Týden na akciových trzích: Ztráty začátku týdne korigoval slušný konec

Analýza
Komentáře z Fedu i Evropské centrální banky (ECB) varují trh před přehnanými očekáváními, pokud jde o budoucí uvolňování měnové politiky. Rozvolnění podle nich nebude ani tak rychlé, ani tak razantní. Komentáře to byly veskrze jestřábí. To bylo navíc podpořeno lepšími daty z USA (maloobchod, trh práce a sentiment University of Michigan, pozn. aut.). Na akciové trhy to mělo podstatný vliv.
Komentáře z Fedu i Evropské centrální banky varují trh před přehnanými očekáváními, pokud jde o budoucí uvolňování měnové politiky. Rozvolnění podle nich nebude ani tak rychlé, ani tak razantní. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pracovní týden v USA byl kratší o pondělní svátek. Širokopásmový index S&P500 od úterý do čtvrtka se prakticky nezměnil (-0,06 %, 4 780,94 b.).

Začátek týdne byl slabší, když byl ovlivněn jestřábím vyzněním komentářů členů Fedu (centrální banka USA, pozn. red.), ale poslední dny před víkendem vytáhly index do pozitivního teritoria. V pátek zahájil obchodování silnější o asi 0,15 procenta. Za tento kratší týden by měl lehce posílit o asi 0,2 procenta.

Evropský index STOXX Europe 600 zahájil páteční obchodování v plusu. Nicméně odpoledne se výkon stočil do záporného teritoria. Krátce před koncem obchodního dne byl slabší o asi 0,4 procenta (468,5 b.). Za celý týden odepíše asi 1,7 procenta.

Zdroj: Bohumil Trampota, Komerční banka

Pražská burza

Tento týden posilovala pražská burza jen v pátek. Přetrhla se tak šnůra čtyřech rostoucích týdnů v řadě. Tento týden ztratil index PX 1,05 procenta (1 442,17 b.). ČEZ byl tento týden nejvíce klesající akcií a zaznamenal mezitýdenní ztrátu 3,56 procenta (920 Kč). A to bez podstatnějších korporátních zpráv. Obchodování s jeho akciemi tvořilo více než polovinu celé burzy.

Gevorkyan odepsal 2,17 procenta mezitýdně (270 Kč). Banky předvedly smíšený výkon. Zatímco Komerční banka (-2,11 % t/t, 743 Kč) a Moneta (-0,21 % t/t, 95,40 Kč) oslabily, Erste Group rostla již pátým týdnem v řadě. Tento týden připsala 0,61 procenta (962,50 Kč). Z finančního sektoru oslabila také pojišťovna VIG (-0,69 % t/t, 650,50 Kč).

Lehce korigovala též cena Philip Morris ČR (-0,25 % t/t, 16 000 Kč). Nejlepší výkon týdne předvedly akcie společnosti Colt CZ. Přidaly vysokých 1,88 procenta mezitýdně (596 Kč). Colt v novém roce jen roste a od jeho začátku je silnější o vysokých 12,24 procenta. Kofola (0 % t/t, 277 Kč) skončila tento týden beze zpráv beze změny.

PSALI JSME:
Má smysl investovat do ČEZ?

V pátek téměř všechny tituly na pražské burze rostly. Jde o první pozitivní den v tomto týdnu. Index PX přidal 0,68 procenta (1 442,17 b.). Nejvíce rostl po čtyřech dnech poklesu ČEZ (+1,43 %, 920 Kč). Podobný výkon zaznamenala také Komerční banka (+1,26 %, 743 Kč).

Ale ani ostatní banky nezaostávaly: Erste (+0,83 %, 962,90 Kč), Moneta (+0,53 %, 95,40 Kč). Oslabila jen pojišťovna VIG (-0,54 %, 650,50 Kč) a v samotném závěru páteční seance ztratil také Colt (-0,17 %, 596 Kč).

Podstatné kurzotvorné zprávy

Tento týden bez podstatnějších korporátních zpráv. Za mořem začala výsledková sezóna. Prozatím jsou výsledky lepší než očekávání.

Co se dá čekat příští týden?

Příští týden se naplno rozjede výsledková sezóna v Americe. Čísla bude reportovat např. Tesla. Investoři budou jistě bedlivě sledovat rozhodnutí ECB o úrokových sazbách. Změna se nečeká.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Očekávání pro rok 2024: Klíčem jsou sazby a recese

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Všechny oči se upírají na společnost Nvidia

Pro náladu na akciových trzích nejspíš v tomto okamžiku nejsou důležitější hospodářské výsledky než tržby společnosti Nvidia za čtvrté čtvrtletí fiskálního roku 2024 končící 31. lednem 2024. Ty byly zveřejněny ve …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB