Týdnu dominovala zasedání centrálních bank

Analýza
Tento týden patřil centrálním bankám. K jednacímu stolu zasedl americký Fed (centrální banka USA, pozn. red.), britská a švýcarská centrální banka a v neposlední řadě i ta česká. Fed ponechal dle očekávání úrokové sazby beze změny na 5,25-5,50 procenta, jeho výstup nicméně trh vyhodnotil jako holubičí a dolar tak reagoval oslabením.
Další kroky americké centrální banky budou dle jejího šéfa Jerome Powella závislé na vývoji ekonomických dat. Ilustrační foto: Federal Reserve/Flickr

Aktualizovaný medián výhledu úrokových sazeb i nadále implikoval trojí snížení úrokových sazeb v letošním roce, zároveň přinesl mírně vyšší úroveň dlouhodobých úrokových sazeb (místo 2,5 % to je nyní 2,6 %, pozn. aut.). Další kroky budou dle Jerome Powella závislé na vývoji dat. My první snížení sazeb očekáváme v červnu.

S uvolňováním měnových podmínek překvapivě tento týden začala švýcarská centrální banka, která klíčovou úrokovou sazbu snížila o 25 bazických bodů na 1,5 procenta. Ta britská ji naopak ponechala beze změny. Avizovala nicméně, že uvolňování měnových podmínek je na spadnutí.

Opačným směrem se vydala japonská centrální banka (BOJ), která zvýšila poprvé po 17 letech základní úrokovou sazbu, a to z minus 0,1 procenta do pásma nula až 0,1 procenta.

Z dat tento týden negativně překvapily předstihové indikátory PMI (Index nákupních manažerů, pozn. red.) z oblasti průmyslu, které se v eurozóně i v Německu v březnu opět výrazně zhoršily. Naopak německý IFO i ZEW index dopadly lépe, než finanční trhy očekávaly.

PSALI JSME:
Fed: Inflace a úroky v USA rozhodují i o bezpečnostní budoucnosti Česka

Kurz eura se po zasedání americké centrální banky vyšvihl na úroveň 1,094 USD/EUR. Kvůli špatným datům z eurozóny, a naopak dobrým z USA o své zisky ale rychle přišel a v pátek se nacházel až na úrovni 1,081 USD/EUR.

Na domácí scéně bylo klíčovou událostí zasedání České národní banky (ČNB). Ta opět snížila úrokové sazby o 50 bazických bodů. Na následné tiskové konferenci guvernér Aleš Michl opět zdůrazňoval proinflační rizika a nabádal k opatrnému přístupu ohledně dalšího snižování sazeb.

Zároveň opět zmínil, že neutrální úroková sazba je podle něj zřejmě nad třemi procenty. Dodal, že zásadní roli v rozhodování na dalších zasedáních pravděpodobně nadále sehraje i kurz koruny. Obnovení jejího oslabování by podle slov guvernéra Michla totiž nebylo zcela konzistentní s udržením inflace na dvou procentech a pravděpodobně by si vyžádalo úpravu trajektorie snižování sazeb.

Česká koruna po tiskové konferenci ČNB posílila o přibližně 0,3 procent ke 25,20 CZK/EUR. Během čtvrteční seance ale o tyto zisky přišla a v pátek její kurz dokonce atakoval hladinu 25,40 CZK/EUR.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká národní banka opět snížila své úrokové sazby

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB