Týden na akciových trzích: Těžké ztráty v Praze, jinde mírný růst

Analýza
Jerome Powell, guvernér americké centrální banky (Fed), indikoval, že na dalším měnovém zasedání v prosinci, pravděpodobně porostou sazby nižším tempem. Trh odhaduje zvýšení o 50 bazických bodů po dřívějších 75 bazických bodů. Akciové trhy na to reagovaly růstem přes tři procenta.
Pražská burza tento týden poklesla o 3,59 procenta na 1 198,62 bodu. Index PX klesal každý den v týdnu. Ilustrační foto: FAEI.cz

Naopak v pátek jsme se dočkali velmi silných dat z amerického trhu práce (počet nových pracovních míst za listopad, pozn. aut.). To ukazuje na velkou odolnost tamní ekonomiky a přetrvávající zvýšené inflační tlaky, což podporuje další zpřísňování nastavení měnových podmínek.

Americký trh

Od pondělí do čtvrtka si index S&P500 polepšil o 1,25 procenta (4 076,57 bodu). V pátek otevíral slabší o asi jedno procento. Jediným růstovým dnem týdne tak bude středa, kdy index vyskočil o 3,09 procenta v reakci na komentář guvernéra Fedu (výše). Za celý týden by si tak S&P500 mohlo udržet nad hranicí čtyř tisíc bodů a vzrůst o 0,29 procenta.

PSALI JSME:
Shrnutí výsledků společností z indexu S&P 500 a výhled na první polovinu roku 2023

Evropské akciové trhy

Sedmý růstový týden v řadě. To je rychlé zhodnocení obchodování s akciemi v Evropě. V pátek krátce před koncem obchodování evropské akcie, měřeno Indexem STOXX Europe 600, mírně oslabovaly o 0,13 procenta. (443,39 b.) Za celý týden to naznačuje růst o 0,60 procenta. Za zmíněných sedm růstových týdnů se zisk blíží 15 procentům.

Pražská burza

Pražský index PX v pátek oslabil o 1,29 procenta (1 198,62 b.). Podobně, se ale obchodovalo i jinde na evropských burzách, které ale většinou zaznamenaly nižší ztráty, některé dokonce rostly. Beze zpráv posílila jen Kofola (+0,83 %, 244 Kč) a Moneta (+0,28 %, 72,60 Kč).

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Evropa ukázala šestý růstový týden v řadě

Největší pokles zaznamenal v pátek ČEZ (-2,27 %, 776 Kč), který oslaboval kromě pondělí celý zbytek týdne. Mezi dalšími opozdilci byla Komerční banka (-2,12 %, 669,50 Kč) následovaná, pojišťovnou VIG (-1,27 %, 546 Kč) a Erste Group (-1,12 %, 706 Kč).

Týdenní výkon

Pražská burza tento týden poklesla o 3,59 procenta (1 198,62 b.). Index PX klesal každý den v týdnu. Index PX tlačila dolů Komerční banka, která se od úterý obchoduje bez nároku na dividendu. Celkem oslabila o 8,48 procenta (669,50 Kč).

PSALI JSME:
Výhled na americké akciové trhy ve zbytku roku

Za tradičně nízkého objemu, kdy jakákoli objednávka může výrazněji změnit kurz, ztratila Pilulka 6,34 procenta (665 Kč). Investory nepotěšil ani ČEZ, který pod vidinou speciálních daní klesl tento týden o 4,67 procenta (776 Kč).  Dostal se tak pod hranici 800 korun.

Podobně jako Komerční banka, ale i celý evropský bankovní index oslabily také ostatní finanční domy: Erste (-1,94 %, 706 Kč), Moneta (-0,41 %, 72,60 Kč), VIG (-2,33 %, 546 Kč). Za tento týden se podařilo růst pouze akciím Kofoly, které přidaly 2,95 procenta (244 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Praha nedržela krok a zaostala

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Blíží se USA do nemovitostní krize?

Po delší odmlce se znovu vynořují důkazy o možné krizi v sektoru amerických nemovitostí. Otřesy na tomto trhu negativně ovlivňují tamní finanční domy, které drží velké množství dluhů směrem k developerům a majitelům …

Akciový trh ignoruje realitu (1.)

V posledních několika měsících se akciové trhy utrhly ze řetězů vidinou nižších úrokových sazeb, silnější ekonomické aktivity, nízké inflace a také díky proliferaci umělé inteligence. Vytvořil se tak „dokonalý mix“, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.