Týden na akciových trzích: Tentokrát nic pozitivního

Analýza
Tento týden akciové trhy klesaly. Pramení to z obav ohledně stavu čínské ekonomiky a nejistoty kolem dalšího vývoje úrokových sazeb, což investorům klidu nepřidává.
Tento týden akciové trhy klesaly. Pramení to z obav ohledně stavu čínské ekonomiky a nejistoty kolem dalšího vývoje úrokových sazeb. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pražská burza, týdenní výkon

Index PX tento týden dvakrát rostl a třikrát oslabil (viz tabulka níže, pozn. aut.). Rozhodující byl přitom páteční výkon, který ovlivnil týdenní skóre nejvíce. Za celý týden odepsal PX 0,67 procenta (1 350,47 b.). Je to druhý záporný týden za sebou, což částečně eliminuje zisky předchozích pěti růstových týdnů.

Nejlépe si tento týden vedla pojišťovna VIG. Sice rostla jen ve středu a čtvrtek, ale to po lepších nečekaně zveřejněných výsledcích a celoročním výhledu překlopilo kurz do plusu. Za týden přidala 2,54 procenta (604,54 Kč).

Philip Morris ČR čtyřikrát v tomto týdnu posílil a celkem si připsal 2,22 % (17 500 Kč) a je na dohled cenám před dividendovým poklesem. Vzrůst na týdenní bázi se podařilo ještě společnosti Colt CZ (+0,89 % t/t, 567 Kč).

Nejvíce spadla v tomto týdnu Kofola (-4,76 % t/t, 260 Kč). Investoři pravděpodobně realizovali zisky předchozích šesti růstových týdnů. Podobně oslabila i Moneta (-2,29 % t/t, 85,50 Kč) pouze s tím rozdílem, že klesla poprvé po sedmi týdnech, kdy se její cena rostla.

Do tohoto spolku se přidaly i další dvě banky Erste Group (-2,34 % t/t, 792 Kč) a Komerční banka (-0,35 % t/t, 712,50 Kč). ČEZ klesal zejména na konci týdne. Celkem za tento týden ztratil 0,58 procenta (946,50 Kč).

Pražská burza, páteční výkon

Index PX (-0,83 %, 1 350,47 b.) nepřekvapil a oslabil zhruba stejným tempem jako ostatní evropské burzy. Bez podstatnějších zpráv nejvíce ztratila Kofola (-2,62 %, 260 Kč). Za ní se seřadily Erste (-2,10 %, 792 Kč), pojišťovna VIG (-1,06 %, 604,50 Kč), která umazává ze zisku předchozích dnů, ČEZ (-1,05 %, 946,50 Kč) a Komerční banka (-0,49 %, 712,50 Kč).

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Praha po pěti rostoucích týdnech oslabila

Jediní, kdo uzavřely v kladném, jsou Colt CZ (+1,25 %, 567 Kč) a Philip Morris ČR (+0,92 %, 17 500 Kč).

USA

Široký americký index S&P500 od pondělí do čtvrtka klesl o 2,10 procenta (4 370,36 b.). V pátek otevřel slabší o 0,5 procenta. Tento týden bude třetí klesající v řadě, celkem by mohl index oslabit o asi 2,5 procenta.

Evropa

Evropský index STOXX Europe 600 byl v pátek před koncem obchodování v mínusu o jedno procento. Stejně jako za mořem to bude třetí týdenní ztráta v řadě. Za celý týden odepíše asi 2,7 procenta.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: V Praze pátý růstový týden v řadě

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciový trh ignoruje realitu (3.)

V posledních dnech se na stránkách Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) v rubrice Investice věnujeme americkému akciovému trhu a sektorové analýze, kterou připravil analytik společnosti BH Securities Tumur …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.