Daně. Ilustrační obrázekzdroj: www.pixabay.com

TÝDEN NAŠIMA OČIMA: Plátce DPH čeká kontrola všech faktur

Velkým tématem uplynulých týdnů byla i na portálu Finančního a ekonomického institutu problematika chystané elektronické evidence tržeb. Od začátku příštího roku začne zhruba půl milionů plátců DPH, které jako aktivní eviduje daňová správa, povinně posílat ke kontrole všechny vystavené i přijaté faktury, aby mohlo dojít k jejich elektronické evidenci a tzv. párování.

Po plánovaném zavedení elektronické evidence tržeb jde o další opatření, které má zamezit daňovým únikům, ale současně vyvolává kritiku firem a podnikatelů, protože stát další část zátěže při výběru daní opět přenáší na plátce daní.

Povinnost dávat finanční správě přehled všech vydaných i přijatých faktur budou mít všichni plátci DPH, firmy nebo fyzické osoby, a to měsíčně nebo čtvrtletně (podle zdaňovacího období). Zatímco u elektronické evidence tržeb se jedná o platby v hotovosti, v případě kontrolního hlášení se jedná i o dlouhodobé dodavatelské vztahy, kde si subjekty obvykle neplatí v hotovosti a vystavují si faktury.

Jak už je bohužel při podobných opatřeních smutným zvykem, ani pět měsíců před spuštěním této novinky, není řada opatření jasných nebo připravených. Ministerstvo financí ale ujišťuje, že vše stihne do konce letošního roku, aby byl systém kontroly funkční.

Jedna banka už nestačí víc než polovině Čechů

Každý čtvrtý člověk, který má víc než jeden finanční produkt, je spravuje u třech a více bank. Vyplývá to z průzkumu Zlaté koruny realizovaného společností Ipsos. Podle průzkumu jen málo přes desetinu lidí má dnes jediný nebo vůbec žádný finanční produkt. A pokud bychom z výsledků tuto skupinu odečetli, s jednou bankou si nevystačí přes 60 % klientů.

Co se týče oblíbenosti, stále vedou produkty jako je cestovní pojištění (13 %) nebo spořicí účet (12 %). To potvrzují i výsledky nedávného průzkumu, který si u společnosti Click4Survey zadal Finanční a ekonomický institut (FAEI). Lidé se většinově snaží zhodnotit úspory na spořicím účtu a platí si penzijní připojištění.

Dalším zajímavým zjištěním je, že finanční rezervu si podle průzkumu FAEI dokáží vytvořit i rodiny s příjmem do 20 000 měsíčně. Tři čtvrtiny českých domácností disponují příjmem do 50 000 Kč, pouhá čtyři procenta nad 65 000 Kč. A pokud by je postihl výpadek všech příjmů, největší podíl českých rodin (38 %) by vydržel žít z úspor odhadem čtvrt roku.

Velké změny v exekucích vyvolávají protesty

Legislativní iniciativa Senátu, novela exekučního řádu, vyvolala řadu námitek Ministerstva spravedlnosti, ale také Hospodářské komory. Jedná se zejména o zavedení pravidla, podle kterého by exekutoři nadále směli působit pouze ve svém regionu a nikoli po celé zemi jako dosud. Naopak vláda novelu podpořila.

Exekutorská komora má k navrhovaným změnám závažné výhrady. Podle exekutorů povedou ke zvýšeným nákladům, ke konfliktům při samotné exekuci a také prý vytvářejí větší prostor pro dlužníky úhybnými manévry se vyhnout zajištění majetku.

Již od 1. července je účinná novela exekučního řádu, která mj. ruší možnost postihu mzdy manžela nebo penzijního připojištění.

Téměř každý sedmý Čech cestuje za hranice bez pojistky

Alarmujících 11 % Čechů se na zahraniční cestu delší než tři dny nikdy nepojišťuje. Vyplývá to z ankety, kterou zpracoval Finanční a ekonomický institut (FAEI). Jen na rodinnou dovolenou se pojistí 33 % českých turistů, zatímco každý druhý Čech si před cestou za hranice delší než tři dny zaplatí pojistku pokaždé.

Týdenní pojištění léčebných výloh čtyřčlenné rodiny v Evropě a některých blízkých zemích přitom obvykle stojí několik set korun a cena komplexního pojištění, tedy i úrazu, ztráty zavazadel a odpovědnosti za škodu, jen o málo více. Rozsah pojištění je nutné stanovit i s ohledem na program dovolené, především na sportovní aktivity. Pojištění léčebných výloh s přiměřeným limitem je však základní nutností. Důležitou součástí pojistek je rovněž zajištění asistenční služby po 24 hodin denně v několika světových jazycích.

Cestovní pojištění nabízejí v široké nabídce a s množstvím bonusů všechny komerční pojišťovny, ale je možné si je pořídit také u zdravotní pojišťovny, což bývá výhodné především pro její klienty.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *