Týden na akciových trzích: Závěr týdne byl tragický. Doslova a všude

Analýza
Tento pracovní týden byl ve znamení centrálních bank. Nejsledovanější byl samozřejmě Fed, americká centrální banka (rozhodnutí ve středu, pozn. aut.). Sazby vzrostly podle očekávání (50 bazických bodů) a rozpouštění bilance bude pravděpodobně rychlejší. Doprovodný komentář si trhy vyložily jako příliš holubičí. Výsledek? Vysoký růst amerických burz.
Závěr tohoto týdne na akciových burzách byl tragický. Doslova a všude. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ale kromě Fedu zasedala také Česká národní banka (ČNB) a polská centrální banka (Narodowy Bank Polski). Zatímco ČNB doslova překvapila trh rychlejším růstem, v Polsku to bylo naopak. V Německu zklamaly tovární objednávky a následně i průmyslová výroba. A vzpomenu ještě data z amerického trhu práce, z mého pohledu dopadla lépe.

Americký trh

Hlavní index S&P500 za první čtyři dny (po-čt) mírně posílil o 0,36 procenta (4 146,87 bodu). Od začátku týdne rostl, ve středu po oznámení Fedu dokonce o tři procenta, ale ve čtvrtek si to trh vyložil diametrálně odlišně a s vysokou inflací čeká další růst(y) úrokových sazeb.

Ve čtvrtek došlo ke korekci (-3,6 %) a i v pátek otevíral S&P opět v mínusu (-0,50 %) a dále klesal. Dosavadní zisk se tak zcela jistě rozplyne jak pára nad hrncem a stane se z něj led v podobě týdenní ztráty asi kolem procenta. Bude to pátá týdenní ztráta v řadě a asi mínus 10 procent za pět týdnů.

PSALI JSME:
Fed ve středu zvýší úrokové sazby

Evropské akciové trhy

Evropský index STOXX Europe 600 na tom tento týden byl podstatně hůře, než americký kolega. Jedním z důvodů může být, že S&P posiloval obvykle na konci tamních obchodních seancí a vzhledem k časovému posunu byly evropské trhy již dávno zavřeny a na tomto růstu nemohly participovat.

V pátek krátce před koncem obchodování byl STOXX Europe 600 slabší o 2,38 procenta (427,83 b.). Za celý týden by to pak mohla být ztráta kolem 4,5 procenta. Čtvrtá týdenní ztráta v řadě, za tyto čtyři týdny bude kumulovaná ztráta asi sedm procent.

Pražská burza

Od pátečního rána byl index PX v červeném, tak jako ostatní evropské burzy. Celkem v pátek klesl o 0,96 procenta (1 305,87 b.), ale ztráta je nižší, než jinde v Evropě. Erste Group (-2,37 %, 715,80 Kč), Komerční banka (-2,15 %, 750 Kč) a ČEZ (-1,25 %, 987,50 Kč) vévodí poli poražených. A to beze zpráv. Banky následují finanční sektor v Evropě.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Indexy padaly na obou stranách Atlantiku, pražský nevyjímaje

Posílily akorát akcie pojišťovny VIG (+2,14 %, 574 Kč) a Philip Morris ČR (+0,68 %, 17 700 Kč). Zvláštní je obchodování Avastu. V pátek jako jeden z mála posílil o 2,05 procenta (157,05 Kč). Posiloval i ve čtvrtek a to na základě informací, že regulátor zařadí do schvalovacího procesu i ostatní produkty na trhu. Šance na schválení a spojení s Nortonem se tak zvyšují.

Týdenní výkon

Kromě úterní seance a jejího procentního zisku ostatní dny v Praze tolik radosti nebylo. Hlavní index PX odepsal za celý týden 2,08 procenta (1 305,87 b.). Beze zpráv posílil Colt CZ (dříve Česká zbrojovka) a to o 1,37 procenta (593 Kč) a Philip Morris ČR (+0,57 %, 17 700 Kč). To je vše.

Pole poražených je podstatně delší. Bez překvapení celý finanční sektor. Erste (-3,87 %, 715,80 Kč), Komerční banka (-3,10 %, 750 Kč), Moneta (-2,51 %, 85,30 Kč). Ale po ne moc přesvědčivých výsledcích se přidal také Avast (-4,82 %, 157,05 Kč) a navzdory prostředí vysokých cen elektřiny také ČEZ (-1,35 %, 987,50 Kč) a v samém závěru týdne neudržel hranici tisíc korun.

PSALI JSME:
Průměrný český investor zatím letos odepsal skoro pět procent

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akcie se v srpnu vrátily do reality

Krátkodobé posílení světových akcií, které vydrželo dva měsíce, je za námi. Ceny začaly klesat a na nedávné konferenci v Jackson Hole utrpěly akcie další velkou ránu. Ukázalo se totiž, že inflační tlaky jsou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.