TÝDEN NAŠIMA OČIMA: Centrální bankéři tisknou peníze jak o život, Japonec očekává historický krach

Podle hlavního ekonoma ING Jakub Seidlera centrální bankéři vyrábějí moc peněz, na což po čase doplatí obyčejní lidé. Krize ukázala, že řada ekonomických teorií, které se považovaly za dané, neplatí. Byl velký omyl si myslet, že spotřebu na dluh lze dělat dlouhou dobu.

Centrální bankéři tisknou peníze jak o život, Japonec očekává historický krach. Foto: FAEI.cz

Zadluženost je vysoká, což podporují centrální banky. Vždy fungovalo, že když viděly pokles poptávky, tak se půjčilo, aby se ekonomika rozpumpovala. A v čem dalším není podle Jakuba Seidlera vývoj globální ekonomiky normální a co nám reálně hrozí, se můžete dočíst v rozhovoru, který tento přední domácí odborník poskytl Finančnímu a ekonomickému institutu (FAEI).

Elektřinou zásobujeme sousedy

Situací na trhu se elektřinou se analýza FAEI zabývala v tomto týdnu. Množství elektřiny, které se v roce 2015 vyrobilo v České republice, meziročně kleslo a spolu s tím poklesl i čistý export energie. I přes to se ale Česko dlouhodobě drží na evropské špičce vývozců elektřiny. Doma jsme spotřebovali přibližně 56,5 TWh a téměř 22 TWh u nás vyrobené elektrické energie zamířilo přes hranice.

Varování z Japonska

Známý autor finanční literatury Robert Kiyosaki předpovídá globální ekonomický kolaps. Opírá se přitom o demografický trend, potíže světové ekonomiky i kroky centrálních bank. Tvrdí, že rok 2016 přinese nejhorší fiasko finančních trhů v historii. V článku Varování od Roberta Kiyosakiho si přečtěte, jak to prý všechno začne a které země krach postihne jako první.

Většinou spoříme a pravidelně

Spoříte pravidelně? Podle výsledků ankety, jejíž výsledky zpracoval Finanční a ekonomický institut FAEI, se zdá, že ano. Pravidelně spoří 54 % Čechů. Přičemž více než 2000 Kč měsíčně uspoří 47 % a dalších 7 % Čechů si dává z výplaty stranou méně než dva tisíce korun. Naproti tomu vůbec nespoří 13 % respondentů ankety a každý třetí Čech sice spoří, ale nepravidelně.

Starostové jsou šetrní

Starostové obcí hospodaří výrazně lépe než naše polistopadové vlády. Zatímco zahraniční dluh Česka se raketově zvyšuje a dosahuje už 40 procent HDP, na druhé straně už pátým rokem se počet obcí s dluhem snižuje. Tři čtvrtiny obcí v ČR minulý rok hospodařily s přebytkem, loni ušetřily dokonce deset miliard korun, jak si můžete přečíst v redakčním článku Starostové hospodaří lépe než vlády.  A přes 1 300 z nich meziročně zlepšilo své ratingové hodnocení.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB