Tento údaj přispěl k dalšímu zklidnění nervozity na finančních trzích, kterou vyvolaly překvapivě slabé statistiky vývoje zaměstnanosti (tzv. payrolls, pozn. aut.) za měsíc červenec. To, že aktuálně zveřejněná čísla přijal finanční trh s povděkem, dokazuje reakce hlavního měnového páru. Americký dolar totiž ihned po jejich zveřejnění vůči euru posílil o zhruba 0,2-0,3 procenta a dostal se k hranici 1,09 USD/EUR.
Tuzemská nezaměstnanost dopadla v souladu s očekáváními. Český podíl nezaměstnaných osob se v červenci zvýšil z 3,6 na 3,8 procenta, tak, jak trh očekával. Z velké části šlo o tradiční sezonní efekt spojený s koncem školního roku. Po sezonním očištění podíl nezaměstnaných osob vzrostl podle našeho odhadu jen nepatrně z 3,83 na 3,86 procenta.
Pokračoval tak mírný trend zvyšující se míry nezaměstnanosti, který probíhá zhruba od začátku roku. V souhrnu se však sezonně očištěný podíl nezaměstnaných osob za tuto dobu zvýšil o zhruba 0,2 procentní body, takže uvolnění trhu práce je zatím jen velmi malé.
Maďarská meziroční inflace v červenci zrychlila z 3,7 na 4,1 procenta a skončila tak desetinu nad konsensem. To pravděpodobně pomohlo k výraznějšímu posílení maďarského forintu, který dnes vůči euru zpevnil o přibližně 0,5 procenta. Česká koruna a polský zlotý oproti společné evropské měně také zpevnily, ovšem jen nepatrně o zhruba 0,1 procenta.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)