TÝDEN NAŠIMA OČIMA: Vlády zadlužují své děti, státní zástupci vylepšují bilanci, a proč milujeme bankovky

Hrozí světové ekonomice globální kolaps? Jeden z předních českých ekonomů Kamil Provazník, který aktuálně pracuje jako finanční šéf jedné z nadnárodních společností působící v Česku, vidí velké nebezpečí v tom, že centrální banky skupují dluhopisy vlastních zemí. To podle něj umožňuje vládám zvyšovat zadlužení na úkor budoucích generací.

Vlády zadlužují své děti, státní zástupci vylepšují bilanci, a proč milujeme bankovky. Ilustrační foto: FAEI.cz

„Tato bublina samozřejmě může splasknout v momentě, kdy vlády nebudou schopné tyto dluhopisy zaplatit,“ říká český ekonom v rozhovoru pro Finanční a ekonomický institut (FAEI). Za vládní dluhopisy, které si banka kupuje, musí zaplatit, a to právě „tištěním peněz“. Samozřejmě, že banka si nic netiskne, ale zvyšuje své rezervy kryté aktivy získanými od vládního sektoru získáním oněch dluhopisů. Kvalita této rezervy je závislá od schopnosti vlády dluhopis splatit, proto ono „tištění peněz“ může být velmi riskantní a může vést k celkovému kolapsu ekonomiky, vysvětluje Kamil Provazník.

Státní zástupci mají lukrativní práci

Lidé, které zaměstnává stát, si vloni v průměru polepšili o více než tisícovku měsíčně na 27 000 Kč. Nejvíce vloni vzrostly platy státním zástupcům a s nimi souvisejícími profesemi. Toto navýšení má souvislost s rozsudkem Nejvyššího soudu z prosince 2014, podle kterého byly jejich platové základny pro výpočet mzdy stanoveny chybně. Státním zástupcům proto platy vyskočily více než o třetinu na průměrných 112 064 Kč měsíčně. V článku Zaměstnanci státu si vloni polepšili se dočtete, zda tento trend bude pokračovat a dotkne se také jiných profesí.

Česko proti proudu

Pokus o první krok k bezhotovostní společnosti v Česku rychle ztroskotal. Levicoví politici výhradně elektronické vyplácení penzí zavedené ministrem Drábkem zrušili, sotva se dostali k moci. Kulantně omlouvané nízké finanční gramotnosti využili k politickým bodům. Jak ale dokládá analýza FAEI, ve Skandinávii, Izraeli, Jižní Koreji, Austrálii, Švýcarsku, USA, kde s nadsázkou řečeno každý popelář ví o akciových trzích víc než 99 % tuzemské populace, však postupují zcela opačně.

Nemáme rádi dluhy

Češi nemají rádi dluhy. Potvrdily to i výsledky ankety zpracované Finančním a ekonomickým institutem. Ke splácení osobního dluhu, s výjimkou hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření, se přihlásilo 29 % respondentů. Zbývajících 71 %, s výjimkou závazku na pořízení si bydlení, žádný dluh nemá.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Čeština po anglicku

Moje jazyková korektorka mi vždy říkala: Na divadle mohou sedět jen holubi, vše ostatní se odehrává v divadle. Herci, tradiční milovníci češtiny, se zřejmě svým žargonem chtějí odlišit od obyčejných lidí a být na …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru