhne negativní série čtyř ztrátových týdnů v řadě.

Evropské akciové trhy

V pátek krátce před koncem obchodování evropské akcie, měřeno Indexem STOXX Europe 600, rostly o asi 0,7 procenta (442 b.). Za celý týden čekáme růst přes čtyři procenta.

Pražská burza

V pátek vzrostl index PX popáté v tomto roce. V páteční seanci přidal 0,56 procenta (1 249,31 b.). Mírně korigoval jen Philip Morris ČR (-0,36 %, 16 800 Kč), pravděpodobně jako reakce na diskusi týkající se možného růstu spotřebních daní.

PSALI JSME:
Akciové indexy v roce 2022 výrazně ztratily

V čele pátečního růstu byla Moneta, když posílila o 1,55 procenta (78,80 Kč). Komerční banka (+1,11 %, 683 Kč) a Erste (+0,39 %, 775 Kč) se umístily na dalších místech.

Týdenní výkon

Nový rok začal pozitivně. Každý den v týdnu skončila pražská burza v plusu. Index PX se za první týden roku 2023 připsal výborných 3,96 procenta (1 249,31 b.). Je to třetí růstový týden v řadě. Všechny společnosti na pražském parketu během první týdenní seance v novém roce svou hodnotu zvýšily. Nejvíce vzrostly tituly z finančního sektoru.

Nejlepší byla tento týden Erste se ziskem 8,09 procenta (775 Kč). Komerční banka (+4,27 %, 683 Kč) a Moneta (+3,68 %, 78,80 Kč) následovaly. Pro Monetu to je čtvrtý růstový týden v řadě.

ČEZ celý týden rostl, když a připsal si 2,73 procenta (791 Kč) a zastavil se těsně pod hranicí 800 korun. Stejně, jako tomu je u Monety, i ČEZ zaznamenal čtvrtý týdenní růst v řadě. Za zmínku stojí také Pilulka a její novoroční skok o 15,38 procenta (750 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Leden udává tón trhům v roce 2023

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Blíží se USA do nemovitostní krize?

Po delší odmlce se znovu vynořují důkazy o možné krizi v sektoru amerických nemovitostí. Otřesy na tomto trhu negativně ovlivňují tamní finanční domy, které drží velké množství dluhů směrem k developerům a majitelům …

Akciový trh ignoruje realitu (1.)

V posledních několika měsících se akciové trhy utrhly ze řetězů vidinou nižších úrokových sazeb, silnější ekonomické aktivity, nízké inflace a také díky proliferaci umělé inteligence. Vytvořil se tak „dokonalý mix“, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.