TÝDEN NAŠIMA OČIMA: Pojišťovny jsou výrazně rychlejší

Pojišťovny výrazně zkracují průměrnou dobu, kterou potřebují na likvidaci škod po autohaváriích. Podle platného zákona na to mají 15 dní od ukončení šetření pojistné události, většinou však vyplatí klientům peníze už během několika dnů. A některé z nich na této skutečnosti postavily i své podzimní reklamní kampaně.

Pojišťovny jsou výrazně rychlejší při řešení škod. Ilustrační foto

Nejrychleji jsou vyřízeny případy ze smluvního pojištění skel. U aut je rychle prováděna i likvidace rozpočtem nákladů opravy ve smluvních servisech nebo u totální škody. V tomto případě celou akci výrazně zrychlují internetové aukce oprav a vraků vozidel.

Naproti tomu déle trvá vyřízení nehod vozidel v povinném ručení na světelných křižovatkách, při předjíždění odbočujícího vlevo, couvání na parkovišti, kdy míru zavinění už konzultují likvidátoři zainteresovaných pojišťoven. Logicky nejvleklejší z hlediska uzavření likvidace bývají těžká zranění osob s trvalými následky, ušlé zisky a ekologické škody.

Hazard nebo milionové ztráty?

V budoucnu by měly být herní automaty zakázány v restauracích a barech, návrh nové legislativy rovněž omezuje počet automatů na určitém území a nedovoluje hrát patologickým hráčům, mladistvým, lidem v insolvenci nebo pobírajícím dávky.

Praha má ročně příjmy z odvodů z automatů a dalších zařízení okolo 900 milionů. Magistrát má však spočítané, že po zavedení vyhlášky přijaté před prázdninami by roční výpadek příjmů činil zhruba 750 milionů. Podle slov primátorky Adriany Krnáčové (ANO) je navázání podpory kultury a sportu na hazard perverzní a Praha najde jiný zdroj, jak tuto oblast financovat. Jaký, to primátorka zatím neví.

V České republice bylo vloni problémovým hráčstvím ohroženo zhruba 440 000 lidí, z toho by přibližně 100 000 potřebovalo kvůli své závislosti lékařskou péči. Vyplynulo to z vládní zprávy o hazardu v ČR za rok 2014. Celkem 168 000 lidí by mohlo mít v budoucnu s hráčstvím potíže, nebo už je má.

Většina zažila šikanu

Setkali jste se šikanou na pracovišti? Tak zněla otázka v aktuální anketě, jejíž výsledky zpracoval Finanční a ekonomický institut (FAEI). Většina respondentů má se šikanou osobní zkušenost, někdy v průběhu pracovní kariéry ji zažilo 63 % účastníků ankety. Zbývajících 37 % se na pracovišti se šikanou nesetkalo.

Podle průzkumu agentury STEM/MARK z počátku září má aktuální zkušenost se šikanou necelých 27 % českých zaměstnanců. Téměř polovina z nich je jí vystavena nejméně jednou týdně a více než polovina čelí šikaně už déle než rok. Setkávají se s ní spíše ženy (27 %) než muži (19 %). Celých 37 % lidí ji nijak neřeší.

Vymezit šikanu je však velmi složité, české právo ji jako pojem nezná. Na říjnovém veřejném slyšení v Senátu se účastníci shodli, že by v boji se šikanou nejvíce pomohla její přesná právní úprava, která se podle senátora Libora Michálka již připravuje. Možností je zpřesnění zákoníku práce nebo antidiskriminačního zákona.

Za úraz vyšší náhrada

Vláda schválila nařízení upravující počítání bodů, jimiž se řídí bolestné a náhrada za ztížení společenského uplatnění při pracovním úrazu a nemoci z povolání. Reaguje tak na nový občanský zákoník, který od ledna 2014 přinesl možnost vysoudit si mnohem vyšší odškodnění za nepracovní úrazy, například při nehodě. Oproti tomu pracovní úrazy se posuzují podle zákoníku práce a výše odškodného se nezvedala od roku 2001.

Zaměstnanci v České republice budou moci získat až čtyřikrát vyšší odškodnění za pracovní úraz nebo nemoc z povolání díky úpravě počítání bodů, jimiž se řídí bolestné a náhrada za ztížení společenského uplatnění. Zvyšuje se jak samotná hodnota bodu (ze 120 na 250 korun), tak i počet bodů u jednotlivých úrazů či nemocí.

Na druhou stranu zůstal dvojí metr při posuzování úrazů, zaměstnanci totiž dostanou maximálně poloviční odškodnění, než by mohli dostat za stejný úraz, kdyby se jim nestal při práci.

Zlato a.s. chce být jedničkou na trhu

Novým hráčem na tuzemském trhu s investičním zlatem je společnost Zlato a.s. Do konce příštího roku se chce dostat do první trojky a netají se ambicemi stát se do roku 2018 jeho jedničkou. Uvedla to ve své dnešní tiskové zprávě.

Firma už začátkem října spustila na exkluzivní tuzemské doméně www.zlato.cz zpravodajský a informační portál, jehož prostřednictvím je také možné nakoupit investiční zlato v e-shopu, osobně či formou spoření do zlata.

Portál www.zlato.cz denně přináší aktuální nezávislé zpravodajství a komentáře ze světa financí, investic, spoření a událostí, které ovlivňují naše peníze. Kromě tradičních tuzemských a zahraničních informačních zdrojů monitoruje též tzv. nemainstreamová média a přináší tak informace, které nejsou běžně dostupné. „V tom vidíme nesporný přínos portálu, protože se každý člověk může rozhodnout o svých penězích na základě relevantních informací,“ řekl statutární ředitel firmy Libor Křapka.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Radim Klabal posiluje tým ComSource

Česká společnost ComSource, která se zaměřuje na kyberbezpečnost, síťovou infrastrukturu a datovou analytiku, rozšířila svůj tým. Novým Delivery Directorem se stal Radim Klabal. O změnách firma informovala portál …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB