Týden na akciových trzích: V Praze pátý růstový týden v řadě

Analýza
V pátek byl zásadním bodem makroekonomického programu NFP report z amerického trhu práce. Počet nových pracovních míst mimo zemědělství klesl a nedosáhl na konsens. Počet nových míst je stále velmi vysoký, přesto to ukazuje na určité ochlazování napjatého trhu práce.
PX index vzrostl tento týden o 0,85 procenta a předvedl tak již pátý vítězný týden v řadě. Ilustrační foto: Aktron, CC BY-SA 3.0, http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/, via Wikimedia Commons

Pražská burza, týdenní výkon

PX index vzrostl tento týden o 0,85 procenta (1 365,88 b.) a předvedl tak již pátý vítězný týden v řadě. Rozhodující byl růst v pondělí a pátek, uprostřed týdne se hodnota indexu prakticky neměnila (viz tabulka níže, pozn. aut.).

Kofola (+3,11 %, 265 Kč) beze zpráv roste nepřetržitě pátý týden a definitivně se snad odpoutala od úrovně 250 korun. Tento týden se stala nejúspěšnější akcií. Pojišťovna VIG (+2,77 %, 593 Kč) zaznamenala třetí týdenní růst v řadě.

Rostly taky ostatní finanční domy. Moneta (+1,29 %, 86,50 Kč), Este (+0,01 %, 833,80 Kč) představila kvartální výsledky a dokázala kromě úterý posilovat. Moneta předvedla šestý týden v plusu. Rostla také a Komerční banka (+0,56 %, 713 Kč). Tento týden posílil také Philip Morris ČR (+0,59 %, 17 180 Kč) a nesměle se blíží k úrovni před po-dividendovým propadem.

Oslabil jen ČEZ (-0,37 %, 955 Kč). První tři dyny v týdnu sice rostl (celkem bylo 12 růstových dnů v řadě), ale pokles v závěru týdne překlopil zisky do mínusu. Došlo tak ke korekci vysokého růstu v předchozím týdnu (+6,15 %). ČEZ oznámí ve čtvrtek 10. srpna kvartální výsledky. Ztrátu za tento týden zaznamenal také Colt CZ (-0,35 %, 562 Kč), který oslaboval každý den kromě středy.

Pražská burza, páteční) výkon

Pražská burza prostřednictvím svého hlavního indexu PX (+0,44 %, 1 365,88 b.) v pátek rostla. Nejlepší byla Kofola (+1,92 %, 265 Kč). Kromě pondělí tento týden jen rostla. Komerční banka (+1,06 %, 713 Kč) páteční, výkonem smazala čtvrteční pokles, který následoval po zveřejnění kvartálních výsledků.

Pojišťovna VIG (+1,02 %, 593 Kč) přidala v pátek procento a blíží se k hranici 600 korun. Beze zpráv posílily také Philip Morris ČR (+0,47 %, 17 180 Kč), Erste (+0,34 %, 833,80 Kč) a Moneta (+0,46 %, 86,50 Kč). V pátek se nedařilo jen akciím ČEZ (-0,52 %, 955 Kč) a Colt CZ (-0,35 %, 562 Kč).

PSALI JSME:
Akciové trhy: Pozitivní prázdninová vlna

USA

Široký americký index S&P500 od pondělí do čtvrtka klesl o 1,75 procenta (4 501,89 b.). Po třech dnech poklesu zahájil páteční den S&P500 růstem o 0,3 procenta. Podporou mohou být lehce slabší data z trhu práce, která by mohla naznačovat zmírňování inflačních tlaků a ochlazování ekonomiky. V týdenním hodnocení dojde k poklesu asi o 1,5 procenta.

Evropa

Evropský index STOXX Europe 600 v pátek otevřel v plusu, ale část dne se obchodoval také v negativním teritoriu. Konec seance ovlivnilo pozitivní otevření v USA. Chvíli před koncem obchodování byl index silnější o asi 0,2 procenta. Za celý týden odepíše kolem 2,5 procenta.

Podstatné kurzotvorné zprávy z pražské burzy

Kvartální výsledky reportovaly velké banky – Erste Group a Komerční banka. Erste dosáhla mezičtvrtletně 30,2 procenta růstu čistého zisku na 896,3 milionu eur, což překonalo konsensus trhu o dvacet procent. Pravděpodobně bude také vyšší dividenda a zpětný odkup akcií. Komerční banka reportovala čistý zisk 4,5 miliardy korun (-5,8 % mezikvartálně) – téměř 15 procent nad odhady analytiků.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Čtyři důvody, proč jsou akciové trhy před další korekcí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Zlato je nejdražší v dějinách

Skutečné zlato i takzvané zlato digitální – tedy bitcoin – zažívají značný příval investorského zájmu a peněz. Zlato v klasické, kovové podobě dnes vystoupalo na svůj dějinný rekord, zhruba 2135,4 dolaru za troyskou …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Český systém přijímaček tlačil žáky na střední školy, kam nechtěli

Analýza
Dosavadní systém přijímacích zkoušek na střední školy donutil žáky a jejich rodiče k tomu, aby si vybírali takové zařízení, kam se s jistotou dostanou – ovšem bez ohledu na zájem dítěte. Ukázalo to rozsáhlé šetření Národního institutu SYRI a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Středočeském kraji, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.