bool(false)

TÝDEN NAŠIMA OČIMA: Optimistický kandidát na guvernéra, nákup za dva prsty a drahé arbitráže

V tomto týdnu pro vás portál Finančního a ekonomického institutu (FAEI) připravil například rozhovor s členem bankovní rady a žhavým kandidátem na guvernéra České národní banky Jiřím Rusnokem. Podle jeho názoru je český finanční sektor odolný vůči turbulencím.

Ilustrační koláž: FAEI.cz

Uznávaný bankéř a někdejší ministr financí tak reagoval na spekulace především amerických ekonomů, že finanční bublina v horizontu jednoho či dvou roků praskne a čeká nás globální kolaps. Je jeho optimismus na místě? Přečtěte si celý rozhovor.

Japonsko má k masivnímu rozšíření bezhotovostních plateb zatím hodně daleko a české cestovní kanceláře upozorňují své klienty na nutnost vzít sebou co nejvíce peněz v hotovosti. Vyzrát nad národními tradicemi má novinka – od letošního léta bude vláda testovat systém, v němž zahraniční turisté mohou potvrdit svou identitu i nakupovat v obchodech s použitím pouze otisků prstů. Více podrobností se dočtete v článku Nákup za dva prsty.

Mají sazby hypoték ještě kam padat? Bankéři sice už roky tvrdí, že sazby u hypoték jsou prakticky na dně a nemohou jít níž, ale přesto klesají. Podle Fincentra Hypoindexu se úroky v březnu v průměru dostaly na 1,97 procenta ročně a očekává se další pokles. Toto očekávání podporují silná konkurence i projednávaná legislativa. Novela zákona o spotřebitelských úvěrech, která je v současné době projednávána poslanci, zaručuje bezplatně možnost mimořádného splacení podstatné části hypotéky a obsahuje i další výhody pro klienty.

Solární arbitráže se státu prodražují. Nyní už je zřejmé, že za dobu působení Andreje Babiše na ministerstvu financí narostly náklady na externí právní služby resortu související se solárními arbitrážemi o sto šedesát procent. Jednou z investic, kvůli které nyní Český stát čelí arbitráži, jsou fotovoltaické elektrárny patřící společnosti Energy 21. Významný podíl v tomto rozsáhlém projektu měla dříve finanční a investiční skupina Natland Group. Více se dozvíte v tomto článku.

České rodinné firmy, které vznikaly v 90. letech, čeká generační výměna. Mají v dnešní době, která přeje spíše globalizaci, rodinné firmy ještě svůj význam, nebo jsou už přežitkem? Podle výsledků ankety, které zpracoval Finanční a ekonomický institut, 79 % respondentů soudí, že rodinné firmy jsou stále životaschopné. Přečtěte si víc.

Přes pražskou burzu se chystá americký průmyslový konglomerát GE prodat 51 % své GE Money Bank, šesté největší tuzemské banky s více než milionem klientů. Na bankovním trhu v České republice se tak schyluje k největší vlastnické změně za posledních deset let. Známe další podrobnosti.

Česká ekonomika v letošním roce zpomalí na 2,4 % vzhledem k zpomalení růstu investiční poptávky. Ekonomický růst bude ovlivňovat zejména spotřebitelská poptávka, podpořena nízkou nezaměstnaností, růstem mezd a slabou inflací. Průměrná míra nezaměstnanosti by měla klesnout na 5,6 %, růst průměrné nominální mzdy zrychlí na 4 %. Inflace v letošním roce nepřekročí v průměru 1 %. Vyplývá to z aktuální makroekonomické prognózy České bankovní asociace (celá zpráva).

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

Zákaz nezákaz, na vodě pije polovina vodáků

V Česku platí nulová tolerance alkoholu na vodě pod pokutou až 100 000 korun. Přesto je vodácký zážitek pro většinu mužů synonymem pro alkohol, ženy ale naopak na vodě pijí jen výjimečně. Vyplývá to z červnového …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru