Týden na akciových trzích: Zatím co burzy v Evropě a USA padají, pražská jede rázně vpřed

Názor
Americké maloobchodní tržby, motor tamní ekonomiky, dopadly tento týden lépe, než se čekalo. A hned to bylo na akciích znát. Americká inflace, na rozdíl na naší, dopadla dobře. Žádné nečekané překvapení, čísla byla v souladu s očekáváním. Makro tedy dopadlo dobře. Nicméně se na scénu vrací debata o zvyšování daní. Podle toho také vypadalo obchodování v tomto týdnu. 
Zatím co burzy v Evropě a USA padají, ta pražská jede rázně vpřed. Zdroj foto: Aktron, CC BY-SA 3.0, http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/, via Wikimedia Commons

Americký trh

Od pondělí do čtvrtka hlavní index S&P500 mírně posílil o 0,34 procenta (4 473,75 bodu).

Evropské akciové trhy

Ve většině obchodních dnů cena akcií klesala. Na další zisky nebo dokonce na nová maxima to v žádném případě nevypadá. Evropský index (Stoxx Europe 600) byl v pátek krátce před koncem obchodování slabší o 0,45 procenta (463,87 b.). Obchodování bylo v pátek jako na houpačce. Konec obchodování byl očividně ovlivněn negativním otevřením amerického S&P500. Za celý týden to vypadá na malý pokles (cca -0,51 %).

Pražská burza

Pátečními tahouny byly banky. Komerčka (+1,12 %, 861,50 Kč) i Erste (+0,84 %, 908 Kč) slušně posilovaly a reagovaly tak na schválení dividend regulátorem (ČNB) a zrušení „doporučení“ zadržet zisky a nevyplácet nic.

Výjimkou byla pouze Moneta. Pro ni je zmíněná informace samozřejmě také pozitivní, ale kvůli nejistotě, co bude dál na poli M&A (PPF ji pravděpodobně opět zkusí ovládnout, pozn. aut.) se drží poblíž nabídkové ceny 80 korun při nedávném pokusu ji ovládnout ze strany PPF.

PSALI JSME:
ČNB schválila dividendu Monety a Komerční banky

Beze zpráv v pátek oslabily Stock (-1,06 %, 112,40 Kč), Moneta (-0,23 %, 88,50 Kč), Česká zbrojovka (-0,84 %, 474 Kč) a VIG (-0,72 %, 623,50 Kč). Po sérii úspěšných seancí, kdy cena překonala hranici 700 korun, bohužel ztrácel i ČEZ (-0,21 %, 700,50 Kč).

Týdenní výkon

Týdenní komentář bude velmi podobný tomu pátečnímu (viz výše). Cena akcií Stocku (-2,09 %, 112,40 Kč) a Avastu (-1,83 %, 171,75 Kč) se za celý týden snížila. Ale to bylo vše. Na ostatní společnosti byl daleko lepší pohled.

Banky, stejně jako v samotný pátek (viz výše), celý peloton vedly. Za celý týden vzrostly Komerčka (+5,32 %, 861,50 Kč) i Erste (+3,77 %, 908 Kč) o více než pět procent, respektive o téměř čtyři procenta.

Dohnat se je snažil ČEZ (+2,49 %, 700,50 Kč). ČEZ, ten doslova roste před očima. Od podividendového propadu přidal téměř 20 procent (plus samotná dividenda) a je tradičně jedním z nejlepších titulů. Investory potěšily také i VIG (+0,56 %, 623,50 Kč), Kofola (+3,15 %, 327 Kč) a Česká zbrojovka (+0,21 %, 474 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

 

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Měla by centrální banka investovat do zlata?

Nový guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl se netají záměrem navýšit podíl, který v aktivech centrální banky zaujímá zlato. Je to dobrý záměr?  Právě zlato je velmi často atraktivní i pro ty nejméně znalé a …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Máme více platebních terminálů, než ekonomicky vyspělejší Německo

Analýza
V různých ekonomických ukazatelích včetně hrubého domácího produktu (HDP) na jednoho obyvatele sice Česká republika s Německem jasně prohrává, ale jsou i oblasti, kde jsou na tom čeští obyvatelé překvapivě lepší. Jednou z nich je dostupnost platebních terminálů, kde Česko patří ke „zlatému“ evropskému středu, zatímco Německo tento žebříček uzavírá spolu se Slovenskem.