TÝDEN NAŠIMA OČIMA: Hazardní hráči s průkazkami

Téměř bez povšimnutí byla do Sněmovny posunuta legislativa, která už několik let vzbuzuje značné emoce a vyvolává silné lobbistické tlaky, tedy zákon o omezení hazardu a jeho vyšším zdanění. Po mnoha změnách, které vyvolávaly emoce i podezření o vlivu na ministra financí Andreje Babiše, který zákon překládal, nakonec vláda schválila znění, které se blíží jeho prvotní podobě a s nímž jsou spokojeny dokonce i organizace Transparency International a Občané proti hazardu. Celkem logicky proti jsou zástupci společností, které hazard živí.

Podle schváleného návrhu zákona herny budou muset být zavřené od tří hodin ráno do deseti dopoledne a hazard má být víc zdaněný. Ilustrační foto: Pixabay

Podle schváleného návrhu zákona, kterým se budou na podzim zabývat poslanci, herny budou muset být zavřené od tří hodin ráno do deseti dopoledne a hazard má být víc zdaněný. Návrhy mají také snížit počet hracích automatů, zajistit lepší ochranu jednotlivých sázejících a především zabránit účasti mladistvých na hazardních hrách. Po dvou hodinách si hráč bude muset dát povinnou přestávku 15 minut.

Zvýšit se má zdanění u automatů z 20 na 35 %, sankce za porušení zákona a poplatek za umístění automatů se má z dnešních 55 korun zdvojnásobit. V budoucnu by měly být automaty zakázány v restauracích a barech, návrh také omezuje počet automatů na určitém území a nedovoluje hrát patologickým hráčům, mladistvým, lidem v insolvenci nebo například lidem pobírajícím dávky.

Vše by měl hlídat speciální monitorovací systém, díky kterému by mělo být vidět, kolik kdo prohrál a zda nepřekročil stanovený limit. Představa ministra Andreje Babiše je, že každý hráč by měl mít svoji registrační kartu vydanou ministerstvem financí, kterou bude muset před hrou vložit do automatu.

Školní potřeby do 2500 Kč

Celých 78 % rodičů věří, že vybavení svých dětí pro nový školní rok pořídí do 2500 Kč. Naproti tomu 12 % předpokládá, že budou potřebovat dvojnásobnou částku. Vyplývá to z výsledků ankety, v níž hlasovali respondenti na stránkách na stránkách našeho ekonomického portálu a jejíž výsledky zpracoval Finanční a ekonomický institut (FAEI).

Podle průzkumu řetězce Tesco dává 62 % rodičů při nákupu školních pomůcek přednost velkým obchodům před malými papírnictvími. Důvodem je i často nižší cena. Téměř 70 % rodičů školáků v průzkumu uvedlo, že částka, kterou utratí za školní potřeby, nepřesáhne tentokrát dva tisíce korun.

Školní výbavu dětem každoročně dokupuje 65 % rodičů. Téměř pětina rodin dokonce pořizuje každý rok celou výbavu znovu. O tom, jaké pomůcky se objeví v nákupním košíku, rozhodují nejčastěji rodiče společně s dětmi, a to v 72 % případů. Zatímco děti podle průzkumů odborníků hledí nejvíce na vzhled a design, rodiče se rozhodují zejména na základě funkčnosti, kvality a ceny.

Rekordní nabídka bytů

Trh s novými byty letos směřuje k rekordním prodejům. Jen pětka největších developerů uvede na pražský trh do konce roku dalších více než 1700 nových bytů. Na konci prvního pololetí přitom bylo v nabídce developerů na sedm tisíc bytů.

Menší developeři dokonce hovoří o tom, že krizi minulých let ustáli lépe, než největší firmy na trhu. „V roce 2014 jsme prodali 130 bytů, o rok dříve jich bylo 70,“ uvádí Šárka Kloučková ze společnosti M&K Development. „Zvyšující se poptávka nás přiměla urychlit oproti plánu přípravu dalších fází našeho stěžejního projektu Čakovický park,“ říká Kloučková. M&K Development měl přitom v roce 2014 v nabídce necelých 200 bytů.

Ceny komodit na minimech

Prudký pokles tempa v čínském zpracovatelském sektoru, sankce proti Rusku, situace v arabském světě, rostoucí převis nabídky nad poptávkou a rekordní zásoby ropy, to vše prohloubilo dlouhodobý propad světových akciových a komoditních trhů také v průběhu prázdnin.

Světové ceny ropy sestoupily na nová minima za téměř šest a půl roku, propad cen však zasáhl téměř všechny obchodované komodity. Ceny světových komodit padají kvůli obavám z převisu nabídky nad poptávkou, silnému dolaru a také zpomalující čínské ekonomice. Malou korekci zaznamenaly trhy minulý týden, kdy cena ropy během čtvrtka stoupla o 9 %, globální akciové trhy zastavily propad a příznivě byly přijaty informace o nečekaně hlubokém poklesu zásob ropy na americkém trhu i solidních datech z americké ekonomiky. Výhled však zůstává spíše pesimistický a podle analytiků nebyla turbulence cen let zdaleka poslední.

Ceny komodit budou klesat, dokud bude jejich produkce vysoká. „Trh potřebuje trvalé snížení dodávek surovin, buď prostřednictvím samotného rozhodnutí firem, nebo jejich bankrotu. Než se to v přiměřených objemech stane, ceny komodit mohou nadále klesat,“ predikuje finanční společnost Business Insider.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.